Jaki silnik do pompy głębinowej wybrać?

Sercem każdej pompy głębinowej jest jej silnik. Decydując się na konkretny model urządzenia warto również zwrócić uwagę na jego rodzaj. Żywotność tego elementu jest bowiem uzależniona od warunków pracy i jakości komponentów zastosowanych w produkcji silnika. Jeśli dojdzie do awarii w okresie gwarancyjnym, wówczas inwestorowi przysługuje pełen serwis maksymalnie ograniczający wszelkie niedogodności. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, gdy do awarii doszło już po tym czasie.

Nowa pompa czy nowy silnik?

Zakup fabrycznie nowej pompy głębinowej zawsze jest dobrym wyjściem – niestety zazwyczaj najbardziej kosztownym. Na szczęście nie jest to jedynie rozwiązanie.

Silnik można także przekazać do regeneracji. Jednakże w tym przypadku nie można mieć 100% pewności, że awaria po jakimś czasie się nie powtórzy. Zdarza się także, że całkowity koszt regeneracji bywa mocno zbliżony do ceny kompletnie nowego silnika.

Dużo rozsądniejszym wyjściem może być zatem zakup nowego silnika, pod warunkiem, że sama pompa głębinowa jest w dobrym stanie.

Sprawdź, czy i kiedy opłaca się wymienić silnik w pompie głębinowej.

Jaki silnik do pompy głębinowej?

Dużą część pomp głębinowych i silników aktualnie dostępnych na rynku montuje się zgodnie ze standardem NEMA, który wyznacza kryteria dla jednakowych zakończeń wałów oraz wymiarów montażowych dla sprzęgieł.

W ten sposób udaje się zachować kompatybilność pomiędzy pompami a silnikami oferowanymi przez różne marki na całym świecie. Dzięki temu, kupując silnik od renomowanego producenta można go bez obaw zamontować w wybranym urządzeniu do pompowania wody.

Konsumenci zyskali szeroki wybór silników do pompy głębinowej, dzięki czemu każdy inwestor może wybrać urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości.

Jak wybrać silnik do pompy głębinowej?

Podstawowe kryterium doboru silnika to jego średnica. Standardowy rozmiar wynosi zazwyczaj cztery lub sześć cali.

Kolejna kwestia to moc. Powinna być oczywiście większa lub przynajmniej równa stosunkowi mocy silnika, który pierwotnie znajdował się w  pompie.

Dopiero po spełnieniu tych warunków można brać pod uwagę pozostałe kwestie. 

Silnik do pompy głębinowej – wody czy olejowy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która wersja jest lepsza. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i oczywiście warunków użytkowania pompy.

Silniki chłodzone wodą świetnie spisują się w ekstremalnych warunkach i wytrzymują przechowywanie nawet w bardzo niskich temperaturach dochodzących do -15 stopni Celsjusza. Z kolei silniki chłodzone nietoksycznym olejem mineralnym gwarantują o wiele lepsze smarowanie komponentów.

Na koniec pozostaje jeszcze wybór producenta. Eksperci polecają marki o światowej renomie, takie jak Sumoto, Pedrollo oraz Omnigena.

Silniki do pomp głębinowych wyprodukowane przez te firmy są powszechnie znane i cenione w wielu krajach za doskonałe parametry, świetną trwałość i bezawaryjność, a także bezwzględną precyzję montażu i niezawodność użytkowania.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.