Jakie ciśnienie powinno być w instalacji wodnej?

Zbyt niskie ciśnienie wody w kranie bywa przyczyną dużej frustracji, szczególnie gdy chcemy wziąć prysznic. Z czego może wynikać ten problem? Sprawdźmy, gdzie szukać przyczyny kłopotów i jak można się ich pozbyć.

Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie

Niedostatecznie wysokie ciśnienie w instalacji wodnej może się zdarzyć wszędzie. Początkowo niewielkie, spadki ciśnienia mogą finalnie doprowadzić do poważnych kłopotów.

W związku ze zbyt niskim ciśnieniem wody w instalacji, podstawowe urządzenia AGD, takie jak pralka czy zmywarka, znacznie wolniej napełniają się wodą. W efekcie pranie i zmywanie mocno się wydłużają, a sam proces może się okazać mało efektywny. Zdarzają się także sytuacji, że z kranu całkowicie przestaje lecieć woda.

Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym minimalnie 0,05 MPa (0,5 bara), a maksymalnie 0,6 MPa (6 barów). Do codziennego użytkowania wystarcza zazwyczaj ciśnienie równe 4 bary i właśnie na takie wartości są zazwyczaj ustawiane zawory.

Kiedy ciśnienie w instalacji jest zbyt wysokie, sprawa jest znacznie mniej skomplikowana. Zazwyczaj pomaga instalacja reduktorów, które ograniczają zużycie wody i jednocześnie odciążają domową instalację.

W celu rozwiązania problemu zbyt niskiego ciśnienia wody w instalacji, należy oczywiście zidentyfikować przyczynę. To pierwszy i najważniejszy krok na drodze do sukcesu.

Możliwe przyczyny zbyt niskiego ciśnienia w instalacji wodnej

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn obniżonego ciśnienia wody. Jedną nich są przecieki w instalacji.

Wyciek na jakimkolwiek odcinku rur należy jak najszybciej zlokalizować. Jeśli wystąpił w domu, prawdopodobnie nie będzie problemu z jego namierzeniem. Praktyka pokazuje, że  przeciek pojawia się zazwyczaj w okolicy licznika, dlatego warto sprawdzić to miejsce zaraz na początku, a dopiero potem szukać dalej. W tej sytuacji, rozwiązaniem problemu jest uszczelnienie rury.  Jeśli to nie pomoże, należy szukać dalej.

Przyczyną zbyt niskiego ciśnienia w instalacji mogą być także różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne powodujące zatykanie kranów, perlatorów czy baterii prysznicowych. Jeśli faktycznie do tego, należy zdjąć zabrudzone elementy i bardzo dokładnie je oczyścić lub wymienić na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Kolejna kwestia, którą należy rozważyć poszukując przyczyn zbyt niskiego ciśnienia wody, to

rdza w różnego rodzaju komponentach, takich jak złączki. Nie ma wówczas innego wyjścia, jak wymienić wyeksploatowane elementy na nowe.

Niskie ciśnienie wody w instalacji może być również spowodowane nieprawidłową regulacją zaworów. Jeśli spadek ciśnienia nastąpił krótko po tym, jak wykonywać jakiekolwiek prace konserwacyjne lub naprawy, wówczas jest bardzo możliwe, że to jest przyczyna. W takiej sytuacji odpowiednie ustawienie powinno usunąć problem.

Za zbyt niskie ciśnienie wody mogą także odpowiadać niedrożne rury w starych instalacjach. Odpowiada za to najczęściej twarda woda i gromadzący się twardy kamień kotłowy. Im wyższy stopień twardości wody, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas przepływu wytrąci się z niej węglan wapnia i węglan magnezu – substancje, które systematycznie zatykają rury w instalacjach.

Woda w Twoim domu jest twarda? Sprawdź, jak ją zmiękczyć.

Jeżeli wszystkie powyższe zabiegi nie przynoszą oczekiwanego efektu, należy przymierzyć się do zakupu pompy oraz hydroforu. Urządzenie podniesie ciśnienie wody, a hydrofor ją zmagazynuje. Dzięki temu w kranie wreszcie poleci woda o odpowiedniej ilości barów.

Sprawdź koniecznie, jak dobrać zestaw hydroforowy.

Jakie ciśnienie powinno być w instalacji – podsumowanie

W sytuacji, kiedy woda w kranie ma zbyt niskie ciśnienie, warto postępować metodycznie. Sprawdzając po kolei wszystkie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy, łatwo zidentyfikować, a potem usunąć przyczynę problemu.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.