Najlepsze pompy głębinowe do deszczowni

Nawadnianie pola uprawnego, sadu czy nawet dużego ogrodu wymaga zazwyczaj korzystania z deszczowni. Odpowiednio dobrana pompa głębinowa to kluczowa kwestia dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Sprawdźmy zatem, jakie urządzenie gwarantuje dużą wydajność zraszania i bezproblemową eksploatację.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę do deszczowni?

Najważniejsza kwestia to oczywiście parametry robocze. Urządzenie, które sprawdzi się w deszczowni musi mieć odpowiednią wydajność. To właśnie na tym parametrze warto się skoncentrować dokonując wyboru. Pompa do deszczowni powinna pracować z wydajnością około 250-1000 litrów wody na minutę. To nieosiągalne wartości w przypadku większości modeli, które są przystosowane tylko do pracy w warunkach domowych.

Niemniej istotne jest także generowane przez pompę ciśnienie na wyjściu. Warto pamiętać, że pompa głębinowa może stracić około 1 bar ciśnienia przypadające na 10 metrów wody podnoszonej w pionie. Straty w poziomie są natomiast uzależnione od średnicy rurociągu, jego długości i materiałów zastosowanych do jego wykonania. Idealny przedział wartości tego parametru wynosi około 12-15 barów.  Decydując się bowiem na urządzenie, które generuje ciśnienie 6 barów dla źródła położonego na głębokości 15 metrów, ciśnienie na wyjściu będzie miało zaledwie 4,5 bara. To o wiele za niska wartość, aby deszczownia mogła funkcjonować prawidłowo.

Wysokość podnoszenia to kolejna kwestia, którą należy brać pod uwagę. Jeśli instalacja wodociągowa zasilająca deszczownię ma długość sięgającą nawet do 2 kilometrów, wówczas konieczny jest zakup urządzenia zdolnego do podnoszenia wody na dużą wysokość (nawet do 200 metrów).

Jaka pompa do deszczowni?

W bardzo rozległej ofercie topowych producentów pomp głębinowych znajduje się wiele różnych modeli pomp głębinowych, które można zamontować w deszczowni. Jakie urządzenie wybrać? To kwestia wielu czynników. Jednym z nich jest średnica studni.

  • odwiert 125 mm

Jeśli średnica studni wynosi 125 mm, wówczas świetnie sprawdzi się włoska pompa głębinowa 4SR 15/39 N 400V marki Pedrollo. Urządzenie jest zasilane trójfazowym silnikiem o napięciu 400 V. Pracuje z wydajnością 350 l/min przy maksymalnej wysokości podnoszenia aż 203 metry! Dzięki unikalnej i solidnej konstrukcji może transportować ciecz z obecnością piasku aż do 150mg/m³.

Inny włoski producent SUBLIME oferuje natomiast pompę 4F 24‑34 7,5kW/400V z trójfazowym silnikiem Sumoto. Wydajność urządzenia to 400 l/min, a wysokość podnoszenia to 180 metrów. Urządzenie wyróżnia się ponadprzeciętną żywotnością. Kolejna pompa z silnikiem Sumoto to 4W25 7,5kW/400V z 2-letnią gwarancją producenta. Podobnie jak poprzednie modele, również ten jest wyposażony w silnik trójfazowy. Wydajność pompy to dobre 460 l/min, przy maksymalnej wysokości podnoszenia 150 metrów. Konstrukcja modelu 4W dopuszcza tłoczenie wody z maksymalną zawartością piasku do 5%.

  • odwiert 160 mm

Do studni o średnicy 160 mm idealnie nadaje się pompa głębinowa 6″ SPO 17‑13 7,5kW 400V 4″ SUMOTO 4400N. Urządzenie z trójfazowym silnikiem o mocy 7,5 kW ma wydajność 366 l/min i maksymalną wysokość podnoszenia wody 145 metrów. Równie dobrze sprawdzi się trójfazowa pompa głębinowa 5V 13/125 11kW/400V. Jej wydajność to świetne 740 l/min, przy maksymalnej wysokości podnoszenia wody 132 metry. To jedyne takie urządzenie w super cenie. Na dodatek jest odporne na piasek i posiada aż 2-letnią gwarancję od producenta. Do odwiertu o średnicy 160 mm sprawdzi się także wspomniana wyżej pompa głębinowa Subline 4F 24-34 7,5kW/400V z silnikiem polskiej marki Sumoto.

  • odwiert 225 mm

Do odwiertu 225 mm najlepsze rozwiązania przygotowały polskie marki takie jak Omnigena i Hydro-Vacuum Grudziądz oraz włoski producent Pedrollo.

Trójfazowa pompa głębinowa GBC 3.11 13kW 400V HYDRO‑VACUUM Grudziądz to niezawodne urządzenie do tłoczenia wody z obecnością piasku (do 100 mg/m³). Jej wydajność to świetne 600 l/min, przy maksymalnej wysokości podnoszenia wody 145 metry.

Omnigena proponuje natomiast model 6″ SPX 30‑15 13kW 400V 6″. Jej wydajność to 700 l/min, a wysokość podnoszenia wynosi maksymalnie 170 metrów.

Z kolei włoski gigant Pedrollo wypuścił na rynek trójfazowe urządzenie 6SR 36/15 400V. Pompa tłoczy wodę z maksymalną wydajnością 800 l/min, a wysokość podnoszenia cieczy to 176 metrów. Dzięki unikalnej i solidnej konstrukcji może transportować wodę z obecnością piasku aż do 100 mg/m³.

Jeśli szukasz więcej interesujących rozwiązań, sprawdź jak dobrać pompę do deszczówki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pompy do deszczowni pracują zazwyczaj w dość trudnych warunkach, a co za tym idzie są mocno eksploatowane w trybie ciągłym. Właśnie dlatego decydując się na konkretny model urządzenia warto zwrócić uwagą na jakośc wykonania. Najlepiej sprawdzają się bowiem antypiaskowe pompy do deszczowni charakteryzujące się wzmocnioną konstrukcją odporną nie tylko na piasek, ale także różne uszkodzenia mechaniczne, korozję czy kontakt z wodą o niskim pH.

Największy w Polsce dystrybutor pomp do wody oraz wszelkich urządzeń związanych z pozyskiwaniem wody. Sklep internetowy, serwis, profesjonalne doradztwo w doborze odpowiedniego urządzenia – sklep-watermark.pl

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.