Co zrobić gdy pompa głębinowa nie pompuje wody?

Istnieje kilka przyczyn tego, że Twoja pompa przestała tłoczyć wodę. Zanim przystąpisz do działania musisz wiedzieć, jakie czynniki wpływają na działanie urządzenia. Wszelkie usterki pompy głębinowej klasyfikuje się zazwyczaj na podstawie tego, co możemy zaobserwować. Sprawdźmy zatem, dlaczego pompa nie działa.

Liczy się szybka diagnoza

Znając zasadę działania pompy głębinowej łatwiej naprawić ewentualną usterkę. Bezpośrednią przyczyną awarii często bowiem bywa brud, albo mechaniczne zawieszenie.

Jeśli pompa głębinowa nie reaguje na polecenia rozruchu, oto co warto zrobić:

  • zweryfikuj bieżący stan sieci,
  • sprawdź integralność kabla zasilającego (nie może mieć pęknięć, zadrapań, ani innych uszkodzeń mechanicznych),
  • przeprowadź test napięcia sieciowego,
  • sprawdź kondensator rozruchowy dla wersji 230V (zazwyczaj znajduje się w puszcze rozruchowej).

Jeśli przeprowadzona kontrola i czyszczenie styków wykaże, że wszystko jest w porządku, wówczas należy gdzieś indziej szukać problemu.

Przeczytaj koniecznie: Spalona pompa głębinowa – co dalej?

Dlaczego pompa nie działa?

Jeśli pompa głębinowa wydaje buczący odgłos (lub nie wydaje żadnego dźwięku) i nie tłoczy wody może to oznaczać jedną z kliku możliwości.

Być może zatkał się zawór zwrotny lub nie działa prawidłowo, należy go wówczas wyczyścić lub wymienić. Mogło również dojść do zatkania filtra wlotowego. Podobnie, jak w przypadku zaworu zwrotnego rozwiązaniem jest czyszczenie lub wymiana.

Jeśli doszło do uszkodzenia jednego z elementów pompy, np. wirnika lub łożyska, trzeba będzie wymienić cały podzespół lub kupić nową pompę. Jeśli z kolei turbina przywarła do wirnika lub korpusu, należy zdjąć wirnik i oczyścić sam element oraz wnętrze obudowy.

Na koniec oględzin warto sprawdzić, czy nie zapiekło się mechaniczne uszczelnienie pompy. Jeśli do tego doszło, zazwyczaj problem rozwiązuje poruszenie wirnikiem.

Jedną z przyczyn awarii pompy może być tzw. podnapięcie sieci energetycznej. Przy braku odpowiednich działań to zjawisko może doprowadzić do poważnej awarii silnika, dlatego należy jak najszybciej wyeliminować przyczynę gwałtownego spadku napięcia bądź też zamontować stabilizator prądowy.

Pompa tłoczy wodę, ale ma niską wydajność

Jeśli pompa tłoczy wodę, ale wydajność jest krytycznie niska, wtedy przyczyną może być  zamulenie studni albo niedrożny filtr wlotowy lub zawór  zwrotny. Można też sprawdzić czy w układzie hydraulicznym nie ma nieszczelności, które mogą się pojawić w rurociągach, w łącznikach studni, albo na zaworach odcinających. Jeśli kontrola potwierdzi nieszczelność, wówczas dany element trzeba wyczyścić lub wymienić na nowy. Niska wydajność pompy może być także spowodowana wytarciem wirników.

Pompa głębinowa nie pompuje wody – podsumowanie

Nie zawsze problemy związane z zaopatrzeniem w wodę są wynikiem awarii pompy. Kiedy pompa głębinowa nie dostarcza wody do instalacji, może to oznaczać problem związany z rurociągiem. Jego przepustowość jest uzależniona od różnych czynników, więc warto mieć na uwadze tą kwestię podczas próby zdiagnozowania usterki w urządzeniu.

Nie ulega wątpliwości, że zamiast naprawiać pompę, lepiej unikać awarii. Aby nie doszło do sytuacji, gdy pompa nie tłoczy wody, warto zamontować zawór zwrotny na rurze zasilającej. Dzięki temu prostemu zabezpieczeniu woda z instalacji nie cofa się do studni, a do pętli roboczej nie przedostaje się powietrze.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.