Wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do lokalnej sieci wodociągowej, jedynym wyjściem jest budowa własnej studni. Wraz z tą inwestycją, należy dokonać kolejnej. Pompa głębinowa, bo o niej tu mowa, stanowi serce całego systemu czerpania wody i zaopatrywania w nią budynków jednorodzinnych, działek, a także instalacji przemysłowych. Różnorodność modeli tego urządzenia dostępna aktualnie na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać pompę, która spełni nasze wymagania? Sprawdźmy czym się kierować przy wyborze pompy głębinowej.
Kiedy pompa głębinowa to konieczność?
Kiedy poziom lustra wody w studni znajduje się na poziomie poniżej 8 metrów, wówczas pompa głębinowa staje się niezbędna. Urządzenie umieszcza się bezpośrednio w studni, w warstwie wodonośnej ziemi.
Pompy głębinowe dobiera się biorąc pod uwagę rodzaj studni (kopana lub wiercona) i do parametrów instalacji wodociągowej takich jak maksymalne zapotrzebowanie na wodę i minimalnej wymaganej wartości ciśnienia.
Pompa głębinowa a rodzaj studni
Chłodzenie w pompie głębinowej uzyskuje się poprzez przepływ wody wzdłuż silnika. W przypadku studni kopanej, jeśli jej średnica nie przekracza 200 mm, nie trzeba dodatkowo montować rury osłonowej gwarantującej odpowiednie chłodzenie. Wymuszenie chłodzenia jest natomiast konieczne w przypadku studni o większym przekroju. Wybierając także pompę głębinową do studni, warto zwrócić uwagę na ewentualne zabezpieczenia przed pracą na sucho.
W studniach wierconych, szczególnie istotna jest średnica rury, w którą będzie wpuszczone urządzenie. Z uwagi na to, że przekrój najpopularniejszych modeli pomp głębinowych wynosi minimum 125 mm, warto uwzględnić tą wartość już na etapie projektowania i budowy studni. Co w sytuacji, kiedy średnica studni jest sporo mniejsza? Na szczęście pompy głębinowe dostępne aktualnie na rynku mają dość zróżnicowane średnice obwodów. Warto jednak pamiętać, że im większa średnica, tym zazwyczaj lepsza wydajność urządzenia.
Wydajność pompy głębinowej
Można śmiało powiedzieć, że wydajność pompy głębinowej to jej najważniejszy parametr. Czy to oznacza, że prawidłowy dobór urządzenia ogranicza się do zakupu pompy o najwyższej wydajności? Niestety, nie. Dostępne na rynku pompy głębinowe charakteryzują się zróżnicowaną wydajnością, która jednak nie powinna być niższa niż wydajność samej studni. W ten sposób zachodzi równowaga między realnym zapotrzebowaniem na wodę a możliwościami eksploatacyjnymi odwiertu.
Jeśli w jakimkolwiek momencie dojdzie do przekroczenia dopuszczalnej wydajności studni, filtr prawdopodobnie ulegnie uszkodzenia, a sama studnia wyłączona z użytku. Tym samym budynek zostanie pozbawiony dostępu do wody na czas nieokreślony.
Jaka wydajność jest optymalna? W domach jednorodzinnych zazwyczaj wystarcza urządzenie o wydajności kilkudziesięciu litrów na minutę. W przypadku zakładów produkcyjnych lub dużych sadów, niezbędna jest wydajność na poziomie przynajmniej kilkuset litrów na minutę.
Jakie czynniki realnie warunkują wybór pompy głębinowej?
Istnieje sporo kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając pompę głębinową. Efektywna, a jednocześnie energooszczędna praca tego urządzenia jest możliwa pod warunkiem, że proces decyzyjny obejmuje takie parametry jak rodzaj studni, głębokość odwiertu i jego średnica, odległość do lustra warstwy wodonośnej, wysokość budynku i odległość od niego, a także przeznaczenie wody i liczba jej odbiorców. Wysokość budynku i jego oddalenie od studni, a także głębokość lustra wody bezpośrednio wpływają na wytwarzane przez pompę ciśnienie.
Pompa głębinowa to urządzenie, które ma gwarantować wieloletnią i bezawaryjną pracę. Będąc na etapie wyboru, warto więc zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, a także materiały zastosowane do produkcji. W praktyce oznacza to korzystanie z oferty sprawdzonych producentów. Choć ich urządzenia są zazwyczaj droższe niż tanie zamienniki z rynków azjatyckich, bez wątpienia taka inwestycja się opłaca, a także przekłada na komfort użytkowania pompy.