Najlepszy hydrofor do podlewania ogrodu

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do pięknego wyglądu ogrodu lub przydomowego trawnika. Niestety ręczne podlewanie roślin to, na dłuższą metę, bardzo uciążliwe i jednocześnie mało efektywne rozwiązanie. Podlewanie z węża, choć bardziej praktyczne, powoduje duże zużycie wody. W takiej sytuacji warto się zdecydować na funkcjonalny zestaw hydroforowy. Sprawdź, na co warto się zdecydować.

Podlewanie ogrodu – dlaczego warto zastosować hydrofor?

Zestawy hydroforowe jako w pełni zautomatyzowane urządzenia nie wymagają ciągłej obsługi. W praktyce oznacza to  stały i nieprzerwany dostęp do wody o stałym ciśnieniu.

Typowy zestaw hydroforowy składa się z pompy hydroforowej i zbiornika hydroforowego, który gromadząc wodę usprawnia działanie pompy. Do tego potrzebny jest także wyłącznik ciśnieniowy sterujący pracą pompy oraz niezbędny osprzęt do zbiorników.

Jaki system wybrać do podlewania ogrodu?

Podlewanie ogrodu można zorganizować na dwa sposoby – metodą tradycyjną z węża lub poprzez instalację automatycznego systemu zraszaczy. W obu przypadkach zastosowanie hydroforu gwarantuje stały dostęp do wody o jednakowym ciśnieniu.

W przypadku małego ogrodu, podlewanie roślinności z węża okazuje się zazwyczaj wystarczające. Nie zmienia to jednak faktu, że znacznie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest najprostszy nawet system nawadniania ogrodowego. Gwarantuje on bowiem znacznie większą efektywność nawadniania oraz w 100% bezobsługowe podlewanie w sposób automatyczny. Oczywiście instalacja systemu to dodatkowe koszty dla inwestora,  ale w perspektywie pojawia się sporo wolnego czasu, który w innym przypadku trzeba poświęcić na ręczne podlewanie trawnika lub ogrodu.

Sprawdź, najlepsze pompy do podlewania trawnika.

Jaki hydrofor wybrać do podlewania ogrodu?

W przypadku tradycyjnego podlewania z węża nie jest potrzebny bardzo wydajny zestaw hydroforowy. Bardzo dobrze sprawdzi się pompa Omnigena JY 1000 INOX. Jej maksymalna wydajność wynosi 60 l/min, więc będzie wystarczająca do takiego zastosowania. Co więcej, zasilanie prądem o napięciu 230V eliminuje konieczność przeróbek instalacji. Wystarczy bowiem podłączyć kabel do gniazdka i pompa może tłoczyć wodę do podlewania trawnika.  Również zbiornik hydroforowy może mieć mniejszą pojemność. Doskonale sprawdzi się hydrofor Omnigena 24L. Zainstalowana w zbiorniku gumowa przepona dodatkowo podnosi wydajność i sprawność hydrauliczną tego urządzenia.

Nieco inaczej należy skompletować zestaw hydroforowy zasilający automatyczny system nawadniania ogrodowego.

Również w tym przypadku znakomicie sprawdzą się urządzenia marki Omnigena, jednak do tego zastosowania najlepiej sięgnąć po model z serii MHI oraz Multi HWA INOX. Maksymalna wydajność takiego urządzenia oscyluje na poziomie 100 l/min i doskonale sprawdzi się do zasilania systemu zraszaczy. Dodatkowym udogodnieniem jest także jednofazowe zasilanie na prąd o napięciu 230V. Jako zbiornik można zastosować urządzenie z przeponą, jednak warto rozważyć większą pojemność. Dzięki temu podlewanie będzie maksymalnie wydajne. W tym przypadku wystarczy zbiornik mieszczący około 24 litrów firmy Omnigena.

Jaki hydrofor do studni głębinowej?

W przypadku studni głębinowych najlepiej sprawdzi się połączenie pompy głębinowej ze zbiornikiem hydroforowym.

Pompa głębinowa pracuje w studni pod powierzchnią wody, natomiast zbiornik hydroforowy trzeba zamontować na powierzchni.

Wybierając odpowiedni hydrofor do podlewania trawnika lub ogrodu, należy zatem wziąć pod uwagę takie kwestie jak metoda podlewania, rodzaj źródła wody, a także wydajność studni, wielkość działki i oczywiście pożądane ciśnienie wody.

Ostateczna decyzja o wyborze hydroforu do podlewania ogrodu powinna jednak zależeć przede wszystkim od rodzaju źródła wody. Prawidłowo dobrany hydrofor jest bowiem gwarancją skutecznego, wygodnego i przede wszystkim efektywnego nawadniania. Warto zatem poświęcić trochę czasu na wybór sprzętu, który będzie dopasowany zarówno do potrzeb użytkownika, jak i ogrodu.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.