Jak dobrać odpowiedni przewód do pompy głębinowej ?

Pompy głębinowe są zazwyczaj sprzedawane bez kabli zasilających. Nawet jeśli urządzenie ma oryginalny przewód, najczęściej ma on długość do 20 metrów. Nie ulega wątpliwości, że to zdecydowanie zbyt mało, aby wpuścić pompę do studni i podłączyć ją do sieci elektrycznej.

Sprawdźmy dlaczego tak jest i jak poprawnie dobrać przewód do pompy głębinowej.

Pompa głębinowa bez kabla

Urządzenie bez przewodu zasilającego jest tańsze niż model wyposażony w takie akcesorium. Taka jest rzeczywistość, ale nie to jest głównym powodem, dla którego pompy głębinowe są sprzedawane bez tego elementu wyposażenia. W tym przypadku liczy się bowiem odległość pompy od źródła zasilania, a ta może być bardzo różna. Po zakupie urządzenia należy więc określić ten parametr i wybrać kabel, który sprawdzi się najlepiej.

Odpowiedni dobór przewodów elektrycznych jest, wbrew pozorom, niezwykle ważną kwestią. Nawet najlepsza pompa nie będzie działać jak należy, jeśli kable zasilające będą niewłaściwie dobrane.

Sprawdź także, jaka linka sprawdzi się do podwieszenia pompy głębinowej.

Co wziąć pod uwagę wybierając przewód do pompy głębinowej?

Nie każdy przewód elektryczny będzie dobrze współpracował z pompą głębinową. Powinien być bowiem maksymalnie odporny na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, w których otoczeniu będzie pracował. Tym samym, kabel do zasilania pompy głębinowej musi być odporny na:

  • pracę w ciągłym zanurzeniu,
  • uszkodzenia mechaniczne i przetarcia,
  • wahania temperatury cieczy.

Równie ważna jest odpowiednia ochrona przeciwpożarowa, tolerancja na spadki napięcia, a także odpowiedni przekrój kabla – adekwatny do mocy pompy i odległości od źródła zasilania.

Wszystkie powyższe cechy są niemal tak samo istotne i należy je zweryfikować dobierając przewód do pompy głębinowej.

Przewód elektryczny dopuszczony do stosowania wraz z wodą pitną

Woda tłoczona przez pompy głębinowe jest zazwyczaj wykorzystywana do zaopatrywania ludzi w wodę użytkową i pitną. Nic zatem dziwnego w tym, że kabel zasilający, znajdujący się w nieustannym zanurzeniu, powinien zostać dopuszczony do kontaktu z wodą pitną.

Niektóre przewody elektryczne bywają zabezpieczane izolatcją z tworzyw sztucznych, które po długim kontakcie z wodą, wydzielają substancje mające negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.  Tym samym, wybierając kabel do pompy głębinowej trzeba wybrać model gwarantujący nie tylko właściwe działanie pompy, ale również poczucie bezpieczeństwa w kwestii zdrowia naszego i pozostałych domowników.

Kabel powinien mieć także przekrój dopasowany do mocy pompy głębinowej i jej odległości od źródła zasilania.

Nie oznacza to, że można identycznie traktować wszystkie pompy o jednakowej mocy. Urządzenia jednofazowe wymagają bowiem znacznie większej ilości prądu niż pompy z silnikami trójfazowymi. Wynika to z zastosowania dodatkowej puszki rozruchowej ułatwiającej start pompy jednofazowej. Ma to bardzo duży związek z doborem kabla zasilającego.

Otóż, pompa głębinowa z silnikiem jednofazowym, na przykład o mocy 1,1 kW, do której doprowadzony jest przewód o przekroju żył 1 mm², może mieć maksymalnie 22 metry długości. Przekroczenie tej wartości spowoduje bardzo duże spadki napięcia, a w efekcie niewłaściwą pracę pompy. Jeśli chcemy zastosować dłuższy kabel, musimy jednocześnie kupić przewód o większym przekroju. Dla porównania, identyczny kabel, o przekroju żył 1 mm², w przypadku trójfazowej pompy głębinowej o takiej samej mocy, może mieć maksymalną długość aż 97 metrów. Jak widać, różnica jest naprawdę znacząca.

Przedłużenie kabla przy pomocy złącza hermetycznego

Niektóre modele pomp głębinowych wyposażone są w fabryczny kabel zasilający. Zazwyczaj jest on jest dość krótki i wówczas konieczne jest przedłużenie przy pomocy specjalnego złącza hermetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewód elektryczny w miejscu łączenia jest w 100% odporny na niszczące działanie środowiska wodnego.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.