Pompy głębinowe

Stały dostęp do wody jest potrzebny do życia  zarówno ludziom, zwierzętom, jak i wszelkim roślinom. Wie o tym bardzo dobrze każdy działkowicz, przedsiębiorca, rolnik i właściciel przydomowego ogródka. Nie każda nieruchomość posiada jednak dostęp do lokalnego wodociągu, niekiedy jest to również zupełnie nieopłacalne. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na inwestycję we własne źródło wody. Studnia i zamontowana w niej pompa głębinowa to doskonałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w przypadku prywatnych gospodarstw domowych i firm produkcyjnych.

Pompa głębinowa – najważniejsze informacje

Pompy głębinowe to urządzenia przeznaczone do czerpania czystej i zimnej wody z wierconych ujęć głębinowych, studni kręgowych i wolno stojących zbiorników. Stosowane są wszędzie tam, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości poniżej 8 metrów i zastosowanie zwykłej pompy powierzchniowej jest utrudnione albo po prostu niemożliwe.

Na rynku nie brakuje rozwiązań, które sprawdzają się do czerpania wody w różnych warunkach. Pompy głębinowe należy jednak dobierać rozważnie, biorąc pod uwagę wiele ważnych kwestii. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednie dobranie urządzenia do warunków danego ujęcia wody. Ważna jest zatem średnica pompy do wody,  jej maksymalna wydajność i wytwarzane ciśnienie. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj materiałów zastosowanych w produkcji urządzenia i moc silnika.

Rodzaje pomp głębinowych

Wyjątkowo szerokie możliwości zastosowania pomp głębinowych powodują że można je wykorzystywać m.in. do zaopatrywania w wodę systemów hydroforowych i nawadniających, a także do wydobywania wód mineralnych o maksymalnej temperaturze 35 stopni Celsjusza.

Pompy głębinowe doskonale radzą sobie podczas drenażu lub obniżania poziomu wód gruntowych.

Nic zatem dziwnego, że są to urządzenia zróżnicowanie pod względem wielu typoszeregów, takich jak choćby średnica, wydajność, osiągane ciśnienie, sposób zasilania czy też konstrukcja.

Na rynku dostępne są pompy głębinowe o następujących średnicach –  2”; 2,5”; 3”; 3,5”; 4”; 5”; 6”; 8”; 10”; 12”. Aby prawidłowo dobrać pompę głębinową, należy przed jej zakupem sprawdzić średnicę studni, a dopiero potem dopasować urządzenie pod kątem innych parametrów.

W zależności od producenta oraz modelu urządzenia, pompa głębinowa może transportować wodę z obecnością piasku o stężeniu 50 mg/m³, 100 mg/m³ lub nawet 200 mg/m³. To bardzo istotna informacja, szczególnie w przypadku urządzeń pracujących w wierconych ujęciach głębinowych. Im wyższa jest bowiem tolerancja na obecność piasku w wodzie,  tym większa jest trwałość całego urządzenia. Niektóre pompy głębinowe mogą również transportować ciecze inne niż czysta, zimna woda. Taką ewentualność należy jednak sprawdzić u producenta urządzenia.

Pompy głębinowe mogą być monoblokowe – wtedy silnik jest zintegrowany z wirnikiem lub śrubowe – działające w oparciu o tak zwany mechanizm ślimakowy.

Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy przy wyborze pompy głębinowej.

Silnik w pompie głębinowej

Silnik pompy głębinowej to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji urządzenia –  wyznacza bowiem zakres podstawowych parametrów pracy.

To właśnie od mocy silnika zależy ogólna wydajność pompy do wody oraz maksymalna wysokość podnoszenia cieczy.

Pompy głębinowe są wyposażone w silniki elektryczne jednofazowe lub trójfazowe, zasilane odpowiednio prądem 230V lub 400V. W zależności od modelu, bywają chłodzone olejem lub wodą (pompy głębinowe zatapialne). Podstawowe komponenty silnika elektrycznego są zazwyczaj produkowane z materiałów wysoce odpornych na korozję, takich jak żeliwo, mosiądz, stal nierdzewna, technopolimery lub poliwęglany.

Sprawdzony wybór

Wysoka jakość i wydajność pompy głębinowej to kluczowe czynniki zapewniające jej długą i bezawaryjną pracę. Urządzenie powinno być także efektywne energetycznie i ekonomiczne w eksploatacji.

Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zatem wybrać pompę od renomowanego producenta, wykonaną z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki panujące pod ziemią.

Sprawdzonymi producentami oraz importerami dobrej jakości pomp głębinowych są takie marki jak: Hydro-Vacuum Grudziądz, Omnigena, Belgiardino, Pedrollo, Sigma, a także Grundfos. Decydując się na produkty od tych dostawców możemy być pewni, że urządzenia posłużą nam bezawaryjnie przez wiele lat, a producent zapewnia dodatkowo serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz stały dostęp do części zamiennych.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.