Na jakiej głębokości powinna być zamontowana pompa głębinowa?

Jeśli szukasz urządzenia do tłoczenia wody z własnego ujęcia, które wyróżnia się bezawaryjną pracą i świetnymi parametrami, pompa głębinowa to świetny wybór. Sprawdzi się przede wszystkim w domu jednorodzinnym do kompleksowego zaopatrzenia budynku w wodę pitną, a także do podlewania przydomowego trawnika czy też roślin na działce rekreacyjnej. Jest tylko jeden warunek. Pompa głębinowa musi zostać zamontowana na odpowiedniej głębokości. Ile wynosi ta wartość? Sprawdźmy!

Kiedy należy sięgnąć po pompę głębinową?

Własna studnia głębinowa to nie tylko przywilej, ale też niekiedy konieczność. Jeśli budynek nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej, a sytuacja geologiczna bądź też lokalizacja warstwy wodonośnej wyklucza budowę studni kręgowej, wówczas przydaje się pompa głębinowa.

Urządzenie można zamontować tylko wtedy, kiedy warstwa wodonośna jest zlokalizowana na głębokości poniżej 8 metrów pod powierzchnią gruntu.

Ile od dna powinna być zamontowana pompa głębinowa?

Tylko prawidłowy montaż pompy głębinowej gwarantuje bezawaryjną i długoletnią pracę tego urządzenia. 

Pompy głębinowe należy instalować pionowo. W praktyce oznacza to, że mogą być montowane w każdej innej pozycji, nie przekraczającej 90°. Należy przy tym pamiętać, że urządzenia nie opuszcza się na samo dno studni. Jeśli do tego dojdzie, wówczas pompa do wody będzie zasysać zbyt duże ilości szkodliwych stałych ciał szlifujących, w szczególności piasku.

Odległość od dna studni zawsze określa producent urządzenia. Taką informację można zawsze znaleźć w szczegółowej instrukcji instalacji wybranego modelu urządzenia. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku odległość nie może wynosić mniej niż 30 cm pomiędzy dnem studni a dolną krawędzią silnika pompy głębinowej.

To jednak nie wszystko.

Urządzenie należy zainstalować na takiej głębokości, aby poziom lustra wody, ustalony podczas nieprzerwanego pompowania, znajdował się przynajmniej 2 metry nad króćcem tłocznym pompy. To najlepsze zabezpieczenie urządzenia przed awarią wynikającą z pracy na sucho. Co można zrobić, kiedy taka instalacja jest niemożliwa? Wówczas trzeba zainstalować dodatkowe zabezpieczenie przed suchobiegiem, o ile nie zadbał o to producent pompy. 

Urządzenie należy podwiesić na specjalnej lince ze stali nierdzewnej, która będzie odporna na korozję. Trzeba ją przymocować do głowicy studni.

Pompa głębinowa, prawidłowo dobrana oraz odpowiednio zainstalowana, z wykluczeniem błędów instalacyjnych, gwarantuje wieloletnią i bezawaryjną pracę. Odpowiednia instalacja umożliwia również łatwy dostęp do urządzenia, jeśli zachodzi potrzeba okresowego serwisowania czy też wykonania drobnych prac naprawczych albo wymiany zużytych elementów. Choć montaż pompy głębinowej można wykonać samodzielnie, warto w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy specjalizują się w montażu pomp głębinowych. Odpowiednie doświadczenie i szeroka wiedza z zakresu urządzeń do wody gwarantują właściwe podłączenie każdego elementu instalacji.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.