Jak zmiękczyć wodę w mieszkaniu?

Osad z kamienia pojawiający się w czajniku, szybko psująca się pralka, mało estetyczne naloty w zmywarce i na bateriach łazienkowych to wszystko efekt zbyt twardej wody. Z czego wynika ten problem? Jak skutecznie zmiękczać wodę w mieszkaniu? Sprawdźmy!

Co to jest twarda woda?

Kiedy stężenie jonów wapnia wynosi pomiędzy 200 a 350 mg CaCO3/dm3 wówczas woda jest średnio twarda, w granicach 350-550 mg CaCO3/dm3 woda jest twarda, a powyżej 550 mg CaCO3/dm3 – bardzo twarda.

Kłopot ten dotyczy zazwyczaj wody wodociągowej, która pomimo tego, że spełnia normy, bywa przyczyną sporych problemów dla jej użytkowników. Twardość wody można sprawdzić, wykonując badania fizykochemiczne w laboratorium. W przypadku wody wodociągowej informacje o jakości wody są najczęściej regularnie zamieszczane na stronie internetowej lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego.

Twarda woda, choć nie jest groźna dla zdrowia, bywa przyczyną wielu problemów w gospodarstwach domowych. Przede wszystkim oznacza dodatkowe koszty, a niekiedy nawet poważne straty. Będący efektem używania twardej wody, kamień kotłowy osadza się w rurach, w urządzeniach grzewczych, a także wewnątrz urządzeń AGD. Nawet niewielka warstwa osadu może prowadzić do strat energii sięgających 20%. W dobie nieustannych podwyżek cen prądu elektrycznego, problem wydaje się być naprawdę poważny. Co więcej, twarda woda generuje nawet o połowę większe zużycie detergentów i powoduje gorszy smak i aromat przyrządzanych potraw oraz napojów.

Zmiękczacz do wody na głównym przyłączu

Posiadając dostęp do zimnej i ciepłej wody, można zamontować zmiękczacz na ujęcie z zimną wodą. To najprostszy sposób na to, aby uzyskać miękką wodę do pralki, zmywarki czy toalety, a jednocześnie obniżyć sumaryczną twardość wody płynącej z kranu.

Ten sposób na pozbycie się twardości wody ma jednak pewne ograniczenia. Z czego one wynikają? Otóż, zmiękczacz musi być w tym przypadku zainstalowany na doprowadzeniu wody zimnej, natomiast kamień kotłowy wytrąca się dopiero wówczas, kiedy ciecz osiągnie temperaturę minimum 40°C. To jednak nie wszystko.

Zmiękczacz jest montowany na głównym przyłączu za licznikiem, co nie zawsze jest możliwe w typowym bloku. Niekiedy zmiękczacze bywają umieszczane na klatkach, do czego jest oczywiście wymagana zgoda sąsiadów i spółdzielni mieszkaniowej.

Wkład zmiękczający wodę

Wodę można także zmiękczać za pomocą wymiennych wkładów filtracyjnych. Takie rozwiązanie jest niestety stosunkowo mało wydajne. Jeśli jednak nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody, wówczas filtry narurowe są optymalnym wyjściem z tej trudnej sytuacji.

Wkłady z żywicą zmiękczającą można zainstalować na głównym przyłączu albo na przykład pod kuchennym zlewozmywakiem lub na doprowadzeniu wody do zmywarki. Należy przy tym pamiętać, że takie złoże nie jest niczym regenerowane, dlatego w zależności od parametrów wody, należy je regularnie wymieniać. Warto wziąć to pod uwagę podczas szacowania kosztów zmiękczania wody w mieszkaniu.

Użytkownicy prywatni wybierają zazwyczaj filtry montowane na całość instalacji wodnej. Jako punktowe zmiękczanie wody stosuje się mniejsze wkłady, które odkamieniają wodę na przykład do ekspresów kawowych lub czajników.

Filtr pralkowy

Jeśli nie ma możliwości instalacji ani zmiękczacza do wody na głównym przyłączu, ani filtra zmiękczającego, wówczas pozostaje jedynie filtr do pralki.

Tego typu korpus pralkowy jest wypełniony polifosfatem, który dość skutecznie eliminuje problem powstawania osadów z kamienia w urządzeniach AGD. Aby spełniał swoją rolę, należy go podłączyć na doprowadzeniu zimnej wody do pralki. Z uwagi na zastosowanie polifosfatu, rozwiązania tego nie wolno oczywiście stosować do filtrowania wody pitnej.

O czym warto pamiętać, kiedy woda w mieszkaniu jest twarda?

Jeśli to możliwe, miejsce na umieszczenie zmiękczacza wody (z dostępem do zimnej wody, prądu i kanalizacji) najlepiej ustalić jeszcze na etapie projektowania rozkładu pomieszczeń.

Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze i posiada dostęp do ogródka, warto zwrócić uwagę na to, aby zamontować zmiękczacz za rozgałęzieniem wody na budynek i trawnik. W ten sposób do podlewania trawy i roślin nadal będzie można używać wody surowej. Dlaczego to takie ważne? Otóż woda po procesie zmiękczania zawiera duże stężenie sodu, który nie jest korzystny dla wzrostu i rozwoju roślin.

Jeśli twarda woda jest mocno uciążliwa, wówczas można zrezygnować  z pobierania wody ciepłej z wodociągów i korzystać jedynie z zimnej. W takim przypadku należy ją samodzielnie podgrzewać i podawać zmiękczaniu. Warto przy tym wziąć pod uwagę dodatkowy koszt w postaci kotła grzewczego i konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na montaż obu urządzeń, co w przypadku małego metrażu może być mocno utrudnione. 

Niekiedy zdarza się, że oprócz wysokiego stopnia twardości, problem stanowi  także obecność żelaza. Już niewielkie przekroczenia tego pierwiastka mogą się dawać we znaki. Żelazo może wówczas osiadać na jonowymiennym złożu zmiękczacza wody. W takiej sytuacji warto kupić odżelaziacz do wody, który raz na zawsze rozwiąże ten problem.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.