Pompa hydroforowa czy pompa głębinowa? Co wybrać?

Własne ujęcie wody to nie tylko duża oszczędność, wygoda i niezależność od zewnętrznych dostaw. To także konieczność podjęcia ważnej decyzji – pompa głębinowa czy może hydroforowa? Oto jest pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź, aby jak najszybciej móc korzystać z dobrodziejstwa własnej wody. Sprawdźmy zatem jakie są podstawowe kryteria wyboru i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Pompa hydroforowa ze zbiornikiem

Każdy zestaw hydroforowy, bez względu na model czy producenta, składa się z tych samych elementów, takich jak zbiornik ciśnieniowy, zintegrowana z nim pompa do wody oraz wyłącznik ciśnieniowy nazywany presostatem.

Wybierając taki zestaw należy przede wszystkim oszacować zużycie wody w gospodarstwie. Im większy pobór, tym oczywiście bardziej pojemny musi być zbiornik i wydajniejsza pompa do wody. Niewystarczająca pojemność zbiornika w stosunku do realnego zapotrzebowania, powoduje zbyt częste włączanie i wyłączanie pompy, a w efekcie skraca żywotność jej silnika i gwarantuje duże rachunki za energię elektryczną. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia.

Hydrofory wyposażone w duże zbiorniki zazwyczaj montuje się w odrębnych pomieszczeniach. Może to być garaż, piwnica lub inne pomieszczenie gospodarcze. Warto także zwrócić uwagę na urządzenia o znacznie bardziej kompaktowych wymiarach, które bez problemu zmieszczą się nawet w kuchennej szafce.

Kolejny element zestawu hydroforowego to pompa samozasysająca. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie wysokość lustra wody jest powyżej 8 metrów od miejsca zamontowania pompy. Należy pamiętać, że wydajność studni musi być na tyle duża, aby nie doszło do opadnięcia poziomu cieczy i zerwania słupa wody w instalacji ssącej.

Zestawy hydroforowe to rozsądne rozwiązanie dla domków letniskowych, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest stosunkowo niewielkie i zazwyczaj okresowe. W takim przypadku urządzenie gwarantuje stałe ciśnienie wody użytkowej w sezonie, a kiedy nadchodzi zima można je łatwo zdemontować i schować.

Kiedy warto zdecydować się na pompę hydroforową?

Zestawy hydroforowe mają wiele zalet, ale największą z nich jest bez wątpienia łatwy dostęp do pompy i pozostałych elementów, co przydaje się szczególnie w momencie awarii albo okresowego przeglądu.

Nie są jednak pozbawione wad. Wielu osobom, szczególnie o wrażliwym słuchu, może przeszkadzać spory hałas generowany przez pracującą pompę albo wibracje pochodzące z silnika. Właśnie dlatego część inwestorów sięga po alternatywne rozwiązanie jakim są pompy głębinowe montowane wewnątrz studni.

Pompa głębinowa dla najbardziej wymagających

Cechą charakterystyczną pompy głębinowej jest duża wysokość podnoszenia słupa wody. W ten sposób można pompować świeżą wodę ze studni nawet jeśli miejsce poboru jest znacznie oddalone od studni lub znajduje się na znacznej wysokości, co ma niebagatelne znaczenie przy zabudowaniach umiejscowionych na wzgórzach lub wysokich stokach.

Pompa głębinowa pracuje wewnątrz w studni, a zatem wszelkie dźwięki generowane przez urządzenie są absorbowane przez ziemię i zupełnie niesłyszalne w budynku lub na działce. Urządzenie tego typu, zanurzone w wodzie, nie generuje także żadnych strat wynikających ze ssania. Oznacza to, że pompa głębinowa jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym w porównaniu do hydroforu o podobnej wydajności.

Jeśli na działce znajduje się studnia wiercona lub głęboka studnia kopana, gdzie lustro wody leży nawet kilkanaście metrów pod powierzchnią gruntu, pompa głębinowa jest idealny rozwiązaniem.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy urządzenie ulegnie awarii. W takim przypadku pompę należy wyjąć ze studni wraz z rurą tłoczącą wodę, co jest zadaniem dość karkołomnym dla jednej osoby i w dodatku zajmuje sporo czasu. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką pompę, warto pamiętać o odpowiedniej długości przewodu zasilającego i właściwie dopasowaną do mocy silnika średnicę żył. Jeśli przewód okaże się zbyt cienki, znacząco wzrasta ryzyko awarii i jej kłopotliwego usuwania.

Warto wziąć pod uwagę te kwestie, aby zastosowane rozwiązanie okazało się nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne i ekonomiczne w użytkowaniu.

Pompa głębinowa czy pompa hydroforowa?

Jak widać istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczny wybór jednego albo drugiego urządzenia.

Przed podjęciem decyzji na pewno trzeba określić kilka szczególnie istotnych parametrów:

  • głębokość lustra wody w studni,
  • zapotrzebowanie na wodę w budynku lub na działce
  • wydajność urządzenia

Pompy hydroforowe mają zazwyczaj znacznie dłuższą żywotność niż pompy głębinowe. Jeśli zatem lustro wody znajduje się na poziomie 6-7 metrów, warto rozważyć zakup zestawu hydroforowego. W przypadku, gdy złoża wodonośne są poniżej 8 metrów, wówczas wyboru nie ma i trzeba zdecydowanie sięgnąć po pompę głębinową. Urządzenie tego typu wygrywa również z klasycznym zestawem hydroforowym pod względem maksymalnej wydajności, osiąganego ciśnienia i możliwości pracy w cichym trybie.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.