Jak uzupełnić ciśnienie w hydroforze?

Jesteś właścicielem zbiornika przeponowego lub ocynkowanego? Musisz zatem dokonywać okresowej kontroli ciśnienia i uzupełniać powietrze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sprawdź, jak to zrobić!

Skąd wiadomo, że należy uzupełnić powietrze w zbiorniku?

Zbiorniki przeponowe fabrycznie napełnione gazem (powietrzem lub azotem) są zazwyczaj reklamowane jako bezobsługowe. Nie zmienia to faktu, że sprawdzanie ciśnienia przynajmniej raz do roku (jeszcze lepiej raz na 6 miesięcy) jest konieczne. Kiedy podczas kontroli stwierdzisz niedobór powietrza w przestrzeni gazowej zbiornika, musisz je uzupełnić.

Sprawdzanie ciśnienia w zbiornikach ocynkowanych powinno się wykonywać znacznie częściej. Zazwyczaj okres przeglądy i dobijania powietrza trwa od kilku do kilkunastu tygodni. To jedna z największych wad tego rozwiązania. Sprawdź, czym się różni zbiornik ocynkowany od hydroforu przeponowego lub membranowego GWS.

Pierwszy sygnał wskazujący na konieczność skorygowania ciśnienia to nieprawidłowe zachowanie pompy. W praktyce oznacza to, że urządzenie podłączone do zbiornika, w którym jest zbyt mało powietrza, uruchamia się znacznie częściej niż zazwyczaj.

Uzupełnianie powietrza w hydroforze – krok po kroku

Uzupełnianie powietrza w zbiorniku hydroforowym nie jest czynnością trudną dlatego można tego dokonać samodzielnie. Przy odrobinie wprawy zajmie to tylko kilka minut. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.

Pierwszy etap to odłączenie zasilania pompy oraz obniżenie ciśnienia w instalacji wodociągowej. Wystarczy w tym celu odkręcić kran i poczekać, aż cała woda z instalacji w budynku została spuszczona. Dlaczego to takie istotne? Otóż, ciśnienie w zbiorniku jest uzupełniane każdorazowo, gdy zostanie opróżniony, a przynajmniej jeden kran pozostaje odkręcony.

Kolejny krok to dopompowanie powietrza, na przykład przy użyciu zwykłej pompki samochodowej lub sprężarki powietrza. Zazwyczaj dokonuje się tego przez zamocowany w ścianie zbiornika wentyl. Producent hydroforu zawsze określa wartość, do której należy dobijać powietrze. Informacja ta jest zazwyczaj umieszczona na tabliczce znamionowej urządzenia. Najczęściej wartości te oscylują na poziomie 1,5 bara w przypadku zbiorników przeponowych o pojemności do 100 litrów. Dla większych urządzeń ciśnienie wynosi zazwyczaj 2,5 bara. W zbiornikach ocynkowanych ciśnienie poduszki powietrznej powinno się natomiast mieścić w przedziale 1,6-2,2 bara.

Podczas kontroli ciśnienia powietrza najlepiej sprawdzać za pomocą manometru umieszczonego na kompresorze lub pompce. Należy bowiem pamiętać, że manometr zintegrowany z hydroforem wskazuje wartość ciśnienia wody w instalacji i w żadnym przypadku nie powinien być punktem odniesienia do ustawiania właściwego ciśnienia powietrza w zbiorniku.

Co należy zrobić po dobiciu zbiornika?

Kiedy uda się dobić powietrze w zbiorniku, należy jeszcze sprawdzić szczelność wentyla, który zabezpiecza się za pomocą specjalnego kapturka lub zakrętki. Jeśli wszystko jest w porządku można podłączyć pompę do prądu, aby ponownie uruchomić zestaw hydroforowy.  Czasami, po dobiciu ciśnienia, należy ponownie zalać pompę i przewód ssący wodą, tak jak się to robi podczas pierwszego włączenia fabrycznie nowego zestawu.

Regularne kontrole oraz dobijanie powietrza do zbiornika są warunkiem koniecznym do prawidłowego i wieloletniego działania zestawu hydroforowego. Jeśli jednak niezbędny okaże się zakup nowego zbiornika, warto poszukać nowoczesnych rozwiązań takich jak bezobsługowe membranowe zbiorniki GWS.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.