Jakie ciśnienie w hydroforze?

Instalacje z hydroforami to bardzo wydajne systemy, które gwarantują wiele korzyści. Najważniejsze elementy takiego układu to głębinowa lub hydroforowa pompa do wody oraz zbiornik hydroforowy. Prawidłowo eksploatowana instalacja hydroforowa może pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Nie wolno jednak zaniedbywać podstawowych czynności konserwacyjnych. Jedną z najważniejszych jest kontrola ciśnienia w zbiorniku. Sprawdźmy dlaczego to takie ważne.

Ciśnienie w zbiorniku hydroforowym

Niewłaściwe ciśnienie wewnątrz hydroforu powoduje, że pompa nie pracuje prawidłowo. W praktyce oznacza to, że urządzenie załącza się zbyt często, a to z kolei wpływa na jej szybsze zużycie i krótszą żywotność. Jak temu zaradzić? Wystarczy regularnie sprawdzać i uzupełniać powietrze w zbiorniku hydroforowym, a jeśli trzeba – odpowietrzyć hydrofor.

Tak zwane dobicie powietrza do hydroforu dotyczy wszystkich rodzajów zbiorników poza bezobsługowymi zbiornikami membranowymi GWS. W modelach przeponowych, które w teorii uchodzą za bezobsługowe, wystarczy to robić raz na pół roku.

Zbiorniki ocynkowane wymagają natomiast znacznie częstego dobijania powietrza. Taka jest ich specyfika i jedna z największych wad. Nie należy się jednak tego obawiać. Uzupełnianie powietrza w ocynkowanym zbiorniku hydroforowym jest stosunkowo łatwe i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi.

Kiedy należy uzupełnić ciśnienie w zbiorniku hydroforowym?

Pierwszy i najważniejszy sygnał świadczący o tym, że w hydroforze panuje zbyt niskie ciśnienie, jest nieprawidłowa praca pompy, czyli częstsze niż zazwyczaj uruchamianie się i wyłączanie.

W przypadku zbiorników przeponowych, może to być objaw pęknięcia przepony.  Na szczęście można to w łatwy sposób sprawdzić.  Wystarczy nacisnąć wentyl odpowiedzialny za dobicie powietrza. Jeśli zacznie się z niego sączyć woda to oznacza, że przepona jest uszkodzona. W przeciwnym razie wystarczy wyregulować ciśnienie.

Jak dobić powietrze do zbiornika hydroforowego?

Praktycznie każdy może samodzielnie dobić powietrze do zbiornika hydroforowego. Za pierwszym razem może się to okazać nieco czasochłonne, ale praktyka czyni mistrza.

Przed przystąpieniem do pracy należy bezwzględnie odłączyć pompę wodną od zasilania oraz obniżyć ciśnienie w całej instalacji. W tym celu wystarczy odkręcić kran i odczekać aż cała woda z instalacji zostanie spuszczona. 

Następnie z pomocą sprężarki powietrza albo klasycznej pompki samochodowej trzeba dopompować powietrze przez specjalny wentyl umieszczony w zbiorniku. Skąd wiadomo jaka jest optymalna wartość ciśnienia w hydroforze? Otóż, za każdym razem określa to producent urządzenia. Taka informacja jest zawsze umieszczona na tabliczce znamionowej. Parametr ten wynosi zazwyczaj:

  • 1,5 bar dla zbiorników o pojemności 24 -100 litrów
  • 2,5 bar dla zbiorników o pojemności  150 – 500 litrów

W przypadku zbiorników ocynkowanych wartość poduszki powietrznej mieści się w przedziale 1,6 – 2,2 bar.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Bez względu na rodzaj zbiornika i niezależnie od wartości jego poduszki powietrznej ciśnienie należy ustawiać w taki sposób, aby było o około 0,2 bara mniejsze od wartości, przy której załącza się pompa do wody.

To jednak nie wszystko.

Podczas kontroli pompowanego powietrza nie należy się sugerować wartością z manometru zainstalowanego w hydroforze ponieważ wskazuje on na ciśnienie wody w instalacji. Z kolei ciśnienie powietrza w zbiorniku trzeba skontrolować manometrem zainstalowanym przy kompresorze lub w pompce samochodowej.

Po dobiciu powietrza, ciśnienie oraz szczelność wentyla trzeba ponownie sprawdzić, a potem  zakręcić kapturek zaworu wentylowego i podłączyć pompę do prądu.

Zdarza się, że po dobiciu powietrza do zbiornika hydroforowego konieczne jest jeszcze zalanie pompy i przewodu ssącego. Taka sama sytuacja ma miejsce przy pierwszym uruchomieniu zestawu. Warto o tym pamiętać.

Jak widać, dobicie powietrza do zbiornika hydroforowego to czynność mało skomplikowana, która jednak gwarantuje poprawne i bezawaryjne działanie całej instalacji wodnej przez wiele długich lat.

Jeden komentarz

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.