Choć bez problemu można kupić gotowy zestaw hydroforowy, sprzęt najlepiej dobierać indywidualnie. Dlaczego? Tylko wtedy zyskujesz pewność, że urządzenie spełni Twoje oczekiwania i idealnie zaspokoi zapotrzebowanie na wodę pitną lub użytkową. Czy poprawny dobór poszczególnych elementów zestawu hydroforowego jest łatwy? Na pewno taki będzie po zapoznaniu się z poniższą treścią. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć.
Kompletny zestaw hydroforowy
Dobrej jakości zestaw hydroforowy, który gwarantuje ciągłą dystrybucję wody o jednakowym ciśnieniu składa się z pompy hydroforowej, zbiornika na wodę i wyłącznika ciśnieniowego.
Niezbędny jest jeszcze osprzęt, którego rodzaj zależy od wybranego zbiornika hydroforowego (przeponowy, ocynkowany, membranowy GWS). Mowa tutaj o manometrze, zaworze zwrotnym, wężu antywibracyjnym, wyjściu 5-drożnym oraz pozostałych elementach montażowych.
Warto również zastosować kilka przydatnych akcesoriów, takich jak choćby zabezpieczenie przed suchobiegiem (jeśli nie zostało wbudowane fabrycznie). Nowoczesne wyłączniki ciśnieniowe to zazwyczaj urządzenia inteligentne. Jednocześnie sterują pracą pompy i monitorują ciśnienie w zbiorniku hydroforowym. Jeśli poziom wody jest zbyt niski, wówczas wyłącznik automatycznie odcina pompę od zasilania i zabezpiecza ją tym samym przed suchobiegiem (a w efekcie przed poważną awarią).
Najważniejsze kryteria wyboru poszczególnych elementów zestawu
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy zwrócić uwagę na parametry źródła, z którego będzie czerpana woda. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku wydajność studni oraz głębokość lustra wody. Niemniej istotną sprawą jest realne zapotrzebowanie na wodę, wysokość, na jaką trzeba będzie wynosić ciecz oraz odległość źródła od punktów poboru. Na podstawie zgromadzonych informacji można przystąpić do składania zestawu.
Pompa w zestawie hydroforowym
Najważniejszy element całej instalacji to oczywiście pompa do wody. W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania – pompa głębinowa lub pompa hydroforowa. Jeżeli lustro znajduje się poniżej 8 metrów, w grę wchodzi tylko pompa głębinowa. W innym przypadku można rozważyć drugie urządzenie.
Poszczególne modele pomp charakteryzują się określonym dla danego modelu zakresem maksymalnej wysokości wynoszenia wody. Dodatkowo trzeba dokładnie obliczyć odległość studni od miejsca montażu zestawu hydroforowego. Zbyt duża odległość oznacza niestety mniejszą wydajność pompy.
O czym jeszcze należy pamiętać? Bardzo istotna jest także moc pompy. Należy przy tym pamiętać, że zbyt mocna pompa w stosunku do wydajności źródła, może spowodować zerwanie lustra wody i w efekcie pracę urządzenia na sucho, która prowadzi do trwałego uszkodzenia.
Zbiornik hydroforowy
Jak najlepiej dobrać zbiornik hydroforowy? Przede wszystkim trzeba określić realne zapotrzebowanie na wodę. Aby zagwarantować maksymalny komfort użytkowania wody, warto zdecydować się nieco większy zbiornik niż wynika to z rzeczywistych potrzeb. Im większą pojemność ma dany zbiornik, tym większe jest bowiem prawdopodobieństwo nieprzerwanego dostępu do wody o stałym ciśnieniu. Jednocześnie dołączona do zestawu pompa nie będzie się musiała zbyt często uruchamiać, co z kolei wydłuża jej żywotność i ogranicza możliwość wystąpienia awarii.
Jedna osoba zużywa w ciągu dnia około 25-30 litrów wody. Jeśli szukasz zbiornika, który obsłuży maksymalnie 2 osoby, wówczas najlepiej sprawdzi się bezobsługowy hydrofor membranowy amerykańskiej marki GWS o pojemności do 35 litrów. W przypadku zbiorników przeponowych odpowiednia musi to być 50 litrów, a ocynkowanych – minimum 150 litrów. W gospodarstwie domowym składającym się z 4-5 osób komfortowe użytkowanie wody gwarantuje zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów, przeponowy 150-200 litrów lub membranowy GWA, który pomieści 100 litrów.
W ofercie czołowych światowych producentów można znaleźć różne modele hydroforów. Warto zatem pamiętać, że zasada działania tych urządzeń jest w zasadzie identyczna. Różni je natomiast budowa, gabaryty oraz pojemność. Jeśli nie wiesz, jaki hydrofor sprawdzi się u Ciebie, przeczytaj jak dobrać pojemność zbiornika hydroforowego na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.
Wyłącznik ciśnieniowy
Wyłącznik ciśnieniowy to element, na którym inwestorzy często starają się oszczędzać. Nie warto! Wybierając wyłącznik ciśnieniowy najlepiej zdecydować się na jedno z topowych rozwiązań na rynku. Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi modelami jest stosunkowo niewielka, za to można zyskać gwarancję lepszej ochrony pompy, która jest de facto najdroższym elementem całego zestawu.
Nie jest łatwo dobrać we właściwy sposób wszystkie elementy zestawu hydroforowego. Warto w tym celu zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże skompletować instalację idealnie dopasowaną do realnych potrzeb w danym budynku lub na działce. Właściwie dobrany zestaw hydroforowy będzie efektywnie dostarczał wodę pitną lub użytkową przez długie lata bez większych problemów lub trudnych do usunięcia awarii.