Kiedy warto wybrać duży zbiornik hydroforowy?

Najważniejszą rolą każdego zbiornika hydroforowego jest magazynowanie wody użytkowej pobieranej z własnego ujęcia. Topowi producenci oferują aktualnie urządzenia o bardzo szerokim zakresie pojemności. Oczywiście, wraz ze wzrostem tego parametru, idzie także wyższa cena, a także konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na montaż urządzenia. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie, warto rozważyć wszelkie wady i zalety konkretnego rozwiązania. Duży zbiornik hydroforowy, choć droższy i mniej kompaktowy, w pewnych sytuacjach bywa po prostu niezastąpiony. Sprawdźmy zatem, kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Niedostateczna wydajność studni głębinowej

Decydując się na zakup zbiornika hydroforowego, koniecznie należy wziąć pod uwagę wydajność studni. Jeśli jest ona zbyt niska, wówczas tłoczenie wymaganych ilości wody bywa bardzo czasochłonne i może powodować znaczne spadki ciśnienia w całej instalacji. Można się przed tym zabezpieczyć stosując duży zbiornik hydroforowy. To najprostszy sposób na to, aby zagwarantować sobie odpowiedni zapas wody dopasowany do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Warto wówczas zainstalować wyłącznik ciśnieniowy, który chroni przed niedoborami wody i potencjalnymi, gwałtownymi spadkami ciśnienia.

Duża rodzina

Planowane zużycie wody oraz liczba punktów czerpalnych to podstawowe kryteria doboru zbiornika hydroforowego.

Zgodnie z ogólnymi szacunkami, 30 litrów wystarcza do zaspokojenia potrzeb bytowych przeciętnej osoby. W związku z tym, do niewielkich gospodarstwach domowych (1-2 osoby) wystarczy zbiornik o pojemności 50-80 litrów. Należy natomiast pamiętać, że wraz ze zwiększającą się liczbą osób w domu, trzeba pomyśleć o zakupie zbiornika hydroforowego o odpowiednio większej pojemności. Niezbędne minimum dla rodziny składającej się z 3-5 osób to zbiornik przeponowy, który pomieści 150 litrów. Prawdziwy komfort zapewni natomiast zbiornik ocynkowany o pojemności 200-300 litrów. Dla klientów premium  szczególnie polecamy zbiorniki bezobsługowe (membranowe GWS), które charakteryzują się prawie dwukrotnie większą sprawnością, jeżeli chodzi o wodę użytkową, od zbiorników przeponowych i prawie trzykrotnie większą od zbiorników ocynkowanych .

Na dom jednorodzinny 4-5 osobowy w zupełności wystarczy zbiornik membranowy o pojemności 100L 

Zbiorniki membranowe nigdy nie wymagają kontroli poduszki powietrznej , nie pocą się przy różnicy temperatur oraz posiadają aż 5 lat gwarancji .

Sprawdź koniecznie, jakie są rodzaje zbiorników hydroforowych

Zaawansowany system nawadniania

O dużym zbiorniku warto pomyśleć również wtedy, gdy woda będzie używana również do podlewania trawnika czy nawet przydomowego ogrodu. W sezonie letnim rośliny wymagają szczególnie intensywnego nawadniania. Jeśli w momencie uruchomienia zraszaczy ciśnienie w domowej instalacji jest zbyt niskie, pompa musi się uruchamiać zbyt często. W takiej sytuacji szybko można się spodziewać awarii urządzenia.

Duża powierzchnia działki warunkuje niekiedy zastosowanie wielu linii kroplujących i zraszaczy. Takie rozwiązanie, choć bardzo praktyczne i funkcjonalne, generuje niestety wysokie zużycie wody.  Ciągła praca pompy głębinowej to z kolei spore koszty związane z poborem energii elektrycznej i dodatkowe obciążenie dla urządzenia. Temu wszystkiemu można zapobiec, montując duży zbiornik hydroforowy.

Częste i nieprzewidywalne przerwy w dostawie energii elektrycznej

Duży zbiornik hydroforowy to także świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy w budynku występują częste przerwy w dostawie prądy elektrycznego. Wielogodzinny przestój pompy i niemożność skorzystania z bieżącej wody w wybranym momencie, bywa bardzo uciążliwa. Odpowiednio pojemny hydrofor gwarantuje komfort korzystania z bieżącej wody zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę lub kiedy zachodzi taka potrzeba.

Przedsiębiorstwo produkcyjne, gospodarstwo rolne

Aby zapewnić nieprzerwane dostawy wody i odpowiednio wysokie ciśnienie, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w gospodarstwach rolnych, czy w obiektach użyteczności publicznej stosuje się często duże zbiorniki hydroforowe połączone szeregowo. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia stały dostęp do wody pitnej i użytkowej, ale stanowi jednocześnie bardzo skuteczną ochronę pompy przed zbyt częstym uruchamianiem, które grozi w efekcie awarią i całkowitym przestojem w dostawie wody.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.