Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Zapach wody jest jednym z jej najważniejszych parametrów fizycznych, który pozwala ocenić jej przydatność do celów bytowych. Przykry zapach wody rzadko dotyczy gospodarstw domowych, które czerpią ją z miejskiej sieci wodociągowej. Nieco inaczej wygląda sytuacji w przypadku własnego ujęcia. Co zrobić, jeśli woda posiada zbyt intensywny zapach? Sprawdźmy jak postępować, aby szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwe problemu.

Z czego może wynikać nieprzyjemny zapach wody?

Czysta chemicznie woda nie ma zapachu, dlatego nawet najmniejsza zmiana w tym zakresie może oznaczać pojawienie się zanieczyszczeń. Określając zapach wody, podkreślamy zazwyczaj dwie kwestie – jego pochodzenie oraz intensywność. W związku z tym, wrażenia organoleptyczne są uzależnione zarówno od naszej wrażliwości zmysłowej, jak również od ilości oraz rodzaju substancji znajdujących się w wodzie.

Nieprzyjemny zapach wody może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Najczęściej za brzydką woń są odpowiedzialne:

  • siarkowodór,
  • chlor,
  • substancje organiczne (olej napędowy, benzyna, aceton),
  • żelazo.

W pierwszym przypadku nieprzyjemny zapach wody w kranie pojawia się często wtedy, gdy dochodzi do rozkładu substancji organicznych  lub nieorganicznych wywołanego przez mikroorganizmy. Jeżeli zatem nieprzyjemny aromat przywodzi na myśl woń zgniłych jajek, wówczas powodem jest najczęściej siarkowodór wytwarzany przez beztlenowe bakterie. W sytuacji, gdy woda pochodząca z własnego ujęcia ma nieprzyjemny zapach wyłącznie w punkcie poboru (w studni zapach jest neutralny), bakterie prawdopodobnie rozwinęły się w różnych zakamarkach instalacji, ponieważ stosunkowo wysoka temperatura i nieduże stężenie tlenu stanowi dla nich wręcz doskonałe pod każdym względem środowisko do bytowania.

W sytuacji, gdy woda wydziela zapach zbliżony do woni benzyny lub oleju napędowego, może to świadczyć o nieszczelności rur wodociągowych lub studni, w wyniku czego wymienione substancje organiczne dostają się do instalacji.

Jeśli w wodzie wyczuwalna jest natomiast woń chloru, wtedy jest to prawdopodobnie efekt nadmiaru środków stosowanych do dezynfekcji wody. Zapach rdzy to zazwyczaj problem z nadmiarem jonów żelaza. Skażenie tym pierwiastkiem może się pojawić wtedy, gdy woda przepływa przez zardzewiałe rury.

Jak skutecznie usuwać nieprzyjemny zapach wody?

Można założyć, że woda o brzydkim zapachu jest  zanieczyszczona, co z kolei niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Warto zatem przystąpić do działania tak szybko, jak to tylko możliwe, najlepiej od razu po wykryciu tego faktu. Zanim jednak przystąpimy do rozwiązywania problemu, należy koniecznie ustalić źródło nietypowego zapachu.

W sytuacji, kiedy brzydka woń to pokłosie działalności mikroorganizmów, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Zapachu chloru można się natomiast pozbyć samodzielnie. Najskuteczniejsze rozwiązanie w tym przypadku to zastosowanie odpowiedniego filtra z węglem aktywnym. Rozwiązania tego typu mają zazwyczaj postać nakładki na kran, kuchennego dzbanka lub znacznie bardziej rozbudowanego systemu do nanofiltracji i odwróconej osmozy.

Kiedy nieprzyjemny zapach wody wynika z obecności w niej zbyt dużych ilości żelaza, warto zainwestować w odżelaziacz wody. Należy jednocześnie sprawdzić czy nie zostało również przekroczone stężenie innego pierwiastka – manganu. Często towarzyszy im również zwiększona ilość siarkowodoru. Jeśli jest tak w rzeczywistości, wówczas należy zamontować odżelaziacz ze złożem wielofunkcyjnym. W takiej sytuacji można i warto dodatkowo zastosować napowietrzanie wody, które pomaga wytrącać żelazo, a przy okazji w w wodzie nasyconej tlenem nie mogą się rozwijać bakterie beztlenowe odpowiedzialne za gnilny zapach. Woda jest w tym przypadku wstępnie wzbogacana w tlen przy pomocy zewnętrznego aeratora lub poduszki sprężonego powietrza. Wówczas trafia na złoże odżelaźniające, na którym są zatrzymywane cząsteczki zanieczyszczeń ( w tym przypadku jony żelaza i manganu). Jeśli problemem jest natomiast sam siarkowodór, a normy żelaza i manganu nie są przekroczone, wtedy wystarczy zastosować dobrej jakości filtr węglowy, tak jak to ma miejsce w przypadku zanieczyszczenia chlorem.

Brzydki zapach wody zazwyczaj mocno utrudnia codzienne życie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się tego problemu raz na zawsze, w tym zainstalowanie stacji do uzdatniania wody. Warto przy tym pamiętać, że najważniejsza w tym wszystkim jest prawidłowa ocena zapachu, a następnie źródła jego występowania.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.