Pompa hydroforowa ze zbiornikiem czy bez?

Dostęp do wody to w dzisiejszych czasach coś, bez czego nie potrafimy sobie wyobrazić naszego życia. Nie każda nieruchomość posiada jednak dostęp do lokalnej sieci wodociągowej. Co można zrobić w takim przypadku? Jedynym wyjściem wydaje się budowa własnej studni oraz zakup pompy do wody. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu są pompy hydroforowe. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w zbiornik lub bez niego. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Sprawdźmy, które sprawdzi się najlepiej.

Pompy hydroforowe ze zbiornikiem

Poszukując rozwiązań funkcjonalnych i w pełni kompleksowych, warto zwrócić uwagę na zestawy hydroforowe ze zbiornikiem.

Te zautomatyzowane urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczać czystą wodę o stałym ciśnieniu. Oczywiście na rynku można spotkać wiele różnych modeli, które charakteryzują się specyficzną budową czy konkretnymi parametrami pracy. Niezmienna pozostaje natomiast zasada działania oraz nadrzędna funkcja hydroforów, która sprowadza się przede wszystkim do poprawy wydajności instalacji i zasilania jej w wodę pitną lub użytkową.

Jaką pompę ze zbiornikiem wybrać?

Wybór konkretnego hydroforu powinien być podyktowany wieloma indywidualnymi kwestiami. Najczęściej jednak zależy od realnego zapotrzebowania na wodę w danym budynku.

Aktualnie można wybierać spośród trzech rodzajów hydroforów: ocynkowane, przeponowe oraz membranowe.

Nowoczesne hydrofory marki Global Water System GWS to bezobsługowe urządzenia, które nie wymagają  uzupełniania powietrza w zbiorniku, nigdy się nie pocą przy różnicy temperatur, a także posiadają aż 5-letnią gwarancję producenta!

Niemniej popularne są hydrofory przeponowe z gumowym workiem w środku oraz ocynkowane zbiorniki wodno-powietrzne.

Nadrzędna funkcja zbiornika hydroforowego to magazynowanie wody. Takie rozwiązanie technologiczne ogranicza do minimum liczbę włączeń i wyłączeń pompy do wody za każdym razem, kiedy pobieramy wodę z instalacji. Dzięki zastosowaniu zbiornika, mocno wydłuża się żywotność pompy, która posiada ograniczoną ilość cykli załączeń na godzinę (zazwyczaj nie przekracza 20 razy w ciągu godziny). Jednocześnie spada zużycie energii elektrycznej, która z roku na rok jest coraz bardziej kosztowna.

Zestaw hydroforowy ze zbiornikiem gwarantuje, że cała instalacja działa automatycznie, praca pompy hydroforowej jest kontrolowana, a woda płynie pod stałym, ściśle określonym ciśnieniem.

Pompa hydroforowa bez zbiornika

W instalacji, która nie posiada zbiornika, pompa hydroforowa tłoczy wodę na bieżąco. W przypadku takiego rozwiązania można korzystać z wody tylko wtedy, gdy urządzenie jest uruchomione.

Pompa hydroforowa bez zbiornika znajduje dość szerokie zastosowanie. Najlepiej sprawdza się jednak w instalacjach na działkach z dostępem do własnego ujęcia wody.

Podłączenie pompy hydroforowej jest bardzo proste i zajmuje najwyżej kilka minut. Nie jest też niezbędna szczegółowa wiedza, ani specjalne umiejętności. Wystarczy podłączyć rurę ssawną urządzenia do studni, a rurę tłoczną przymocować bezpośrednio do instalacji.

Zalety hydroforów bezzbiornikowych

Pompy hydroforowe bez zbiornika z wyłącznikami przepływowymi posiadają szereg zalet. Jedną z nich jest na pewno zabezpieczenie przed pracą na sucho. Urządzenia tego typu charakteryzują się również niewielkimi gabarytami i stosunkowo niską wagą. Łatwo je zamontować, a w razie potrzeby zdemontować. Oprócz tego zachęcają do zakupu bardzo atrakcyjnymi cenami, również w przypadku urządzeń znanych i renomowanych producentów.

Kiedy pompa hydroforowa bez zbiornika to dobre rozwiązanie?

Pompa hydroforowa bez zbiornika to ekonomiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie stosowane często na placach budowy. Warto w nią zainwestować również wtedy, kiedy często demontujemy urządzenie, np. przed zimą na działce lub z obawy przed kradzieżą.

To jednak nie wszystko.

Pompa hydroforowa bez zbiornika znakomicie spełnia swoją funkcję w przydomowych systemach nawadniania. Wystarczy odkręcić kran na działce, żeby pompa hydroforowa automatycznie się włączyła. Kiedy pobór zostaje przerwany, urządzenie wyłącza się po kilku sekundach. ale w instalacji tłocznej w dalszym ciągu utrzymuje się stałe ciśnienie.

Pompa z hydroforem czy lepiej bez?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od zapotrzebowania na wodę i jej przeznaczenia, a także od wielu indywidualnych czynników, takich jak przeznaczony na taką inwestycję budżet, możliwości powierzchniowe czy też kwestie organizacyjne.

Na sam koniec warto się także przyjrzeć kwestii jakości. Za pompę hydroforową, zbiornik i niezbędny do nich osprzęt trzeba zapłacić około 500 – 1500 zł, przy czym cena jest mocno uzależniona od pojemności zbiornika – im większy tym droższy. Warto zainwestować w urządzenia od renomowanych producentów, które są wykonane z najlepszej jakości materiałów przy zastosowaniu najnowszych technologii. Zyskujemy w ten sposób gwarancję, że nie grozi nam szybka wymiana pompy do wody. Bez wątpienia to bardzo ważny element, który dodatkowo podnosi komfort użytkowania tego urządzenia.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.