Jak zbierać wodę z deszczówki?

Deszczówka to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy pragniesz ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym. Sprawdza się także jako alternatywny sposób pozyskiwania wody do podlewania trawnika lub do zaplanowanych prac remontowych. Deszczówkę można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogródka, prac gospodarczych na terenie nieruchomości, do mycia, prania, a nawet do spożycia. Na pewno warto ją zbierać. Jak zatem robić to efektywnie?

Zalety wód opadowych i roztopowych

Deszczówka to świetne rozwiązanie w obliczu problemów z kurczącymi się zasobami słodkiej  wody pitnej. Oprócz wymiernych korzyści dla środowiska naturalnego, takie rozwiązanie przynosi także całkiem spore oszczędności. Dzięki temu inwestycja w sprzęt do zbierania deszczówki, zwraca się stosunkowo szybko.

Deszczówkę można wykorzystać na wiele różnych sposobów, zarówno w przeciętnym gospodarstwie domowym, jak i w rolnictwie, budownictwie i w przemyśle.

Zbieranie wody deszczowej w gospodarstwach domowych

Wodę deszczową można zbierać w sposób podziemny i naziemny. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór jednej z nich powinien być podyktowany możliwościami oraz indywidualnymi preferencjami.

Aby skutecznie zbierać wodę opadową i roztopową, należy zamontować specjalistyczne urządzenia. W systemie podziemnym najprostszym rozwiązaniem są zainstalowane pod ziemią skrzynki rozsączające, które zbierają deszczówkę wsiąkającą w ziemię. Do zbierania przydaje się duży zbiorniki typu mauzer, który pozwala gromadzić wodę bez znaczących strat oraz odpowiednio dobrana pompa. Urządzenie do tłoczenia wody to serce całego systemu gospodarowania deszczówką. Warto zatem wybrać model od renomowanego producenta. W ten sposób otrzymujemy gwarancję, że urządzenie będzie pracować bezawaryjnie przez wiele długich lat.

Deszczówka w gospodarstwach domowych spływa zazwyczaj do mauzera z rynien dachowych. Jest w ten sposób narażona na liczne zanieczyszczenie. Można ich natomiast uniknąć montująć w rynnach zbieracze wody zaopatrzone w samooczyszczające się filtry. W sytuacji, gdy wystąpią długotrwałe opady, nadmiar wody zostanie odprowadzony przez przelew do drenażu rozsączającego albo prosto do kanalizacji deszczowej. Tutaj pojawia się pewien haczyk. Taki sposób wymaga bowiem wykonania instalacji, w której woda deszczowa nie będzie się mieszać z wodą opadową. W jaki sposób rozwiązać ten problem? Na pewno sprawdzą się bezzbiornikowe zestawy hydroforowe, które automatycznie napełniają opróżniane zbiorniki i zasilają układ nawodnieniowy. Pompa pobiera wtedy wodę poprzez specjalny ssak unikając w ten sposób zasysania potencjalnych zanieczyszczeń zalegających na dnie zbiornika.

Jak gromadzić deszczówkę?

Wodę roztopową i opadową można z powodzeniem gromadzić w otwartych zbiornikach wodnych. Warto natomiast pamiętać, że woda z takiego źródła nadaje się zazwyczaj tylko do nawadniania, a nie do celów spożywczych. Deszczówkę można wtedy wypompować ze stawu używając do tego celu wysokociśnieniowej pompy zatapialnej wyposażonej w wyłącznik pływakowy.

Nie każda działka posiada dostęp do otwartego zbiornika, w którym można gromadzić wodę. Jeśli instalacja dużego zbiornika podziemnego również jest kłopotliwa, wówczas deszczówkę można rozprowadzać po działce za pomocą drenażu rozsączającego. Takie rozwiązanie w swojej najprostszej postaci to perforowane rury drenażowe podłączone do rur spustowych i umieszczone w ziemii.

Jaka pompa sprawdzi się do pompowania deszczówki?

Pompa do deszczówki pełnie jedną, bardzo ważną rolę. Musi dostarczać ciecz do punktu odbioru, którym bywa kran w domu, zraszacz na trawniku albo po prostu wąż ogrodowy.

Decydując się jedno z dostępnych na rynku rozwiązań, warto wybrać profesjonalne urządzenia, które cechuje się przede wszystkim trwałością i niezawodną pracą w każdych warunkach. Warto przy tym pamiętać, że tylko pompa do tłoczenia wody deszczowej powinna być maksymalnie odporna na korozję i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dużym plusem są także niewielkie gabaryty i waga urządzenia, a także możliwość pracy w trybie cichym.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.