Montaż zestawu hydroforowego

Zestaw hydroforowy jest zespołem ściśle powiązanych ze sobą urządzeń, które gwarantują utrzymanie stałego ciśnienia wody pochodzącej z własnego ujęcia. Choć jest to bardzo proste konstrukcyjnie rozwiązanie, wiele zależy od prawidłowego montażu. Pompa i hydrofor bez zarzutu spełnią swoją funkcję tylko wówczas, gdy zostaną poprawnie podłączone. Sprawdźmy zatem, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji.

Jak zbudowany jest typowy zestaw hydroforowy?

Najbardziej klasyczny zestaw hydroforowy jest zbudowany z takich elementów jak:

  • zbiornik hydroforowy przeznaczony do magazynowania wody,
  • pompa (zazwyczaj wirnikowa) zasilana jednofazowym lub trójfazowym silnikiem elektrycznym; gdy lustro wody znajduje się poniżej 9 metrów stosuje się pompy głębinowe,
  • presostat (wyłącznik ciśnieniowy) sterujący pracą pompy,
  • zawór bezpieczeństwa, zawory zwrotne i odcinające.

Sprawdź również koniecznie co to jest hydrofor. Modele dostępne aktualnie na rynku różnią się od siebie znacząco zarówno budową, jak i najważniejszymi parametrami pracy, a to z kolei wpływa na całkiem sporą rozpiętość cenową.

Jak poprawnie zamontować hydrofor?

Przed przystąpieniem do instalacji urządzenia, trzeba wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Czym powinno się charakteryzować pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony zestaw hydroforowy? Szczególnie istotna jest kwestia temperatury, która nawet w okresie zimowym powinna być dodatnia. To najłatwiejszy sposób na to, aby uniknąć problemów związanych ze zniszczeniem niektórych elementów konstrukcji przez zamarzającą wodę.

W zależności od rodzaju zakupionej pompy do wody, instalację hydroforu można podzielić na kilka etapów.

Pierwszy krok to instalacja rury ssawnej w studni, a następnie podłączenie jej do pompy. W tym celu trzeba wpuść do studni rurę zasysającą wodę. Rura jest zazwyczaj zakończona koszem ssącym zabezpieczającym urządzenie przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń stałych oraz zaworem zwrotnym, który zapobiega cofaniu się wody do studni. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu, należy koniecznie uszczelnić połączenia między rurą ssawną a koszem i zaworem.

Jeśli studnia jest położona w znacznej odległości od budynku, rurę trzeba zakopać koniecznie poniżej głębokości przemarzania gruntu. Aby połączyć ze sobą rurę ssawną z rurą doprowadzającą wodę do budynku warto zastosować trójnik, który znacząco ułatwia wszelkie prace serwisowe i potencjalne naprawy. Trzecie ramię trójnika należy z kolei wyposażyć w zawór gwarantujący bezproblemowe odpowietrzanie rur oraz zalanie pomp przed pierwszym uruchomieniem.

Trzeci etap montażu zestawu hydroforowego to instalacja zaworu zwrotnego na zbiorniku, którego podstawowym zadaniem jest ochrona pompy przed cofaniem się wody. Połączenie należy bardzo dokładnie uszczelnić taśmą teflonową.

Następnie trzeba zabezpieczyć pompę przed tak zwanym suchobiegiem, do którego może dojść w sytuacji mocnego obniżenia poziomu wody w studni. Praca na sucho może być przyczyną poważnej awarii urządzenia, dlatego nie wolno pomijać tego etapu.

Kolejna kwestia to instalacja zaworu kulkowego, który w razie problemów z urządzeniem, odcina dopływ wody do instalacji domowej. Podobnie jak w przypadku zawory zwrotnego, również tutaj warto uszczelnić gwinty za pomocą taśmy z teflonu.

Teraz wystarczy już tylko zainstalować rurę zasilającą sieć wodociągową w domu i połączyć rurę ssawną z hydroforem.

Montując zawór kulowy, można przykręcić rurę doprowadzającą wodę do instalacji. Należy przy tym pamiętać, aby zainstalować ją powyżej zaworu kulowego, co ułatwi ewentualne odcięcie dopływu wody do instalacji podczas awarii. Podłączenie rury ssawnej do właściwego króćca w hydroforze wykonuje się zazwyczaj  pośrednio przez dodatkową, stosunkowo elastyczną rurę. Jeśli instalacja wodna w budynku poboru została wykonana poprawnie, a przyłącza na to pozwalają, można zrezygnować z montażu takich łączników. Wszystkie gwinty trzeba natomiast odpowiednio uszczelnić i mocno ze sobą skręcić, aby uniemożliwić zasysanie powietrza w miejscach łączeń.

Zasadniczo, podłączenie hydroforu jest stosunkowo proste i nawet osoba bez doświadczenia w tej kwestii, poradzi sobie z takim zadaniem całkiem dobrze. Na koniec warto zapamiętać jedno. Przed pierwszym uruchomieniem zestawu hydroforowego, zawsze trzeba zalać pompę do wody oraz instalację. Dopiero wtedy można wykonać próby rozruch. Potem można się cieszyć bieżącą wodą z własnego ujęcia.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.