Jak wymienić przeponę w zbiorniku hydroforowym?

Hydrofor przeponowy to urządzenie, w którym ryzyko zanieczyszczenia wody poprzez kontakt ze ściankami zbiornika zostało całkowicie wyeliminowane. Dzięki przeponie użytkownik nie musi uzupełniać ciśnienia w zbiorniku. Niestety po kilku latach nawet najlepsza na rynku przepona może ulec rozwarstwieniu. Co to oznacza w praktyce? Na szczęście nie wymianę hydroforu. Aby zbiornik odzyskał pierwotną sprawność wystarczy wymienić przeponę. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że możesz to zrobić samodzielnie.

Czas na wymianę przepony

Rozwarstwienie przepony zdarza się stosunkowo często, ale ryzyko uszkodzenia urządzenia można zminimalizować wybierając hydrofor od renomowanego producenta.

Jaki jest pierwszy sygnał, który świadczy o uszkodzeniu przepony? Można podejrzewać, że coś się stało jeśli pompa wodna załącza się podejrzanie często, a wydatek wody jest zadziwiająco niski. Warto przy tym pamiętać, że nie są to objawy jednoznacznie wskazujące na uszkodzenie przepony. Inny, znacznie bardziej prozaiczny powód to niedostatecznie wysokie ciśnienie w zbiorniku przeponowym. Właśnie od tego trzeba zacząć oględziny hydroforu. Kiedy natomiast z wentyla, poza powietrzem, wydostaje się także woda, jest bardzo prawdopodobne, że przepona się rozwarstwiła i ciecz rozlała się do wnętrza urządzenia.

Jak wymieniać przeponę w zbiorniku hydroforowym?

Przed przystąpieniem do działania należy dobrać odpowiedni rodzaj zastępczej przepony.

W tym przypadku najważniejszym kryterium doboru jest pojemność zbiornika hydroforowego. Będąc na etapie zakupu najlepiej sięgnąć po produkt od renomowanej marki zamiast korzystać z tanich zamienników od chińskich dostawców. Tylko wówczas zyskujemy pewność, że przepona będzie miała wystarczającą jakość i pasujący do zbiornika rozmiar. 

Wymiana przepony to czynność, którą można powierzyć profesjonaliście. Czy trzeba? Niekoniecznie. Wbrew pozorom to znacznie prostsze niż się wydaje. Aby samodzielnie wymienić przeponę wystarczy się trzymać pewnego schematu.

Na początek należy odłączyć pompę głębinową od zasilania i spuścić całą wodę ze zbiornika przeponowego. Następnie trzeba mocno zakręcić zawór odcinający zbiornik i odłączyć go od instalacji, aby zapobiec cofaniu się wody. Dopiero wtedy można odkręcić śruby mocujące flanszę do zbiornika, a potem nakrętkę mocującą przeponę z tylną ścianą zbiornika. Następnie należy wyciągnąć przeponę i sprawdzić czy jest rzeczywiście rozszczelniona. W tym celu trzeba dokładnie obejrzeć wewnętrzną powierzchnię hydroforu, aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualną korozję. Jeśli znajdziemy śladu rdzy, trzeba je zamalować farbą antykorozyjną. Kolejny etap to usunięcie ewentualnych zadziorów, które mogłyby uszkodzić nową przeponę.

Dopiero po wykonaniu tych czynności można włożyć przeponę do zbiornika i zamocować identycznie jak stary egzemplarz. Na koniec wystarczy sprawdzić czy przepona nie jest skręcona.

Teraz należy podłączyć zbiornik hydroforowy do instalacji i uzupełnić ciśnienie. Zbiorniki hydroforowe, które mają maksymalną pojemność 150 litrów, parametr ten powinien mieścić się w przedziale 1,5-1,8 bar, natomiast 2 bary dla większych hydroforów.

Warto również pamiętać, że ciśnienie w zbiorniku musi być około 0,2 bara mniejsze niż dla załączania pompy.

Skąd wiadomo, że wymiana przepony zakończyła się sukcesem?

Warto przez kilka pierwszych dni kontrolować ciśnienie na manometrze, a także sprawdzać czy niepokojące objawy nie wrócił. Jeśli wszystko poprawnie, wówczas można założyć, że wymiana zakończyła się tak jak trzeba.

Aby oszczędzić sobie wymiany przepony w hydroforze, warto kupić urządzenie dobrej jakości. Na rynku urządzeń do wody, prym wiodą aktualnie bezobsługowe zbiorniki membranowe GWS. Te innowacyjne hydrofory charakteryzują się doskonałymi parametrami pracy oraz innowacyjną konstrukcją. Zostały jednocześnie przystosowane do magazynowania wody o bardzo wysokiej temperaturze sięgającej nawet 90°C.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.