Co to jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Twarda woda to prawdziwa zmora wielu gospodarstwa domowych i cichy zabójca armatury łazienkowej. Systematycznie niszczy pralki, czajnik oraz zmywarkę. Twarda woda przekłada się na konieczność częstszego sprzątania i stosowania agresywnych detergentów. Cierpi przez to zarówno planeta, jak i domowy budżet.  Czym tak naprawdę jest twarda woda i jak z nią walczyć? Sprawdźmy!

Skąd się bierze twarda woda?

Zazwyczaj mamy do czynienia z twardością ogólną, która stanowi sumaryczną zawartość jonów wapnia i magnezu występujących we wszystkich połączeniach z innymi substancjami chemicznymi.

Dzieli się ona na twardość wapniową i magnezową oraz twardość węglanową i niewęglanową.

Przyczyną twardości węglanowej jest obecność w wodzie wodorowęglanów i wodorotlenków wapnia oraz magnezu. Za twardość niewęglanową odpowiadają z kolei związki wapnia i magnezu (w tym wszystkie siarczany, azotany i chlorki).

Twardość może być przemijająca lub stała. Ta pierwsza jest zazwyczaj związana bezpośrednio z obecnością wodorowęglanów i łatwo ją usunąć podczas gotowania wody. Twardości stałej nie można się pozbyć w ten sposób.

Twardość wody można zapisywać w skali niemieckiej, angielskiej i francuskiej.  Najpowszechniej stosowany jest zapis w stopniach niemieckich, aktualnie w formie mg CaCO3/l lub w miligramoważnikach na litr zapisywanych jako mval/l.

Jaka jest dopuszczalna twardość wody przeznaczonej do spożycia?

W naturalnych warunkach magnez i wapń, pierwiastki odpowiedzialne za twardość wody, spotyka się w niezwykle szerokim zakresie stężeń od 50 do nawet 1000 CaCO3/l. W wodach mineralnych stężenie wapnia jest zazwyczaj wyższe niż magnezu.

Naukowcy twierdzą natomiast, że stężenie wapnia w wodzie nie powinno spadać poniżej 30 mg/l, ale nie powinno też przekraczać poziomu 80 mg/l. Ilość magnezu zależy z kolei od ilości towarzyszących mu jonów siarczanowych. Optymalny zakres to  30-125 mg Mg/l.

Jaka jest zalecana twardość wody?

W niektórych przypadkach zbyt miękka woda może powodować korozję instalacji. Zbyt twarda zatyka z kolei rury twardym, kamiennym osadem, co w efekcie prowadzi do pełnej niedrożności instalacji i często trudnych do usunięcia awarii.

Skala twardości wody wygląda następująco:

  • 0 – 70 mg CaCO3/l – woda bardzo miękka
  • 70 – 140 mg CaCO3/l – woda miękka
  • 140 – 210 mg CaCO3/l – woda średnio twarda
  • 210 – 320 mg CaCO3/l – woda twarda
  • powyżej 320 mg CaCO3/l – woda bardzo twarda

Na czym polega zmiękczanie wody?

Miękką wodę dla potrzeb klasycznego gospodarstwa domowego można uzyskać na kilka sposobów. Sprawdź, jak zmiękczyć wodę w mieszkaniu.

Jeden z najchętniej stosowanych sposobów filtracji wody polega na wykorzystaniu wkładów filtracyjnych zawierających węgiel aktywny oraz żywicę jonowymienną. Takie połączenie redukuje chlor i jego pochodne czyli wszelkie substancje zaburzające smak i zapach wody. Z wody usuwane są w ten sposób także metale ciężkie. Stopień twardości wody ulega natomiast znacznej redukcji. Takie rozwiązanie daje jednak znacznie gorsze efekty w porównaniu z innymi metodami opisanymi poniżej.

Znacznie lepsze efekty daje zmiękczenie wody polegające na usuwaniu z wody jonów wapnia oraz magnezu za pomocą silnie kwaśnych kationitów pracujących w cyklu sodowym. Jony wapnia oraz magnezu wymieniane są wówczas na jony sodu. Podobnie przebiegają wszystkie reakcje w przypadku soli magnezowych. Warto przy tym pamiętać, że podczas zmiękczania całkowite stężenie kationów w wodzie się nie zmienia, za to zwiększa się ogólne zasolenie. W trakcie regeneracji wszystkie reakcje przebiegają w odwrotną stronę. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej chlorek sodu czyli popularną w kuchni sól.

Inny sposób zmiękczania wody to odwrócona osmoza. Jest to działanie punktowe, ponieważ urządzenia tego typu montuje się zazwyczaj w kuchni pod zlewozmywakiem. Jony wapnia i magnezu są zatrzymywane przez specjalną membranę osmotyczną. Można w ten sposób uzyskać bardzo miękką wodę, która idealnie nadaje się do przygotowania posiłków i gorących napojów.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.