Jakie są objawy uszkodzonej membrany w zbiorniku przeponowym?

Zbiorniki przeponowe przeznaczone do magazynowania wody pitnej i użytkowej uchodzą wśród inwestorów za bezobsługowe i funkcjonalne. Warto jednak pamiętać, że taki hydrofor został wyposażony w gumową przeponę, która podczas eksploatacji może pękać albo się rozwarstwiać. Jakie są objawy uszkodzenia tego elementu w zbiorniku przeponowym? Po czym rozpoznać awarię i co wtedy zrobić?

Typowe objawy uszkodzenia przepony

Najbardziej widocznym i w zasadzie trudnym do przeoczenia objawem uszkodzenia przepony w zbiorniku jest częstsze niż zazwyczaj załączanie się pompy do wody. Jeśli urządzenie zostało umieszczone poza budynkiem, na przykład w studni kręgowej, nie jest łatwo uchwycić ten moment. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na gwałtowne skoki ciśnienia w instalacji.

Szczelność membrany można sprawdzić samodzielnie. W tym celu wystarczy spuścić wodę z instalacji. Należy odłączyć pompę od zasilania, a następnie odkręcić najniżej położony kran (punkt poboru). Następnie za pomocą zwykłej pompki samochodowej (lub kompresora z manometrem) trzeba sprawdzić poziom ciśnienia w zbiorniku. W sytuacji, gdy w trakcie pompowania z wentyla będzie się wydobywać woda to znak, że doszło do pęknięcia membrany w zbiorniku.

Zdarza się, że z wentyla wydobywa się tylko powietrze, jednak wartość ciśnienia jest zbyt niska. W takiej sytuacji wystarczy tylko dobić powietrze w zbiorniku. Sprawdź też koniecznie, jakie ciśnienie powinno być w hydroforze.

Jak dochodzi do awarii membrany w zbiorniku przeponowym?

Dobrej jakości zbiorniki przeponowe od renomowanych producentów to urządzenia, które przy standardowej eksploatacji pracują zazwyczaj przez wiele lat bez większych problemów.

Zdarzają się jednak przedwczesne awarie, które niekoniecznie mają związek z niedostateczną jakością przepony. Jaka może być zatem przyczyną kłopotów? Wina często leży po stronie użytkownika. Właściciele zbiorników często bagatelizują obowiązek okresowej i regularnej kontroli ciśnienia w zbiorniku. W przypadku hydroforów przeponowych należy to robić mniej więcej raz na kwartał, ewentualnie co pół roku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poziom powietrza należy wówczas uzupełnić. 

Co można zrobić, kiedy dojdzie do uszkodzenia membrany?

Awaria membrany wcale nie musi oznaczać, że trzeba kupić nowy zbiornik hydroforowy.  Gumowy worek można stosunkowo łatwo i szybko wymienić na nowy egzemplarz ze sklepu. 

Przed podjęciem działania, należy oczywiście odłączyć zbiornik od instalacji wodociągowej. W tym celu wystarczy zakręcić wszystkie zawory, a najlepiej po prostu odłączyć zbiornik. Następnie, aby wyjąć przeponę z hydroforu, trzeba rozkręcić elementy utrzymujące ją przy zbiorniku.

Opróżniony hydrofor należy bardzo dokładnie osuszyć i z dużą dokładnością sprawdzić wewnętrzną powierzchnię, szczególnie pod kątem ostrych zadziorów, które mogą spowodować ponowne uszkodzenie membrany. Jeśli podczas inspekcji okaże się, że wewnątrz zbiornika jest rdza, trzeba ją usunąć i pokryć hydrofor podkładem antykorozyjnym, a potem pomalować farbą atestowaną do kontaktu z wodą pitną. Jeśli woda ze zbiornika jest wykorzystywana tylko do celów użytkowych (np. podlewanie trawnika lub ogrodu), wówczas wystarczy sam podkład. Dopiero po wykonaniu tych czynności, można przystąpić do montażu przepony. Gumowy worek dobiera się zgodnie z pojemnością zbiornika, jego wymiarami oraz sposobem montażu (pionowy lub poziomy).

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.