Głowica do studni – czy warto w nią zainwestować?

Głowica studzienna stanowi profesjonalne zamknięcie studni od góry. Choć wydaje się niezbędna, jak pokazuje praktyka – nawet zawodowi studniarze zapominają o tym elemencie. Niektórzy inwestorzy rezygnują z niej świadomie, aby obniżyć dość wysokie koszty instalacji. Czy warto w takim razie inwestować w głowicę studzienną. Zdecydowanie tak!

Profesjonalne zamknięcie otworu studziennego

Głowica studzienna stanowi szczelną pokrywę rury, w której prowadzona jest pompa głębinowa.

Najważniejsza rola głowicy do studni jest łatwa do odgadnięcia. Element ten stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą pompy głębinowej, która jest zazwyczaj urządzeniem kosztownym. Głowica chroni także wnętrze studni przed różnego typu zanieczyszczeniami typu woda opadowa, woda gruntowa, piasek z okolicznych pól, części roślinne, kamienie i żwir. Warto pamiętać, że do niezabezpieczonej studni mogą się dostawać owady i zwierzęta, w tym gryzonie i żaby.

Sprawdź, na jakiej głębokości zamontować pompę głębinową?

Korek studzienny pełni także rolę estetyczną, a ponadto może rozdzielać instalację, gdy z jednej studni będzie jednocześnie zasilany w wodę zarówno budynek mieszkalny, jak i działka rekreacyjna. Wystarczy wówczas prosty trójnik wprowadzony przez otwór głowicy. Można dzięki niemu szybko i bez problemu wykonać osobne przyłącza.

Głowica studzienna – co wybrać?

Skoro wiesz już jakie wymierne korzyści przynosi inwestycja w głowicę studzienną, pora zastanowić się nad jej wyborem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, a ostateczna decyzja jest zazwyczaj uzależniona od zasobności portfela właściciela nieruchomości.

Decydując się na zakup warto wybrać głowicę od renomowanego producenta. Najdroższy model nie zawsze oznacza najlepszy, jednak na pewno nie warto  zadowalać się najtańszymi wyrobami produkcji azjatyckiej.

Oprócz kwestii kosztów, zakup głowicy studziennej powinien być uzależniony od wielkości otworu studziennego. Najpopularniejsze warianty to 110, 125, 160 i 225 mm.

Głowica ze stali nierdzewnej z odpowietrznikiem

Głowica wykonana ze stali nierdzewnej  jest zbudowana z dwóch niezależnych krążków, pomiędzy którymi znajduje się gumowa uszczelka.

Górna część głowicy zawiera odpowietrznik, dzięki któremu nie powstaje podciśnienie wewnątrz studni, a do tego dochodzi swobodna wymiana bakteryjna. Z kolei w dolnej części zamocowany jest specjalny hak służący do podwieszenia pompy, dławik na przewód elektryczny i przyłącze hydrauliczne. Po dokręceniu śrub ulokowanych na górnym kołnierzu głowicy, gumowa uszczelka jest mocno dociśnięta do zewnętrznej ściany rury osłonowej. Dzięki temu rozwiązaniu studnia zostaje zamknięta hermetycznie.

Czy głowica jest niezbędna?

Wielu inwestorów i wykonawców instalacji studziennych, na etapie budowy studni, ma dylemat związany z zastosowaniem głowicy. Potrzebna czy nie? No właśnie.

Czy zwykły korek do rury kanalizacyjnej nie wystarczy? Przecież w teorii tak samo dobrze zabezpiecza otwór przed zanieczyszczeniami. Niestety praktyka pokazuje co innego. Korek nie posiada ponadto fabrycznego otworu na rurę PE i kabel zasilający, dlatego trzeba go wykonać we własnym zakresie. To z kolei osłabia całą konstrukcję i na pewno nie jest praktycznym rozwiązaniem. Wykonany z tworzywa sztucznego, korek może w dowolnej chwili pęknąć. Jeśli jego fragmenty wpadną do źródła, może stać się przyczyną poważnych problemów.

Profesjonalna głowica studzienna, która zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej gwarantuje pełną szczelność połączenia. Dzięki temu zanieczyszczenia nie dostaną się do źródła.

Czy warto kupić głowicę studzienną – podsumowanie

Głowica studzienna ponad wszelką wątpliwość jest niezbędnym elementem prawidłowo wykonanej instalacji. Wbrew opinii wielu wykonawców nie stanowi niezbędnego kosztu i na pewno warto w nią zainwestować.  W ogólnym rachunku kosztowym cena takiego zabezpieczenia nie ma w zasadzie większego znaczenia, natomiast jego zastosowanie niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.