Najlepsze pompy do podlewania przydomowego trawnika

Każdy właściciel przydomowego trawnika zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie go w idealnej kondycji wymaga nie tylko regularnego koszenia, ale także podlewania. Niestety nieregularne i coraz rzadsze opady, nie sprzyjają posiadaniu przed domem zielonego “dywanu”. Aby zagwarantować trawie odpowiednią ilość wody, warto sięgnąć po dobrej jakości pompę do podlewania.

Jaki rodzaj pompy można wykorzystać do podlewania trawnika?

Ogrodowy system nawadniania bazuje na ciśnieniu wytworzonym wewnątrz instalacji. Konieczne więc będzie zastosowanie pompy, która potrafi takie ciśnienie wytworzyć.  W tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem są pompy głębinowe oraz pompy hydroforowe, które w połączeniu ze zbiornikami hydroforowymi tworzą bardzo funkcjonalne i wydajne zestawy.

Niemniej ważny od pompy jest zbiornik, z którego czerpana będzie woda. Szczególnie istotna jest głębokość lustra wody. Jeśli jedynym dostępnym źródłem jest wiercona studnia głębinowa, wówczas do podlewania trawnika można zastosować tylko i wyłącznie pompę głębinową, która skutecznie tłoczy wodę wtedy, gdy jej lustro znajduje się na głębokości co najmniej 8 metrów.

Gdy woda pochodzi z innych źródeł, takich jak studni kręgowe lub zbiornik na wodę deszczową, wówczas dość dobrze sprawdzi się pompa hydroforowa. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, że woda do podlewania trawnika musi być czysta, bez żadnych domieszek ani ciał szlifujących. Jeśli do zasilania zraszaczy będzie wykorzystywana deszczówka, wówczas pompa hydroforowa może się nie sprawdzić. Chodzi tutaj obecne w wodzie zanieczyszczenia mogące  uszkodzić pompę samozasysającą.

Oprócz pomp głębinowych i hydroforowych, do podlewania trawnika można także użyć pompy zatapialnej, która charakteryzuje się wysoką odpornością na obecność zanieczyszczeń w tłoczonej wodzie. Do podlewania trawnika można wówczas używać wodę ze studni kręgowej lub ze stawów i rzek. Kolejna spora zaleta pomp zatapialnych to atrakcyjna cena. Warto natomiast pamiętać, że pompy zatapialne nie wytwarzają ciśnienia, więc będą się nadawać do podlewania z węża, ale zupełnie się nie sprawdzą w przypadku zraszaczy.

Sprawdź też, jaka pompa sprawdzi się do tłoczenia deszczówki.

Najlepsza pompa do podlewania trawnika – nasz wybór

Aby nieco ułatwić wybór pompy do podlewania przydomowego trawnika, poniżej przedstawiamy trzy wydajne i funkcjonalne urządzenia na każdą kieszeń.

Zatapialna pompa wysokociśnieniowa automatyczna MULTI DIVER 1200 EVO to urządzenie znanej polskiej marki Omnigena, które tłoczy wodę z wydajnością 105 l/min. Silniki, jakie zastosowano w pompach MULTI DIVER 1200 EVO są zasilane prądem o napięciu 230 V i wytwarzają moc rzędu 1,1 kW. Urządzenie zostało także wyposażone w sterowniki pływakowe gwarantujące automatyczne włączanie oraz wyłączanie pompy w zależności od poziomu wody w zbiorniku.

Producent dopuszcza, w przypadku tego urządzenia, śladową obecność niewielkich zanieczyszczeń stałych o średnicy do 1 mm. Maksymalna temperatura pompowanej nie może być natomiast wyższa niż 35°C. Unikatową cechą pompy MULTI DIVER 1200 EVO jest zdolność do wytworzenia ciśnienia w instalacji tłocznej rzędu 4,5 bar. Dzięki temu może pracować jak hydrofor, ale bez konieczności instalowania zbiornika lub wyłącznika ciśnieniowego.

Jednofazowa pompa zatapialna MULTI TP 1000 to kolejne urządzenie Omnigeny z tej samej serii. Wyróżnia się bardzo przyzwoitą wydajnością, na poziomie 92 l/min oraz maksymalną wysokością podnoszenia 40 metrów. To wszystko w naprawdę świetnej cenie!

Inwestorzy poszukujący rozwiązań z najwyższej półki powinni sięgnąć po urządzenie TOP MULTI 4 230 V włoskiej marki Pedrollo.  Pompa jest od razu gotowa do użycia, niezawodna i  wydajna – 80 l/min. Ta włoska wysokociśnieniowa pompa zatapialna po zanurzeniu nie emituje hałasu, dzięki czemu jest bardzo cichą alternatywą dla tradycyjnych pomp powierzchniowych. Posiada także 3-letnią gwarancję producenta.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.