Jak sprawdzić głębokość studni?

Sprawdzenie głębokości studni głębinowej i regularne mierzenie poziomu wody jest ważne z wielu powodów. Dzięki temu można szybko zidentyfikować i zdiagnozować problemy z odwiertem na długo przed tym, zanim spowodują poważne problemy w instalacji, w tym przerwy w dostawie wody czy uszkodzenie pompy.

Dlaczego warto zmierzyć poziom wody w studni?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wykonać pomiary głębokości studni.

Jeśli planujesz zainstalować nową pompę studni, warto n znać statyczny poziom wody w studni, czyli odległość od powierzchni gruntu do powierzchni wody w studni. Być może w Twojej okolicy często występują susze i chcesz się upewnić, że masz wystarczającą ilość wody. Znając statyczny poziom wody w studni, możesz odpowiednio dysponować dobowym zużyciem wody, aby zapobiec wyschnięciu studni przed następnymi opadami deszczu.

Pomiary głębokości studni dają też wyobrażenie o objętości wody, co jest bardzo istotną informacją, jeśli planujesz dezynfekować wodę. Sprawdzając głębokość studni, będziesz w stanie prawidłowo odmierzyć ilość potrzebnego chloru.

Głębokość lustra wody w studni ma bezpośrednie przełożenie na wydajność, a tym samym rentowność każdego ujęcia wody.

Studnia używana tylko do nawadniania niewielkiego ogrodu i wykonywania prac gospodarczych nie musi mieć tak dużej wydajności, jak choćby studnia zbudowana na potrzeby domu wielorodzinnego. Właśnie dlatego precyzyjne określenie dobowego zapotrzebowania na wodę jest tak ważne podczas ustalania parametrów jej źródła.

Sprawdź, jak dbać o studnię głębinową.

Jak głęboka powinna być studnia głębinowa?

Głębokość studni głębinowej zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest jej lokalizacja, czyli warunki geologiczne panujące w miejscu, z którego będzie czerpana woda. Jak sama nazwa wskazuje, studnia dociera do wód głębinowych, które są zazwyczaj zlokalizowane głęboko pod powierzchnią, od 20 do 150 metrów w głąb gruntu. Kolejny ważny czynnik mający wpływ na głębokość wykopu studziennego jest przeznaczenie wody i zapotrzebowanie na nią mierzone w metrach sześciennych na godzinę.

Sprawdź, jak odpowiednio dobrać pompę głębinową.

Pomiar głębokości studni

Głębokość Twojej studni to odległość od poziomu gruntu do litej skały na samym dnie szybu studni.

Decydując się na wykonanie pomiarów, upewnij się, że postępujesz na tyle ostrożnie, aby nie zaplątać przewodu pomiarowego w okablowanie lub linkę zabezpieczającą. Jeśli do tego dojdzie, najlepszym rozwiązaniem będzie zawiązanie linki, aby nie zatonęła i nie zakleszczyła się w wirniku pompy.

Aby samodzielnie określić statyczny poziom wody, potrzebujesz dwa przedmioty, takie jak:

  • mały odważnik o wadze około 1-2 kg,
  • długa żyłka wędkarska,  linka do latawca, pleciony sznurek, albo długa miarka.

Kiedy skompletujesz cały potrzebny “sprzęt”, możesz przystąpić do pracy pomiarowej.

  • opuszczaj odważnik w głąb studni, aż poczujesz luz, czyli obciążnik dotknie dna studni,
  • wyciągnij odważnik i zmierz długość linki – to jest właśnie głębokość studni, czyli odległość do dna szybu studni.

Zanim przystąpisz do pomiaru głębokości studni głębinowej, wyjmij z niej pompę głębinową. Dzięki temu, sprawdzając poziom wody nie ryzykujesz, że uszkodzisz urządzenie. 

Po zakończeniu pomiaru głębokości studni możesz równie łatwo ustalić wysokość lustra wody.

To wszystko. Właśnie dokonałeś samodzielnego pomiaru wody w studni.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.