Jak działa pompa głębinowa?

Pompy głębinowe to urządzenia, które ze względu na przystosowanie do ciągłej pracy w wodzie znajdują szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak w zakładach przemysłowych oraz w rolnictwie. Gwarantują pompowanie cieczy z dużych głębokości dlatego najlepiej sprawdzają się podczas czerpania wody ze studni. To oczywiście nie wszystko. Pompy głębinowe dostępne na rynku mają różną budowę, gabaryty, a także odmienne parametry pracy. Dzięki temu każdy znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Sprawdźmy zatem, na czym dokładnie polega zasada działania pompy głębinowej.

Czym różnią się od siebie poszczególne pompy głębinowe?

Pompy głębinowe mogą pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej, a ich uruchomienie następuje w chwili poboru wody.

Zasadę i specyfikę działania takiego urządzenia tłumaczy jego druga, mniej oficjalna nazwa – pompa wirowa.

Wirnik w pompie głębinowej składa się łopatek osadzonych na osi. Elementy tego typu mogą być zrobione z różnorodnych materiałów, zazwyczaj jest to jednak metal lub tworzywo o dużej wytrzymałości mechanicznej. Wirnik może być jednostopniowy i wówczas sprawdza się w większości popularnych zastosowań. Jeśli jednak zachodzi konieczność wytworzenia wysokiego ciśnienia wody lub też przetoczenia cieczy na dużą wysokość, pompa powinna być wówczas wyposażona w wirnik wielostopniowy, którego łopatki poruszają się w komorach dyfuzorów. Takie rozwiązanie konstrukcyjne gwarantuje, że w każdym kolejnym stopniu woda będzie miała wyższe ciśnienie.

Pompy głębinowe z wirnikiem to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, ale nie jedyne.

Na rynku można także spotkać pompy ślimakowe, zamiast w wirnik, wyposażone w element rotacyjno-wyporowy. Urządzenia tego typu nie mogą konkurować z pompami wirowymi pod względem wydajności, ale potrafią wytwarzać stosunkowo wysokie ciśnienie wody. Ze względu na budowę, w pompach ślimakowych nie stosuje się zaworów zwrotnych, ponieważ nie dochodzi do cofania się wody z instalacji do studni. Pozostając w temacie zalet warto pamiętać, że pompy ślimakowe charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją, która rzadko ulega awariom. Dzięki temu modele od dobrych producentów mogą być z powodzeniem użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat.

Z jakich części składa się klasyczna pompa głębinowa?

Każda pompa głębinowa składa się z trzech podstawowych elementów konstrukcyjnych takich jak silnik, sprzęgło i hydraulika.

Wirnik bądź ślimak w pompie głębinowej są napędzane jednofazowym lub trójfazowym silnikiem elektrycznym. Element ten jest umieszczony w hermetycznie zamkniętej obudowie i chłodzony za pomocą wody lub innej cieczy, która opływa pompę.

Z kolei sprzęgło umożliwia przeniesienie napędu z silnika na wirniki. Takie rozwiązanie bardzo często jest stosowane w dużych pompach głębinowych, w których do transportu silnik jest oddzielony od części hydraulicznej. W urządzeniach monoblokowych silnik oraz wirnik (lub ślimak) są umieszczone na wspólnej osi, dzięki czemu pompa głębinowa ma mniej skomplikowaną budowę, a co za tym idzie bardziej kompaktowe rozmiary.

Zasada działania pompy głębinowej

Praca klasycznej pompy głębinowej polega na podaniu zasilania do silnika. Kiedy to nastąpi, ruch osi silnika powoduje ruch wirnika, który z kolei odpowiada za generowanie ciśnienia wody. Powstaje wtedy energia kinetyczna wymuszająca z kolei ruch wody w kierunku rurociągu tłocznego, przyłączonego kołnierzem montażowym lub gwintem.

Część ssawna pompy zlokalizowana w podstawie wirnika zasysa wodę, która jednocześnie chłodzi znajdujący się niżej silnik. Jeśli średnica studni jest znacznie większa niż średnica pompy, wówczas należy zastosować dodatkową rurę osłonową, która ma za zadanie kierować ruchem wody przepływającej wzdłuż obudowy silnika. To bardzo istotna kwestia, które nie warto zaniedbywać, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do przegrzania silnika, a w konsekwencji przerwy w pracy pompy głębinowej.  Moc silnika, konstrukcja wirnika, a także jego prędkość obrotowa warunkują siłę, z jaką tłoczona jest woda ze studni.

W przypadku pomp głębinowych o konstrukcji ślimakowej, zasada działania jest bardzo zbliżona do wersji wirnikowej.

Nowoczesne pompy głębinowe

Pompy głębinowe o konstrukcji ślimakowej pracują zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. W przypadku budowy wirnikowej, większość modeli może pracować tylko w pozycji pionowej, co jest uwarunkowane sposobem chłodzenia silnika.

Urządzenia ślimakowe charakteryzują się wysoką odpornością na zapiaszczenie i duże stężenie żelaza w wodzie. Nawet w takich warunkach ich hydraulika działa bez zarzutu, dzięki czemu pompy nie ulegają uszkodzeniom. W urządzeniach wirnikowych praca w takich warunkach jest możliwa tylko w modelach wyposażonych w tzw. wirniki pływające.

Nowoczesne pompy głębinowe charakteryzują się także wysokim stopniem bezawaryjności i działają w pełni automatycznie. Są także zazwyczaj wyposażone w czujniki poziomu wody, a także bezpieczniki chroniące urządzenie przed przegrzaniem lub zniszczeniem w wyniku spięcia elektrycznego.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.