Wiek studni głębinowej, jej rodzaj i ogólny stan mają ogromny wpływ na jakość wody. W wyniku złej eksploatacji jej czystość może się niestety znacząco pogorszyć. Pojawiają się w niej zanieczyszczenia bakteryjne lub szkodliwe substancje chemiczne, szczególnie na obszarach przemysłowych oraz rolniczych. Sprawdźmy zatem jak zadbać o studnię głębinową.
Od czego zależy jakość wody w studni?
Wiele czynników wpływa na jakość wody. Oprócz związków chemicznych oraz flory bakteryjnej, od czasu do czasu pojawiają się także zanieczyszczenia fizyczne. Właśnie dlatego niezbędna jest regularna dezynfekcja i regeneracja studni. Kwestię przydatności wody do spożycia można łatwo rozstrzygnąć przy pomocy badań fizykochemicznych.
Naturalne zanieczyszczenia występujące w wodzie pitnej ze studni
To, że w studni pojawiają się zanieczyszczenia, jest zupełnie normalne. W wodzie mogą się bowiem znajdować fragmenty gleby, która stanowi idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów, w tym takich, które wywołują choroby. Na ścianach studni odkłada się systematycznie coraz grubsza warstwa biofilmu gromadząca szkodliwe substancje. Zjawiska tego typu mocno obniżają jakość wody, a jednocześnie negatywnie wpływają na wydajność studni.
Studnie głębinowe – co warto o nich wiedzieć?
Studnie głębinowe są obecnie najpopularniejszymi obiektami tego typu. Mają znacznie większą wydajność niż studnie kopane, a pozyskiwana z nich woda jest zdatna do bezpośredniego spożycia.
Z takich studni wodę pobiera się na dużej głębokości, czasem przekraczającej 20 metrów pod powierzchnią gruntu. Warstwy wodonośne położone na takiej głębokości są zazwyczaj zlokalizowane pod kilkoma nieprzepuszczalnymi warstwami, np. gliny.
Studnie głębinowe to świetne rozwiązanie dla zabudowy indywidualnej na obszarach słabo zurbanizowanych. Czyszczenie takiego obiektu jest potrzebne co najmniej raz do roku. Należy wówczas wybrać ze studni wodę, oczyścić dno ze szlamu, wybrać piasek (warstwę o grubości kilkadziesiąt centymetrów) i zastosować przemyty żwir lub piasek gruboziarnisty.
Na tym etapie należy także dokładnie wyszorować cembrowinę. Do tego celu można wykorzystać wodny roztwór wapna chlorowanego i zabetonować ubytki lub ewentualne szpary. Ten etap prac należy zakończyć dezynfekcją.
Kiedy warto przeprowadzić czyszczenie studni?
Utrzymanie studni w dobrym stanie wymaga regularnych działań. Eksperci rekomendują czyszczenie przynajmniej raz do roku, ale znacznie lepsze efekty można uzyskać dezynfekując studnię co 6 miesięcy. Oprócz tego, należy na bieżąco reagować na wszelkie zmiany mętności wody, nieprzyjemny zapach, dziwny smak czy nawet podrażnienia skóry. Czyszczenie studni jest także potrzebne po powodzi czy też po długim okresie nieużywania.
Sprawdź, na jakiej głębokości powinna być zamontowana pompa głębinowa w studni.
Czyszczenie studni warto powierzyć specjalistom. Firmy świadczące kompleksowe czyszczenie i dezynfekcję studni oferują zazwyczaj wypompowanie wody i wybranie warstwy osadów do określonej głębokości, a także czyszczenie mechaniczne, i chemiczne studni z cembrowiną. W ramach pakietu usług można też liczyć na zrobienie podsypki ze specjalistycznego żwiru filtracyjnego. Specjalistyczna dezynfekcja powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami Sanepidu. W przypadku studni głębinowych najczęściej prowadzi się ją na całej głębokości studni i dodatkowo na jej dnie.