Jak odpowietrzyć pompę hydroforową?

Użytkowanie pomp hydroforowych niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Nic zatem dziwnego, że znajdują tak szerokie zastosowanie. Na tle innych urządzeń do pompowania wody, wyróżniają się świetnymi parametrami użytkowymi i funkcjonalnością. Działanie takiego urządzenia zależy jednak od kilku czynników, w szczególności od poprawnej instalacji. Niezwykle ważne jest także regularne odpowietrzenie pompy hydroforowej. Problem tkwi w niewiedzy. Otóż, niewielu inwestorów wie, jak przeprowadzić odpowietrzanie. Większość nie zdaje sobie sprawy, że to proste. Sprawdź!

Czy odpowietrzanie jest konieczne?

Odpowietrzanie pompy to jeden z warunków sprawnego i bezawaryjnego działania urządzenia.

Konieczność odpowietrzania wynika z budowy i zasad instalacji. Hydrofory są bowiem przeznaczone do pracy w zamkniętych pomieszczeniach lub tam, gdzie będą chronione przed działaniem  szkodliwych czynników atmosferycznych.

Ponieważ za tłoczenie wody odpowiada przewód ssąco-tłoczący, część hydrauliczna pompy nie jest zanurzona w cieczy. Długość przewodu zależy natomiast od odległości, w jakiej zamontowana jest pompa hydroforowa i  głębokości lustra wody. Włożony do studni przewód jest wypełniony powietrzem, co uniemożliwia pompie zassanie wody. Właśnie dlatego konieczne odpowietrzanie urządzenia.

Po czym poznać, żę pompa wymaga odpowietrzania?

Zapowietrzony przewód ssąco-tłoczny generuje:

  • zbyt wolne zasysanie wody przez pompę,
  • nadmierny hałas podczas pracy pompy,
  • znaczny wzrost zużycia prądu,
  • niskie ciśnienie wody na wyjściu z pompy.

Bagatelizowanie tych jednoznacznych objawów to najkrótsza droga do obniżenia komfortu korzystania z wody, a w dłuższej perspektywie przyspieszone zużycie pompy i w efekcie awarię urządzenia.

Odpowietrzanie – krok po kroku

Odpowietrzanie jest prostą czynnością, która nie wymaga ani specjalnych narzędzi, ani też fachowej wiedzy. Zamysłem producentów pomp hydroforowych było to, aby każdy użytkownik urządzenia mógł samodzielnie przeprowadzić odpowietrzanie, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Usuwanie powietrza z przewodu ssąco-tłocznego jest zatem prostsze niż myślisz.

Pierwszy etap to zalanie go wodą lub inną pompowaną cieczą. Pompy hydroforowe są zawsze wyposażone w specjalny otwór umożliwiający zalanie przewodu do pełna. Kolejny krok to uruchomienie pompy hydroforowej. Należy powtarzać tę czynność tak długo, aż pompa sama pociągnie wodę ze zbiornika.

Warto pamiętać, że po dłuższym przestoju, odpowietrzanie pompy hydroforowej bywa niekiedy problematyczne. Zdarza się bowiem, że zawór zwrotny zainstalowany na samym końcu przewodu zasilającego – zawiesza się. To właśnie ten element zapobiega cofaniu się do studni wypompowanej wody. Jeśli pozostanie w pozycji otwartej, przepuści wodę zalewającą przewód ssąco-tłoczny w celu jego odpowietrzenia. Można rozwiązać ten problem poprzez kilkukrotne stuknięcie w przewód na odcinku znajdującym się w studni. Zawór zwrotny powinien wówczas ustawić się we właściwej pozycji. Jeśli tak się nie stanie, prawdopodobnie wymaga wymiany.

Odpowietrzanie pompy hydroforowej – kiedy należy to zrobić?

Jak widać odpowietrzanie pompy hydroforowej nie jest trudne. Wystarczy kilka prostych czynności, aby urządzenie działało tak, jak należy.

Zalanie przewodu zasilającego wodą jest koniecznie w trzech sytuacjach:

  • podczas instalacji i pierwszego uruchomienia pompy
  • po naprawach lub pracach serwisowych pompy, podczas których została spuszczona woda z przewodu,
  • po okresie zimowym, jeśli woda znajdująca się w przewodzie ssąco-tłoczącym była usunięta.

Sprawdź też koniecznie, jak uruchomić hydrofor po zimie.

Aby zagwarantować prawidłowe działanie pompy hydroforowej, odpowietrzanie należy wykonywać regularnie i zawsze wtedy, kiedy zachodzi uzasadniona potrzeba.

Nowoczesne pompy hydroforowe

Pompy hydroforowe dostępne aktualnie na rynku to w większości innowacyjne urządzenia, w których zastosowano funkcjonalne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne.  Niektóre z nich wyróżniają się zdolnością do samoczynnego usuwania powietrza zalegającego w przewodzie zasilającym. W takich urządzeniach zachodzi jedynie konieczność jednorazowego zalania pompy wodą, bez potrzeby zalewania całego przewodu ssąco-tłoczącego.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.