Najczęstsze błędy przy wyborze pompy głębinowej

Pompa głębinowa to serce całej instalacji, która zasila w wodę budynek, działkę albo system nawadniający. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego urządzenia ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania całego systemu dystrybucji wody. To zadanie najlepiej powierzyć specjaliście. W przeciwnym razie mogą się pojawić problemy. Sprawdźmy zatem najczęściej popełniane błędy podczas wyboru pompy głębinowej.

Pompa nie mieści się w studni

Na pierwszy rzut oka widać, że pompy głębinowe różnią się między sobą gabarytami. Ich średnica wynosi od 2 do 5 cali, a nawet 6 cali i wbrew pozorom to bardzo istotny parametr. Dlaczego?  Nawet najlepsze urządzenie od topowego producenta nie spełni swojej roli jeśli po prostu nie zmieści się w otworze studziennym.

Jeśli zatem studnia ma średnicę około 160 mm, wówczas można wybierać spośród urządzeń w rozmiarze od 2 do nawet 5 cali. Jeśli odwiert ma średnicę 125 mm, wówczas wybór jest ograniczony do pomp w maksymalnym rozmiarze 4 cale.

Zły dobór rodzaju pompy

Pompa głębinowa nie jest zamiennikiem pompy hydroforowej. Część inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy. Zestaw hydroforowy lub samą pompę można stosować tylko wtedy, gdy lustro wody znajduje się na maksymalnej głębokości 8 metrów. W każdym innym przypadku należy zamontować pompę głębinową.

Sprawdź koniecznie, kiedy warto wybrać pompę hydroforową, a kiedy głębinową.

Za mało wydajna, a może zbyt wydajna?

Obok źle dobranego rozmiaru, to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas wyboru pompy.

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że w tym przypadku mocniejsza pompa, wcale nie oznacza – lepsza. Zakup urządzenia o parametrach, które przekraczają realne potrzeby mija się z celem, a wręcz może być przyczyną kłopotów.  Zbyt mocna pompa może osuszyć źródło i w efekcie doprowadzić do suchobiegu i awarii urządzenia.

Do zasilania domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarcza pompa o wydajności około 50-70 litrów na minutę. Mocniejsza będzie niepotrzebnie generować większe zużycie prądu elektrycznego, a co za tym idzie wyższe rachunki za energię.

Warto także pamiętać, że wydajność pompy nie jest uwarunkowana mocą silnika. Znacznie bowiem ważniejsza od tego parametru jest sama konstrukcja hydrauliczna urządzenia. Popularne pompy wielostopniowe, choć zazwyczaj wyposażone w silniki o niewielkiej mocy, mają zaskakująco wysoką wydajność.

Zbyt słaba pompa nie gwarantuje z kolei oczekiwanego ciśnienia wody w instalacji. W praktyce oznacza to często problem z komfortowym wzięciem prysznica lub myciem naczyń w zmywarce.

Nieodpowiednie zasilanie

Pompy głębinowe są napędzane silnikami jednofazowymi o napięciu 230V oraz trójfazowymi 400V. Takie urządzenia nie są oczywiście ze sobą zamienne, ale niektórzy użytkownicy zdają się nie zwracać na ten fakt uwagi.

Pompa z silnikiem 400V wymaga bowiem podłączenia do gniazda siłowego. Do zastosowań domowych znacznie częściej wybiera się urządzenia jednofazowe, które wystarczy podłączyć do klasycznego gniazdka.

Brak informacji na temat wydajności studni i wysokości lustra wody

Sprawdzenie wydajności źródła powinno być punktem wyjścia do dobrania odpowiedniej pompy. Informację na ten temat przekazuje zazwyczaj wykonawca studni. Jeśli z jakiegoś powodu tego nie zrobi, warto wypożyczyć pompę i samodzielnie sprawdzić, ile litrów wody tłoczy pompa w ciągu minuty.

Kolejny prozaiczny błąd to brak informacji na temat wysokości lustra wody w studni. Jeśli jest zbyt niski, pompa może okresowo pracować na sucho, co oczywiście szybko skończy się awarią. Położenie lustra wody (w fazie spoczynku i poboru) ma kluczowy wpływ na wybór modelu pompy głębinowej. Niektóre urządzenia są bowiem tak wysokie, że można je montować tylko w głębokich studniach. Dzięki temu nie trzeba się martwić o przypadkowe i gwałtowne obniżenie lustra wody w trakcie poboru.

Nie wolno także zapominać o jakości wody. Jeśli zawiera sporo piasku, wówczas warto zainwestować w model, który posiada zabezpieczenia antypiaskowe. W przeciwnym razie szybko dojdzie do zatarcia wirników, wału czy samego silnika.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.