Rodzaje i zastosowania pomp zatapialnych. Poradnik

Zalety pomp zatapialnych warto docenić nie tylko w codziennym życiu, ale także w różnych sytuacjach awaryjnych. W zależności od finalnego przeznaczenia można wybrać model przystosowany do tłoczenia wody czystej, brudnej albo do rozmaitych ścieków i osadów. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o pompach zatapialnych.

Co to jest pompa zanurzeniowa?

Pompy zatapialne nazywane są także zanurzeniowymi. Ich podstawowa funkcja to  wypompowywanie i przepompowywanie wody lub ścieków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można łatwo i szybko pozbyć się cieczy z zalanej piwnicy czy garażu albo nawet wypompować szambo. Ogromne zróżnicowanie modeli dostępnych aktualnie na polskim rynku sprzyja znalezieniu urządzenia, które będzie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Różne rodzaje pomp zatapialnych

Pompy zanurzeniowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj cieczy, do której przetaczania są przeznaczone.

Ogólny podział obejmuje:

  • pompy do wody czystej,
  • pompy do wody brudnej,
  • pompy do ścieków,
  • pompy do szamba.

Oprócz tego istnieje także szereg innych urządzeń, np. pompy szlamowe, urządzenia przeznaczone dla przemysłu czy też pompy do gorącej wody.

Do wyboru są również pompy elektryczne i spalinowe.

Pompy zatapialne do wody czystej i brudnej

Pompy zatapialne do czystej wody są zazwyczaj stosowane do przetłaczania cieczy pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń mechanicznych (deszczówka, woda studzienna), która będzie wykorzystana do podlewania ogrodu albo do zasilenia niewielkiego basenu lub przydomowego oczka wodnego. Warto pamiętać, że w przypadku usuwania wody z oczka konieczna jest kontrola pracy pompy, aby nie doszło do zassania osadów i innych zanieczyszczeń, które mogą się znajdować na dni zbiornika.

W gospodarstwie domowym, pompa zatapialna sprawdzi się do przepompowywania wody ze sprzętu AGD do zbiorczych pojemników. Takie ciecze nie zawierają piasku, ani innych cząsteczek twardych, dzięki czemu wirnik ani pozostałe podzespoły, nie muszą mieć szczególnie wysokiej odporności na ścieranie.

Pompy zatapialne przeznaczone do tłoczenia wody brudnej również mają niewielką średnicę przelotu, dlatego też nie nadają się do pompowania ścieków z dużymi zanieczyszczeniami. Idealnie się natomiast sprawdzą na przykład do tłoczenia oczyszczonej wody z przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zatapialne pompy do ścieków

Pompy zanurzeniowe to urządzenia wyjątkowo wszechstronne. Może na stosować do pompowania:

  • czystej wody,
  • wody zanieczyszczonej mechanicznie piaskiem lub pyłem (z wykopów, drenaży czy odwodnień),
  • surowych ścieków, zawiesin oraz rzadkich osadów.

Pompy zatapialne do odwodnień to zatem świetny wybór w przypadku chęci odwadniania studzienek drenażowych.

Zatapialne pompy z rozdrabniaczem do szamba

Wśród pomp zatapialnych znajdują się modele, które pozwalają wypompowywać ciecz z bardzo dużą ilością zawiesiny oraz drobnoziarnistych osadów, które zbierają się zazwyczaj na dnie zbiorników (szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków). Takie urządzenia używa się najczęściej do regularnego przetłaczania ścieków ze zbiornika zbiorczego bezpośrednio do kanalizacji. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się pompy zatapialne z rozdrabniaczem (specjalnym nożem), które poradzą sobie nawet z gęstym mułem z dna stawu.

Czym kierować się przy wyborze pompy?

Dobór odpowiedniej pompy zatapialnej ma ogromne znaczenie dla powodzenia naszych działań i żywotności samego urządzenia.

Jeśli zależy nam na mobilności pompy, wówczas warto wybrać model spalinowy, który może  pracować w znacznym oddaleniu od źródła prądu. Należy także zwrócić uwagę na parametry, takie jak maksymalna wydajność, moc, dopuszczalna temperatura tłoczonej cieczy, maksymalna wysokość podnoszenia wody, a nawet gabaryty urządzenia.

Jeśli pompa będzie wykorzystywana głównie w sytuacjach awaryjnych, typu usunięcie wody z piwnicy po zalaniu czy ekspresowe usuwanie rozlanych ścieków – warto wybrać urządzenie przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Jeśli natomiast pompa ma pracować bez naszego ciągłego nadzoru, wtedy warto zdecydować się na model zaopatrzony w wyłącznik pływakowy wyłączający urządzenie, kiedy poziom cieczy spada poniżej jakiegoś poziomu.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.