Jaka pompa do deszczówki? Poradnik

System umożliwiający zbieranie wody deszczowej to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Deszczówkę można z powodzeniem wykorzystać do nawadniania trawników, podlewania ogródka warzywnego, do prania, a nawet do picia. Istnieje wiele sposobów pozwalających na swobodne korzystanie z wód opadowych. Zazwyczaj wystarcza zbiornik i pompa, która stanowi najważniejszy element całej instalacji do zagospodarowania opadów atmosferycznych. Sprawdźmy zatem, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej.

Korzyści płynące z używania pompy do wody deszczowej

Rola pompy do deszczówki sprowadza się zazwyczaj do tego, aby szybko i skutecznie dostarczyć wodę opadową do  kranu, pistoletu zraszającego lub węża ogrodowego. Warto przy tym pamiętać, że pompy używane w zbiornikach na deszczówkę to urządzenia o odmiennych parametrach technicznych i hydraulicznych niż  klasyczne pompy zatapialne.

Urządzenia przeznaczone do tłoczenia deszczówki są zazwyczaj wyjątkowo trwałe i niezawodne. Jest to przede wszystkim wynikiem stosowania najlepszych jakościowo materiałów konstrukcyjnych, które w przypadku takich pomp muszą się charakteryzować  ponadprzeciętną odpornością na korozję i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.  Będąc na etapie wyboru urządzenia, warto także zwrócić uwagę na jego gabaryty (im mniejsze, tym lepiej), możliwość pracy w trybie cichym, a także poziom energooszczędności. Niemniej ważna jest moc oraz wydajność pompy, którą trzeba dopasować do konkretnego zbiornika i indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru pompy do deszczówki?

Nie każda pompa do wody nadaje się do pracy z deszczówką. Na rynku nie brakuje jednak rozwiązań, które sprawdzą się znakomicie. Wśród nich warto wyróżnić pompy głębinowe, pompy zatapialne oraz pompy samozasysające z wyłącznikiem przepływowym.

Szczególnie popularne pompy głębinowe tłoczą zazwyczaj zimną i czystą wodę użytkową lub pitną pochodzącą z odwiertów lub studni kopanych. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć wtedy, kiedy deszczówka będzie konsumowana w gospodarstwie domowym, w instalacji hydroforowej lub w małej gastronomii. Aktualnie jednym z najlepszych urządzeń przystosowanych do tłoczenia deszczówki jest pompa automatyczna MULTI DIVER 1200

Z pomocą przychodzą także pompy zatapialne czyli bardzo wszechstronne urządzenia wykorzystane w szerokim zakresie czynności związanych z wypompowaniem wody ze zbiorników. Wysokociśnieniowe pompy zatapialne sprawdzą się zarówno w domu, jak również w zakładach produkcyjnych. Urządzenia tego typu wytwarzają ciśnienie niezbędne choćby podczas podlewania trawnika. Różnią się tym mocno od zwykłych pomp zatapialnych, które tłoczą wodę z punktu A do B bez ciśnienia.  Pompy wysokociśnieniowe można stosować do wody czystej lub w niewielkim zakresie zanieczyszczonej. W tej grupie urządzeń szczególnie wyróżnia się MULTI TP 1000 polskiej marki Omnigena.

Niektóre dostępne modele, takie jak pompa MULTI XP 800 Premium również marki Omnigena, są natomiast przeznaczone tylko do pompowania czystej wody.  Decydując się zatem na takie rozwiązanie, warto dokładnie przeanalizować warunki pracy pompy i pamiętać, że stosowanie urządzenia niezgodne z jego przeznaczeniem może się szybko przyczynić do awarii.

Korzystanie z wody deszczowej to bez wątpienia rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Odpowiednio dobrana pompa do tłoczenia wody opadowej i roztopowej pozwala w łatwy i skuteczny sposób pozyskiwać tę niezwykle cenną dla nas ciecz. Aktualnie wybór urządzeń dostępnych na polskim rynku jest na tyle szeroki, że każdy inwestor znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc na etapie poszukiwań idealnej pompy do deszczówki, warto wybierać tylko spośród modeli od renomowanych producentów, którzy oferują produkty o najwyższej jakości.

Największy w Polsce dystrybutor pomp do wody oraz wszelkich urządzeń związanych z pozyskiwaniem wody. Sklep internetowy, serwis, profesjonalne doradztwo w doborze odpowiedniego urządzenia – sklep-watermark.pl

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.