Spalona pompa głębinowa: sprawdź co dalej

Dobrej jakości pompy głębinowe produkowane przez renomowane firmy są zazwyczaj wyposażone w wiele nowoczesnych zabezpieczeń. Nie zmienia to faktu, że wyjątkowo trudne i wymagające warunki pracy nie pozostają bez wpływu na kondycję urządzenia. Odpowiadający za napęd wirnika silnik może bowiem zostać uszkodzony, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek anomalii w zasilaniu elektrycznym. Czasami wystarczy nagły skok napięcia, aby doszło do awarii. Pompa może się spalić również w wyniku mechanicznej blokady filtra wlotowego. To się zdarza. Zasadnicze pytanie brzmi – co zrobić, kiedy pompa się spali? Naprawić czy wymienić? Sprawdźmy!

Skąd wiadomo, że pompa jest spalona?

Pompy głębinowe montuje się w studniach głębinowych, zazwyczaj na dużej głębokości. Nie ma wówczas fizycznej możliwości regularnej kontroli urządzenia. W praktyce, o spalonej pompie głębinowej dowiesz się prawdopodobnie wtedy, kiedy zabraknie wody w kranie.

Co wtedy? Istotne jest to jak “zachowuje się” pompa. Jeśli buczy lub nie wydaje żadnych odgłosów, a przy tym nie tłoczy wody, problem może być zasilanie. W takiej sytuacji sprawdź koniecznie połączenia w naziemnej instalacji elektrycznej zasilającej pompę i kondensator rozruchowy. Jeśli kable są w dobrym stanie, a napięcie prawidłowe – wyciągnij pompę w celu dalszych ustaleń.

Kiedy pompa głębinowa zostanie wyjęta ze studni, można przystąpić do kolejnych etapów ustaleń.

Sprawdź stan wirnika. Jeśli przez przez filtr przedostał się do niego jakiś element stały (np. piasek lub drobne kamyki) mogło dojść do blokady wirnika. Trzeba go wówczas wyczyścić, ale jeśli spalił się silnik, ta czynność niewiele pomoże.

Silnik spalonej pompy głębinowej powinien zostać poddany profesjonalnym oględzinom.  Do tego celu niezbędny jest bowiem specjalistyczny sprzęt mechaniczny i pomiarowy. Niezwykle trudno samodzielnie ustalić, co było powodem spalenia pompy oraz określić dalsze etapy postępowania z urządzeniem.

Spalona pompa głębinowa  naprawiać czy nie?

Jeśli silnik w pompie jest spalony, jedyne wyjście to wymiana na nowy. Nie ma innego sposobu, aby przywrócić urządzenie do pracy. Taka inwestycja, choć kosztowna, to i tak bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup nowej fabrycznie pompy głębinowej.

Wymiana silnika nie zawsze bywa jednak opłacalna. Takie rozwiązanie jest dobre, kiedy pompa głębinowa to produkt wysokiej klasy,zaawansowany technicznie i z górnej półki cenowej. W przypadku urządzeń z marketu, zazwyczaj lepiej po prostu kupić nową pompę.

Sprawdź koniecznie, jaki wybrać silnik do pompy głębinowej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokonać analizy kosztowej związaną z wymianą silnika.

Wymiana spalonej pompy głębinowej na nową – jak wybrać?

W sytuacji, kiedy okaże się, że pompy głębinowej nie opłaca się naprawiać, należy wymienić  urządzenie na nowe. W tej sytuacji warto ponownie przeanalizować zapotrzebowanie na wodę i parametry poprzedniego urządzenia, aby określić czy były one satysfakcjonujące czy też przyda się zmiana w tej kwestii.

O czym jeszcze warto pamiętać na etapie zakupu nowej pompy?

Ważne są przede wszystkim wymiary. Nowa pompa powinna mieć takie same gabaryty jak poprzednie urządzenie, dzięki czemu bez problemu zmieści się w studni. Aby uniknąć czasochłonnych i zupełnie zbędnych przeróbek w instalacji elektrycznej, wystarczy zdecydować się na model zasilany prądem o identycznym napięciu jak dotychczas. Nowa pompa głębinowa może mieć natomiast większą moc lub wyższy parametr podnoszenia wody na określoną wysokość.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.