Jak odpowietrzyć hydrofor? Poradnik

Prosta konstrukcja, bezawaryjność, długi okres eksploatacji, brak uciążliwych obowiązków serwisowych, niska cena i duża różnorodność i dostępność. Tak można w skrócie opisać najważniejsze zalety pompy hydroforowej. To doskonała alternatywa dla drogich zestawów z pompą głębinową i dużym zbiornikiem hydroforowym. Decydując się na zakup tradycyjnej pompy hydroforowej należy pamiętać o jednym. Urządzenie tego typu wymaga regularnego odpowietrzania. To stosunkowo prosta czynność, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy od użytkownika. Sprawdźmy jak to zrobić skutecznie.

Jak działa hydrofor?

Wiedza to potęga. Co do tego nie ma wątpliwości. Znając więc zasadę działania pompy hydroforowej znacznie łatwiej jest samodzielnie odpowietrzyć urządzenie, bez potrzeby wzywania fachowca. Sama procedura odpowietrzania zajmuje, nawet bez wprawy, maksymalnie kilkanaście minut i nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi.

Pompa  hydroforowa tłoczy wodę za pośrednictwem przewodu ssąco-tłocznego. To właśnie ten element wymaga regularnego odpowietrzania. Jeden z końców przewodu znajduje się zawsze w zbiorniku, natomiast drugi jest połączony z urządzeniem. Kiedy uruchamia się silnik, wówczas generowane jest podciśnienie pozwalające zasysać wodę z dużą prędkością.

Jeśli przewód ssąco-tłoczny jest zapowietrzony, pompa zamiast wody zasysa powietrze.

Kiedy trzeba odpowietrzyć hydrofor?

Poprawnie zamontowana instalacja przynajmniej w teorii powinna być szczelna.

W praktyce, już po kilku miesiącach może dojść do zapowietrzenia urządzenia. Łatwo się zorientować, kiedy do tego dochodzi. Woda jest wówczas zasysana bardzo wolno, a na wyjściu z urządzenia ma bardzo niskie ciśnienie. Praca pompy staje się też zazwyczaj nieznośnie głośna i wzrasta zużycie energii elektrycznej.

Nie warto bagatelizować tych objawów z kilku powodów. Oprócz obniżenia komfortu korzystania z wody, dochodzi do znacznie szybszego zużycia się pompy.

Powody zapowietrzenia bywają prozaiczne. Niekiedy jest to drobna nieszczelność pojawiająca się w przewodzie ssąco-tłocznym albo na połączeniu przewodu z pompą. Zanim jednak zapadnie decyzja  o wezwaniu fachowca, warto spróbować samodzielnie odpowietrzyć urządzenie.

Odpowietrzanie hydroforu krok po kroku

Odpowietrzenie hydroforu to podstawowa czynność, która wiąże się z użytkowaniem klasycznej pompy hydroforowej.

Jest to koniecznie w kilku przypadkach:

  • w trakcie instalacji pompy i podczas pierwszego uruchomienia urządzenia,
  • po naprawie lub pracy serwisowej, związanej z koniecznością spuszczenia wody z instalacji,
  • po zimie, kiedy urządzenie było magazynowane w ogrzewanym pomieszczeniu lub została usunięta woda z przewodu ssąco-tłocznego.

Odpowietrzanie pomp hydroforowej jest więc czynnością regularną, której przeprowadzenie jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu.

Należy ją wykonać jeszcze przed pierwszym uruchomieniem, a potem powtarzać dość regularnie. Jest to szczególnie ważne po zimie, kiedy pompa zostaje zdemontowana i umieszczona w ogrzewanym pomieszczeniu albo kiedy woda z instalacji zostaje na ten okres spuszczona.

Przewód ssąco-tłoczny posiada specjalny otwór przeznaczony właśnie do odpowietrzania. Producenci pomyśleli w tym przypadku o wszystkim. Nie trzeba nawet wyciągać go ze źródła czy też rozmontowywać instalacji. Dobrze natomiast przygotować sobie wiadro z lejkiem i do pełna zalać otwór w przewodzie. Woda powinna się przelewać.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie pompy. Wówczas pompa hydroforowa zassie wodę znajdującą się w przewodzie ssąco-tłocznym, a tym samym usunie z powietrze z układu hydraulicznego urządzenia. Zazwyczaj wystarcza jednokrotne odpowietrzenie. Jeśli to nie pomoże, czynność warto powtórzyć. Dodatkowo, trzeba pamiętać, aby pierwsze uruchomienie pompy odbyło się przy odkręconym wypływie wody.

Kiedy czynność odpowietrzania jest wykonana, wówczas trzeba koniecznie sprawdzić działanie zaworu zwrotnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy w trakcie odpowietrzania dochodzi do zawieszenia się zaworu zwrotnego umieszczonego na końcu przewodu ssąco-tłocznego. Łatwo to rozpoznać, gdyż woda zaczyna się cofać do źródła. Jeśli zawór jest stary lub zniszczony, warto go wówczas wymienić. Jeśli jest nowy i sprawny,  wtedy wystarczy kilka razy uderzyć jakimś przedmiotem w przewód na odcinku prowadzącym do studni. Zawór powinien się odblokować, jednak jeśli do tego nie dojdzie, pozostaje tylko wymiana.

Czy odpowietrzanie hydroforu jest zawsze konieczne?

Nowoczesne pompy hydroforowe wykorzystują mnóstwo innowacyjnych rozwiązań zarówno w kwestii technologii, jak i konstrukcji. Dzięki temu niektóre urządzenia, szczególnie te od wiodących producentów, mają zdolność do samoczynnego usuwania powietrza, które zalega w przewodzie ssąco-tłocznym. W przypadku takiej pompy, jedyne o czym należy pamiętać to konieczność jednorazowego zalania urządzenia wodą, ale za to bez konieczności zalewania przewodu ssąco-tłocznego. Chcesz dowiedzieć się czym jest hydrofor? Przeczytaj nasz poradnik.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.