Jaka pompa do studni na czas budowy?

Stały i wygodny dostęp do wody użytkowej podczas budowy to niezbędny element prowadzenia jakichkolwiek prac. Niestety dość często zdarza się, że działka nie posiada dostępu do lokalnej sieci wodociągowej. W takiej sytuacji warto wykonać własne ujęcie wody, nawet jeśli tylko tymczasowo. Kiedy zapadnie decyzja w sprawie budowy studni, pozostaje jeszcze kwestia zakupu odpowiedniego urządzenia do tłoczenia wody. Wybór jest w tym przypadku mocno ograniczony i odnosi się zazwyczaj do dwóch niezawodnych rozwiązań, takich jak pompa głębinowa i samozasysająca pompa hydroforowa. Sprawdźmy, które z nich warto wybrać i dlaczego.

Pompa głębinowa do zadań specjalnych

Pompa głębinowa sprawdzi się w sytuacji, gdy na terenie nieruchomości zostanie wywiercona studnia. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, a własne ujęcie wody po zakończeniu prac budowlanych może być wykorzystane do zasilania budynku lub choćby do nawadniania trawnika albo podlewania roślin w przydomowym ogródku.

Jeśli pompa głębinowa będzie zasilać budowę, warto zadbać o podłączenie do zbiornika hydroforowego lub wykorzystywać urządzenie do napełniania zbiorników naziemnych w typie mauzera. Jeśli wygospodarowanie większej przestrzeni na zbiornik jest kłopotliwe, wówczas można zastosować wyłącznik przepływowy typu BRIO SK-13 Omnigena i stworzyć w ten sposób praktyczny zestaw bezzbiornikowy z dodatkowym zabezpieczeniem przed suchobiegiem. Dzięki zastosowaniu wyłącznika, pompa głębinowa włączy się (lub wyłączy) automatycznie i nie trzeba nią sterować ręcznie.

Dobrej jakości pompy głębinowe nie należą do tanich urządzeń, dlatego na czas budowy można kupić tańszy model SKM 100 Omnigena lub 3,5 SC 2/12 Omnigena zasilany silnikiem jednofazowym 230V. Jeśli w planach jest również użytkowanie pompy po zakończeniu prac, wówczas lepiej zainwestować w urządzenie dopasowane pod kątem parametrów źródła wody i szacowanego zapotrzebowania w przyszłości.

Pompa hydroforowa jako uniwersalne rozwiązanie

Pompa głębinowa to nie jedyne rozwiązanie na czas budowy. Samozasysająca pompa hydroforowa sprawdzi się równie dobrze. Jakie są zalety tego urządzenia? Warto zacząć od tego, że pompy hydroforowej nie umieszcza się na stałe w odwiercie studziennym. Dzięki temu i z uwagi nie niewielkie gabaryty, po zakończeniu pracy, urządzenie można po prostu schować w bezpieczne miejsce.

Klasyczne pompy hydroforowe bez problemu mieszczą się w aucie osobowym, a co za tym idzie można je bez problemu przewozić z jednego miejsca w inne. Do tego wszystkiego dochodzi prostota obsługi i łatwość w podłączeniu do węża ssącego.

Pompy hydroforowe ustępują zazwyczaj wydajnością pompom głębinowym, ale na potrzeby budowy są wystarczające. Jeśli jednak, po zakończeniu prac urządzenie będzie także obsługiwać system nawadniający, wówczas lepiej zainwestować w urządzenie o lepszych parametrach.

Będąc na etapie wyboru pompy do wody na czas budowy, warto zatem wziąć pod uwagę wysokiej jakości urządzenia hydroforowe takie jak JY 1000 BRIO lub MHI 1300 Brio, które oprócz świetnych parametrów pracy mają też inną zaletę – relatywnie niską cenę.

Rozwiązanie na miarę oczekiwań

Do zasilania placu budowy sprawdzi się zarówno pompa głębinowa, jak i pompa hydroforowa samozasysająca. Choć drugie urządzenie jest nieco bardziej uniwersalne, posiada kilka ograniczeń. Jednym z największych jest możliwość zasysania wody z maksymalnej głębokości 8 metrów. Jeśli studnia na placu budowy jest głębsza, wtedy wyboru w zasadzie nie ma i trzeba koniecznie sięgnąć po pompę głębinową. Sprawdź też, na jakiej głębokości powinna być zamontowana pompa głębinowa.

Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Producenci pomp do wody prześcigają się w pomysłach na rozwiązania konstrukcyjne i stosują coraz bardziej niezawodne materiały odporne na korozję i szkodliwe działanie różnych czynników atmosferycznych. W zależności od posiadanego budżetu i możliwości, każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Największy w Polsce dystrybutor pomp do wody oraz wszelkich urządzeń związanych z pozyskiwaniem wody. Sklep internetowy, serwis, profesjonalne doradztwo w doborze odpowiedniego urządzenia – sklep-watermark.pl

2 komentarze

  1. My mamy pompę do deszczówki, zatapialną ibo multi IP, deszczówkę zbieramy do zbiornika 2000l, pompa radzi sobie doskonale, współpracuje bez problemu ze zraszaczami

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.