Sprawdź, dlaczego pompa głębinowa tak często się załącza

Twoja pompa głębinowa załącza się częściej niż powinna? To może być objaw nieprawidłowej pracy instalacji wodnej. Jeśli zbagatelizujesz ten problem, może dojść do awarii silnika pompy i jej elementów hydraulicznych. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby wykryć przyczynę zbyt częstego załączania się pompy.

Sprawdź, czy zbiornik hydroforowy jest poprawnie dobrany

Pompa głębinowa załącza się zbyt często od samego początku? Prawdopodobnie już na samym początku nieprawidłowo dobrałeś pojemność zbiornika hydroforowego. Niedostatecznie duży hydrofor magazynuje zbyt mało wody, aby zaspokoić realne potrzeby mieszkańców. Tym samym pompa musi się uruchamiać znacznie częściej niż powinna.

Sprawdź, kiedy warto dobrać duży zbiornik hydroforowy.

Sprawdź ciśnienie w hydroforze

W zbiornikach ocynkowanych i przeponowych, oprócz wody, znajduje się także powietrze.  Jeśli jego ciśnienie spadnie poniżej minimalnej wartości podanej przez producenta (zazwyczaj 0,5 bara), wówczas pompa głebinowa będzie się włączać znacznie częściej niż powinna. Co możesz zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Kontroluj regularnie wartość ciśnienia w zbiorniku hydroforowym. W przypadku hydroforu ocynkowanego należy sprawdzać raz w miesiącu, natomiast w zbiorniku przeponowym co sześć miesięcy.

Sprawdź przeponę, jeśli używasz zbiornika przeponowego

Korzystasz ze zbiornika z zainstalowaną przeponą? Gdy pompa głębinowa załącza się częściej niż powinna, prawdopodobnie pęknięta jest przepona. To niestety się zdarza, szczególnie jeśli zbiornik jest używany przez dłuższy czas.  Aby zweryfikować czy przepona jest rzeczywiście uszkodzona, wystarczy nacisnąć wentyl od zewnętrznej strony zbiornika. Wypływa z niego woda? To znak, że gumowy worek jest do wymiany.

Sprawdź objawy uszkodzonej przepony w zbiorniku hydroforowym.

Sprawdź, czy zawór zwrotny na pompie nie został uszkodzony

Uszkodzenie zaworu zwrotnego zdarza się dość często, szczególnie gdy ten element jest niskiej jakości. Właśnie z tego powodu nie warto szukać oszczędności w tym miejscu. Uszkodzenie zaworu powoduje bowiem cofanie się wody do studni. W efekcie ciśnienie w zbiorniku hydroforowym ciągle spada, a pompa głębinowa nieustannie się załącza.

Sprawdź nastawę wyłącznika ciśnieniowego

Zdarza się, że przyczyną częstego włączania się pompy głębinowej bywa nieprawidłowe ustawienie wartości ciśnienia na wyłączniku ciśnieniowym. W tym przypadku problem z pompą pojawi się na samym początku.  Jeśli na przykład ciśnienie załączania jest ustawione  na 1 bar, a wyłączania na 2 bary, to przy normalnym korzystaniu z wody pompa może się załączyć nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny.

Sprawdź, czy instalacja posiada nieszczelności

Jeśli sprawdziłeś po kolei wszystkie poprzednie ewentualności, przyczyna zbyt częstego włączania się pompy głębinowej może być wynikiem jakiejś nieszczelności po tłocznej stronie urządzenia. Problem dotyczący instalacji wodnej może być naprawdę błahy. Niekiedy wystarczy bowiem uszkodzona uszczelka baterii kuchennej. Nawet tak drobna nieszczelność może prowadzić do spadku ciśnienia w instalacji. Efekt jest już łatwy do przewidzenia. Co można zrobić, aby wykluczyć lub potwierdzić istotę problemu? Odetnij dopływ wody do instalację – jeśli pompa przestanie się włączać, zyskasz pewność, że to strona tłoczna odpowiada za zbyt częste załączenia pompy.

Zbyt częste załączanie się pompy – podsumowanie

Jeśli Twoja pompa głębinowa załącza się zbyt często, musisz po kolei sprawdzić wiele elementów instalacji i zweryfikować stan techniczny urządzenia. Bardzo często problem zaczyna się od zbiornika hydroforowego i to tutaj warto zacząć poszukiwania usterki.

Pompy głębinowe, nawet te od najlepszych producentów, mają ograniczoną żywotność. Urządzenie pracuje zazwyczaj w skrajnie niekorzystnych warunkach, zanurzone w wodzie (nie zawsze idealnie czystej). W ciągu doby pompa jest wielokrotnie uruchamiana, cykle jej pracy choć są krótkie to bardzo intensywne. Warto zatem dbać o urządzenie i jak najszybciej zdiagnozować usterki. 

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.