Jak uruchomić hydrofor po zimie?

W sytuacji, gdy nie można skutecznie zabezpieczyć pompy do wody przed mrozami, urządzenie najlepiej zdemontować na zimę. Trzeba natomiast pamiętać, że jej ponowne uruchomienie po kilku miesiącach przestoju jest związane z koniecznością wykonania kilku istotnych czynności eksploatacyjnych i konserwacyjnych. Poprawne przygotowanie hydroforu po zimie gwarantuje jego bezproblemowe użytkowanie przez cały następny sezon, zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie będzie intensywnie używane. Sprawdźmy zatem, jak uruchomić hydrofor po zimie.

Przed pierwszym uruchomieniem

Pompę oraz wszystkie rury doprowadzające wodę należy zalać przed pierwszym uruchomieniem po przewie. Należy przy tym pamiętać, aby wlewać wodę powoli, dzięki czemu powietrze znajdujące się w rurach będzie mogło swobodnie z nich uchodzić (wszystkie zawory powinny być wówczas otwarte).

Nawet jeśli pompa nie jest wyjmowana ze studni to przez kilka zimowych miesięcy, kiedy nie jest używana, może dojść do wytrącenia się na niej osadów. To najprostsza droga do zablokowania pompy. Jeśli do tego dojdzie, urządzenie należy koniecznie wyjąć ze studni i skontrolować czy wirnik może się obracać. Jeśli jest z tym problem, trzeba oczywiście odblokować pompę, a następnie zrobić próbny rozruch (np. w dużej misce), aby stwierdzić czy pompa prawidłowo przetacza wodę.

Dopiero, kiedy wykonasz te czynności, możesz podłączyć pompę do sieci. Sprawne urządzenie powinno się uruchomić i uzupełnić wodę w zbiorniku hydroforowym, aż do osiągnięcia poziomu właściwego ciśnienia. Gdy odkręcisz korek w kranie ciśnienie wody w instalacji będzie spadnie aż do chwili, gdy wyłącznik ciśnieniowy ponownie uruchomi silnik pompy hydroforowej. To także dobry moment, aby wyregulować zakres ciśnienia włączania i wyłączania pompy.

Jakie problemy pojawiają się po zimowym przestoju?

Opinie użytkowników pomp hydroforowych jednoznacznie mówią, że po okresie dłuższego przestoju, podczas przeprowadzania czynności odpowietrzania pompy hydroforowej może dojść do pewnych komplikacji.

Pompa hydroforowa może mieć wówczas problemy z poprawnym zasysaniem wody ze studni. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy jest niezbyt dokładne odpowietrzenie albo tworzenie się tzw.  syfonu powietrznego po stronie ssącej układu. Inny powód to nieszczelność w układzie ssącym.

Jak sprawdzić, co jest przyczyną problemów z pobieraniem wody przez pompę? Sposób jest dość prosty. Trzeba nałożyć na kran wąż tłoczny i po odkręceniu wody drugi koniec węża umieścić w naczyniu z wodą. Jeśli razem z cieczą będą się wydostawać bąbelki powietrza, wówczas układ ssący zaciąga powietrze w czasie pracy pompy.

Nieszczelności pojawiają się zazwyczaj na połączeniach rur. Warto je sprawdzić i wymienić uszczelki jeśli zajdzie taka potrzeba. Niekiedy problemy z poprawnym działaniem pompy po zimowej przerwie mogą wynikać różnego rodzaju mechanicznych uszkodzeń elementów łączących, takich jak pęknięcia gwintów.

To jednak nie wszystko.

Zdarza się także, że nawet prawidłowo zalana pompa hydroforowa przy prawidłowym spadku ciśnienia w zbiorniku, nie pobiera wody z ujęcia. Co może być tego przyczyną?

Czasami przyczyną problemu z pobieraniem wody przez przewód ssący bywa „zawieszenie się” zaworu zwrotnego w studni. Między studnią a pompą może także dojść do zamarznięcia wody w rurze, która jest zakopana głęboko w ziemi. Utworzony w ten sposób kamień lodowy zablokuje przepływ wody w rurze. W przypadku, kiedy powstanie syfon powietrzny utrudniający zalanie rur ssawnych, można skorzystać z węża ogrodniczego. Należy go wówczas wpuścić do wnętrza rury i zalać ją wodą.

Po przestoju w okresie zimowym, warto także zweryfikować bieżący stan zbiornika hydroforowego. Sprawdź koniecznie, jakie powinno być idealne ciśnienie w hydroforze. Pamiętaj, że brak powietrza w zbiorniku bywa też przyczyną przeciążenia silnika pompy, co jest najprostszą drogą do poważnej awarii.

Kiedy zatem należy uzupełnić ciśnienie w zbiorniku hydroforowym? Najlepszym wskaźnikiem jest właśnie nieprawidłowa praca pompy, a konkretnie częstsze niż zazwyczaj uruchamianie się urządzenia. W zbiornikach przeponowych, mogło w tej sytuacji dojść również do pęknięcia przepony. Bardzo łatwo to sprawdzić wciskając wentyl odpowiedzialny za dobicie powietrza (znajduje się w korpusie zbiornika). Jeśli będzie się z niego sączyć woda wówczas to znak, że przepona jest uszkodzona. Jeśli tak się nie stanie, trzeba tylko wyregulować ciśnienie.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.