Pompa głębinowa – śrubowa czy wirnikowa?

Pompy głębinowe dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko parametrami, ale także konstrukcją, a szczególnie hydrauliką. Tym samym można wyróżnić pompy śrubowe i wirnikowe. Czym się różnią, jakie mają wady, a jakie zalety? Sprawdźmy!

Różnice pomiędzy pompami śrubowymi i wirnikowymi

Zarówno urządzenia śrubowe, jak i wirnikowe mają za zadanie pompowanie wody lub  innych cieczy, dopuszczonych przez producenta. Odmienna konstrukcja wpływa natomiast na ich wydajność i żywotność.

Sprawdź, jak odpowiednio dobrać pompę głębinową.

Głębinowe pompy śrubowe

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym takiej pompy jest, zamontowana w sekcji hydraulicznej, ślimakowa śruba, dzięki której odbywa się transport cieczy.

Kiedy śruba obraca się w korpusie pompy, komory wyporowe przemieszczają się jednocześnie wzdłuż osi urządzenia ku górze, przenosząc ciecz z części ssawnej do sekcji tłoczącej.

Inne cechy charakterystyczne pomp śrubowych:

  • minimalistyczny projekt i długa żywotność – dzięki wykorzystaniu zaledwie kilku części produkowanych z najtrwalszych materiałów, w pompach praktycznie nic się nie psuje,
  • brak zaworów zwrotnych – nawet, jeśli pompa głębinowa nie pracuje, woda z instalacji nie wylewa się z powrotem do studni (nieruchoma śruba i komory wyporowe nie przepuszczą cieczy w drugą stronę),
  • praca w pozycji pionowej i poziomej –  wyjątkowo przydatna cecha w przypadku wąskich studni z niskim lustrem wody.

WAŻNE: Do pracy poziomej przeznaczone są pompy śrubowe z silnikami wodnymi (tzw. mokry silnik).

Głębinowe pompy śrubowe, dzięki hydraulice ślimakowej, która zapewnia transport wody, mogą tłoczyć ciecz z podwyższoną obecnością materiałów szlifujących, typu piach. Z uwagi na charakterystyczną konstrukcję, hydraulika pomp śrubowych nie blokuje się w zapiaszczonej wodzie, więc nie trzeba się obawiać awarii urządzenia.

Głębinowe pompy wirnikowe

W przypadku pomp tego typu, najważniejszym elementem jest wirnik łopatkowy, którego zadaniem jest wprawiać ciecz w ruch. Wirniki łopatkowe produkuje się bardzo trwałych materiałów (np. Noryl lub stal nierdzewna), w oparciu o innowacyjne technologie.

Umieszczone w korpusie pompy, wirniki obracają się z dużą prędkością powodując tym samym wzrost ciśnienia cieczy, na którą przenoszona jest energia silnika. Dzięki temu ciecz jest transportowana z części ssawnej do części tłocznej.

Inne cechy charakterystyczne pomp wirnikowych:

  • obecność zaworów zwrotnych – bez zaworów zwrotnych woda z instalacji wróciłaby do źródła, z którego została wcześniej wypompowana,
  • praca w pozycji pionowej i poziomej – choć większość modeli pomp wirnikowych może pracować jedynie w pozycji pionowej (ZAWSZE stosuj się do zaleceń producenta!), istnieją na rynku również takie modele pomp wirnikowych, które można używać także w pozycji horyzontalnej.

Pompa głębinowa, śrubowa czy wirnikowa – podsumowanie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj pompy głębinowej okaże się lepszy. Wiele bowiem zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz zapotrzebowania na wodę.

Przeczytaj, jak działa pompa głębinowa.

Aby ułatwić podjęcie decyzji w kwestii wyboru rodzaju urządzenia, przedstawiamy poniżej zestawienie najbardziej charakterystycznych cech każdej z pomp.

Pompy głębinowe śrubowe:

  • wykazują dużą odporność na obecność piachu i żwiru w pompowanej wodzie,
  • ich żywotność sięga nawet ponad 20 lat,
  • mają prostą konstrukcję z niewielką ilością części,
  • niektore modele mogą pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Pompy głębinowe wirnikowe:

  • mają bardzo dobrymi wydajności (nawet kilkukrotnie większe niż pompy śrubowe),
  • sprawdzają się w różnych zastosowaniach (m. in. do czerpania czystej i zimnej wody do zaopatrywania budynków mieszkalnych, do zasilania zakładów przemysłowych i produkcyjnych,  w przedsiębiorstwach wodociągowych oraz w przepompowniach i stacjach uzdatniania wody).

Nie wiesz, na jaką pompę głębinową się zdecydować? Wybierz wysokiej jakości model od sprawdzonego i renomowanego producenta.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.