Jaki odżelaziacz do wody wybrać?

Własna studnia to wygoda i duża oszczędność. Jednak rzeczywistość niekiedy weryfikuje nasze poczynania. Woda ze studni z dużą zawartością związków żelaza może być przyczyną wielu problemów poczynając od uszkodzonej pralki czy zmywarki, a kończąc na poważnych kłopotach ze zdrowiem. Duże ilości tego pierwiastka bywają szkodliwe dla skóry i włosów, a ponadto mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Woda z dużą ilością żelaza jest też po prostu niesmaczna i brzydko pachnie. Ten problem można jednak rozwiązać za pomocą odżelaziaczy. Sprawdzamy czym są te urządzenia i jak wybrać rozwiązanie na miarę swoich indywidualnych potrzeb?

Czym jest odżelaziacz?

Odżelaziacze powstały, aby eliminować problem twardej wody. Dzięki zastosowaniu pewnych rozwiązań technologicznych, bardzo skutecznie pozbywają się nadmiaru żelaza, a przy okazji i  manganu z wody. Przywracają jej tym samym jakość, która jest zgodna z aktualnymi normami.

Klasyczny odżelaziacz ma wygląd zwykłego zbiornika. Jego zasadnicza rola sprowadza się do oczyszczania napływającej wody, oczyszczania i przekazywania do dalszych części instalacji. Związki unieszkodliwione przed odżelaziacz trafiają ze ściekami do szamba.

Jak działa odżelaziacz?

Zasada działania odżelaziacza jest stosunkowo prosta. Nowoczesne modele są w dodatku praktycznie bezobsługowe.

Uzdatnianie wody odbywa się w tym przypadku w dwóch etapach.

Pierwsza część procesu opiera się na napowietrzaniu wody, która została zgromadzona wewnątrz zbiornika za pomocą specjalnych aspiratorów. Wpuszczają do wnętrza zbiornika powietrze atmosferyczne i tym samym inicjują proces hydrolizy i utleniania niektórych związków chemicznych znajdujących się w wodzie.

W kolejnym etapie, odpowiednio napowietrzona woda przepływa przez złoże z filtrami zatrzymującymi wytrącone żelazo. Związki gromadzone w złożu są w procesie płukania przekazywane do kanalizacji.

Procesy uzdatniania wody mogą być wspomagane rozmaitymi związkami chemicznymi. Zazwyczaj stosuje się nadmanganian potasu. Oczyszczona woda trafia z kolei do końcowych fragmentów instalacji wodociągowej

Parametry odżelaziacza, które warto znać

Istnieje wiele kwestii, które wpływają na wybór odżelaziacza. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z zakresem parametrów, którymi charakteryzują się dostępne urządzenia, a potem dokonać analizy wedle własnych potrzeb i możliwości.

Charakterystyczną cechą każdego odżelaziacza jest jego pojemność. Na rynku na szczęście nie brakuje modeli od renomowanych producentów, przy czym te największe zbiorniki mają pojemność do 500 l.

Wybierając odżelaziacz nie sposób nie zwrócić uwagi na jego wydajność. To jeden z podstawowych parametrów, który powinien być dokładnie dopasowany do zapotrzebowania na wodę do celów bytowo-gospodarczych. Odżelaziacze o największej wydajności gwarantują przepływa wody nawet do 9000 l/h. Ostatni dość ważny parametr to szybkość przepływu podczas płukania złoża. Ta wartość określa z kolei szybkość usuwania wytrąconego żelaza. Najlepsze dostępne rynku urządzenia płukają złoże z prędkością do 10000 l/h

Dlaczego warto zamontować odżelaziacz?

Problem twardej wody jest dość powszechny dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie zapewniają odżelaziacze. Jakie są zatem zalety tych urządzeń? Otóż, pozbawiając wodę szkodliwych związków żelaza, chronią domowe sprzęty AGD oraz instalację. W dodatku gwarantują pyszny smak wody z przydomowego źródła, a także koniec problemów z włosami, skórą czy paznokciami.

Czy odżelaziacze można stosować w każdej instalacji?

Zaczynając od instalacji zasilających domki jednorodzinne czy gospodarstwa rolne, a skończywszy na zakładach przemysłowych, odżelaziacze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie woda zawiera zbyt dużo związków żelaza. Polecane są także do instalacji hydroforowych zaopatrujących budynki w wodę z własnego źródła normy obecności żelaza i manganu bywają nawet kilkukrotnie przekroczone.

Który odżelaziacz jest najlepszy?

Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Kupując odżelaziacz należy się przede wszystkim kierować własnymi potrzebami oraz powyższymi wskazówkami, które pozwalają ukierunkować wybór zbiornika. 

Szukając urządzenia, które sprawdzi się najlepiej, warto zatem wziąć pod uwagę rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji zbiornika, zasadę działania urządzenia, sól stosowaną w procesie zmiękczania, a także pojemność wydajność i szybkość płukania.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.