Ile prądu zużywa pompa głębinowa?

Decydując się na inwestycję we własną pompę głębinową, warto wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii, w tym także pobór mocy przez urządzenie. Pominięcie tego etapu i zakup pompy bez wcześniejszej analizy jej parametrów może się skończyć nieprzyjemnym zaskoczeniem podczas opłacania rachunków za prąd. Aby uniknąć czarnego scenariusza, warto sprawdzić ile energii elektrycznej rzeczywiście zużywa pompa głębinowa i co zrobić, żeby zapewnić sobie jak największe oszczędności.

Co oznacza moc pompy głębinowej?

Moc to parametr, który jest oznaczany symbolem N lub P. Jednostką mocy jest natomiast  kilowat czyli kW.

Producenci stosują w pompach głębinowych zarówno silniki jednofazowe (230V), jak i trójfazowe (400V). W pierwszym przypadku wystarczy podłączyć urządzenie do zwykłego gniazdka elektrycznego. Silniki jednofazowe są stosowane tam, gdzie nie ma zwiększonego zapotrzebowania na energię, a praca pompy nie jest poddawana dodatkowym obciążeniom.

W przypadku silnika trójfazowego niezbędne jest zasilanie z gniazda siłowego.

Moc silnika pompy bezpośrednio wpływa na jej parametry robocze, a co za tym idzie również koszty eksploatacji. Warto przy tym pamiętać, że duża sprawność silnika nie zależy tylko i wyłącznie od jego mocy.

Wystarczy porównać wybrane produkty włoskiej marki Pedrollo, które pomimo niewielkiej mocy silnika są znacznie bardziej wydajne niż tanie chińskie zamienniki o trzykrotnie mocniejszym napędzie. Niemniej istotny jest fakt, że w niektórych przypadkach wręcz wymagane jest zastosowanie pompy o mniejszej mocy, aby nie doszło do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej.

Na rynku znajdują się pompy o bardzo zróżnicowanej mocy.

Wśród nich znajdują się niewielkie modele (np. polskiej marki Omnigena), które pobierają zaledwie 0,25 kW energii. Nie brakuje także urządzeń o dużych gabarytach i sporej wydajności, które pobierają nawet 2,5kW (również w ofercie Omnigena). 

Pompa głębinowa – jak oszczędzać energię?

Pobór mocy zależy od wymagań stawianych pompie i stanowi iloczyn właściwości fizycznych wody (ciężar właściwy), jej objętości w danym czasie (wydajność urządzenia), a także zadanej wysokości podnoszenia. Co więcej, w rzeczywistym zapotrzebowaniu na moc, trzeba również uwzględnić występujące podczas pracy straty.

Aby maksymalnie ograniczyć zużycie energii, warto wybrać pompę z silnikiem o możliwie wysokiej sprawności. Oczywiście parametr ten jest różny dla poszczególnych typów pomp i zamontowanych w nich silników.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat producenci wypuścili na rynek wiele energooszczędnych urządzeń, ale rzeczywisty wzrost sprawności w stosunku do starszych modeli okazuje się dość niski i wynosi zaledwie 2-3%.

Jako podsumowanie, warto zapamiętać najważniejszą kwestię. Aby pompa głębinowa była energooszczędna, powinna być przede wszystkim prawidłowo dobrana do rodzaju studni, a także średnicy i głębokości odwiertu, wysokości budynku poboru, zapotrzebowania na wodę, głębokości lustra wody, oraz odległości studni od budynku. Zapraszamy również do zapoznania się z poradnikiem: “jak dobrać pompę głębinową

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.