Automatyczny odżelaziacz wody to urządzenie, które cieszy się sporą popularnością. Wiele osób decydując się na takie właśnie rozwiązanie, rezygnuje z klasycznych filtrów ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem. W praktyce bowiem, taka stacja uzdatniania wody ma niemal same zalety. Jest bowiem bezobsługowa, charakteryzuje się dość dużą wydajnością, ma stosunkowo niewielkie gabaryty i świetną cenę. Czy można chcieć czegoś jeszcze? Sprawdźmy zatem, czy automatyczny odżelaziacz wody sprawdzi się w Twoim domu lub w przedsiębiorstwie.
TAK, jeśli cenisz wygodę!
Inwestorzy decydujący się na zakup automatycznego odżelaziacza wody mają najczęściej jedną główną motywację – bezobsługowość. Nasze codzienne życie jest po brzegi wypełnione obowiązkami w domu, szkole czy w pracy. Niekiedy trudno nawet wygospodarować czas na odpoczynek. Właśnie dlatego większość osób woli rozwiązania zautomatyzowane, o których nie trzeba pamiętać na co dzień.
Typowy automatyczny odżelaziacz wody jest wyposażony w filtr z głowicą, która po zaprogramowaniu zarządza pracą całego systemu uzdatniania. Użytkownik musi tylko wprowadzić aktualne parametry wody studziennej, a także ustawić godzinę i czas rozpoczęcia regeneracji. Nie zachodzi więc potrzeba ręcznego wywoływania regeneracji, co jest bez wątpienia dużą wadą w przypadku klasycznych odżelaziaczy typu Otoman lub ocynkowanych ze złożem kwarcowym.
Obsługa odżelaziacza automatycznego sprowadza się jedynie do uzupełniania poziomu odpowiedniego regeneratu. Wyjątek stanowią odżelaziacze ze złożem BIRM, które jest regenerowane wodą. W tym przypadku wystarczy jedynie zadbać o coroczny przegląd i konserwację.
TAK, jeśli nie masz dużo wolnej przestrzeni
Nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, aby zamontować stację uzdatniania wody z prawdziwego zdarzenia. Automatyczny odżelaziacz bywa zatem koniecznością, jeśli jedyne miejsce, na taką inwestycję to niewielka kotłownia czy piwnica.
Klasyczny odżelaziacz ocynkowany, na potrzeby domów jednorodzinnych, ma zazwyczaj pojemność około 150 l, w związku z czym bywa niejednokrotnie zbyt duży w stosunku do możliwości lokalowych. Automatyczna stacja uzdatniania wody to natomiast smukła kolumna filtracyjna zakończona głowicą, więc nie zajmuje wiele miejsca, nawet jeśli towarzyszy jej zasobnik na regenerat.
TAK, jeśli posiadasz hydrofor przeponowy!
Automatyczny odżelaziacz wody świetnie współpracuje ze zbiornikiem hydroforowym, który z zasady nie wymaga wstępnego napowietrzania wody. Jeśli masz w domu lub w firmie zestaw hydroforowy, wówczas takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej,. Jest tylko jeden warunek. Złoże filtracyjne musi być prawidłowo dobrane do parametrów fizykochemicznych wody.
TAK, jeśli szukasz uniwersalnych rozwiązań na lata!
Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie uzdatniania wody ze studni to mnóstwo możliwości w kwestii doboru rozwiązania idealnie spełniającego nasze indywidualne oczekiwania i możliwości.
Do wyboru są między innymi złoża potrafiące usuwać zarówno żelazo, jak i mangan czy też substancje odpowiadające za twardość wody (złoże Crystal Right CR-100). Tak uniwersalne złoża (w porównaniu do wyspecjalizowanych, kilkustopniowych filtracji) nie zapewniają oczywiście 100% skuteczności, ale stanowią świetne rozwiązanie, kiedy inwestor z różnych powodów nie może sobie pozwolić na zakup kilku różnych stacji do uzdatniania wody.
Szukasz rozwiązań, które są dopasowane do Twojego trybu życia, finansów i oczekiwań? Sprawdź rodzaje złoży do odżelaziaczy, które sprawdzą się w każdej sytuacji.