Jaka linka do pompy głębinowej?

Każda pompa głębinowa musi być zawieszona w studni za pomocą specjalnej linki do podwieszania. Dzięki temu elementowi urządzenie można w każdej chwili bez problemu wyciągnąć na powierzchnię w sytuacji, kiedy ulegnie awarii lub zajdzie potrzeba wykonania prac serwisowych lub wymiany zużytych części. Nie każda linka nadaje się jednak do tego zadania. Sprawdźmy, która będzie najlepsza, a jakiej lepiej unikać.

Jak nie uszkodzić pompy głębinowej?

Pompy głebinowej nie należy wyjmować ciągnąc za kabel elektryczny, ani tym bardziej za rurę wodną. W ten sposób można osiągnąć tylko jedno – uszkodzone urządzenie.

Chwytając za rurę możemy spowodować, że złączka scalająca pompę z rurą może pęknąć. Chwytając za kabel możemy natomiast spowodować wyrwanie jego mocowania z pompy. Każda z tych sytuacji powoduje przymusowy przestój instalacji, przerwę w dostępie do bieżącej wody, a jednocześnie pociąga za sobą dodatkowe koszty naprawy pompy.

Stosując odpowiednią linkę wysokiej jakości zyskujemy pewność, że zawsze uda nam się wyciągnąć pompę głębinową ze studni, nawet jeśli delikatnie się w niej zaklinuje. Wówczas wystarczy tylko nieco mocniej pociągnąć i problem z głowy.

Jak jest najlepsza linka do zawieszenia pompy głębinowej?

Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych linek do zawieszania pomp głębinowych w studni. Nie wszystkie są sobie równe. Zanim więc dokonamy zakupu, warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest dany element i co na jego temat mówi producent.

Pompy głębinowe to kosztowne urządzenia dlatego nie należy również oszczędzać na akcesoriach typu linka do podwieszania. Warto sięgać po produkty od renomowanych producentów zamiast korzystać z oferty tańszych zamienników z azjatyckich rynków.

Szczególnie dobrym wyborem są jednak linki wykonane ze stali nierdzewnej AISI 316 o grubości 3 mm i gęstym splocie. Taka linka wykazuje bardzo dużą wytrzymałość (nawet do 506 kg!) i bywa stosowana zarówno do podwieszania niewielkich i lekkich pomp do użytku domowego, jak i profesjonalnych i bardzo ciężkich urządzeń przeznaczonych do obsługi zakładów produkcyjnych.

Dlaczego linka ze stali nierdzewnej? Odpowiedź nasuwa się sama. Tego typu elementy są odporne na korozję. Z uwagi na długotrwałą pracę w środowisku wodnym, taka cecha jest nie tylko pożądana, ale wręcz obowiązkowa.  

Na rynku znajdują się także plecione linki wykonane z polipropylenu o grubości około 6-8 mm, często stosowane jako tańsza alternatywa dla linek stalowych. Ich najbardziej charakterystyczne cechy to wytrzymałość (obciążenie do 420 kg), splot 16-żyłowy, a także duża odporność na działanie substancji chemicznych.

Jak zamocować linkę do pompy głębinowej?

Dobrej jakości linka do pompy głębinowej to nie wszystko. Trzeba ją jeszcze odpowiednio zamocować. Do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj zacisk kabłąkowy wykonany, tak jak linka, z wysokiej jakości stali nierdzewnej i kwasoodpornej, typu INOX. Zazwyczaj zaleca się stosowanie minimum 2 sztuk zacisków po każdej stronie wiązania linki. Jesteś ciekawy jak działa pompa głębinowa ? Zapraszamy do zapoznania się z innymi poradnikami na naszej stronie internetowej.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.