Włączniki ciśnieniowe – przegląd modeli

Presostat, czyli wyłącznik ciśnieniowy, stanowi niezbędny element każdego zestawu hydroforowego. Urządzenie steruje pompą do wody zapewniając jej stabilność podczas pracy, a także odpowiednie ciśnienie w instalacji. Ze względu na rolę presostatu, kwestię wyboru odpowiedniego urządzenia warto dobrze przemyśleć. Przypominamy zatem, jak działa wyłącznik ciśnieniowy i przyglądamy się kilku popularnym modelom.

Jak działa presostat?

Wyłącznik ciśnieniowy włącza i wyłącza pompę głębinową przy zadanych wartościach ciśnienia. Tak najogólniej można opisać rolę presostatu w instalacji wodnej.

Na rynku dostępne są wyłączniki ciśnieniowe jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze sterują pracą pomp zasilanych prądem o napięciu 230V. Presostaty trójfazowe obsługują pompy głębinowe, o dużej wydajności, napędzane trójfazowymi silnikami o napięciu 400V.

Klasyczne wyłączniki elektromechaniczne, również dostępne na rynku, mają bardzo prostą konstrukcję, która opiera się na sprężynie – napięcie rośnie lub maleje wraz ze zmianą ciśnienia.

Przeczytaj też, jak działa pompa głębinowa.

Wyłączniki ciśnieniowe – przegląd modeli dostępnych na polskim rynku

Wyłączniki ciśnieniowe różnią się między sobą jakością wykonania, a co za tym idzie również trwałością i ceną. Aktualnie polecamy trzy niezawodne wyłączniki ciśnieniowe, które sprawdzą się w każdej sytuacji.

  • wyłącznik ciśnieniowy LCA 2

Z uwagi na niską cenę i minimalistyczną konstrukcję, jest to jeden z najpopularniejszych presostatów na rynku. Jego największymi zaletami jest bez wątpienia  bezawaryjna praca w trudnych warunkach oraz bardzo prosty montaż.  Można go kupić w jednej w trzech wielkości zależnych od obsługiwanego zakresu ciśnienia (2-4, 4-8, 8-12 bar).

Wyłącznik ciśnieniowy typu LCA to odmiana stycznikowa rozwierna. Urządzenie programuje się za pomocą tradycyjnej śruby i nakrętki. Podstawa tego presostatu, jego korpus i szczęki są zrobione z tworzywa sztucznego wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym, natomiast obudowa jest z poliwęglanu. Miedziane zestyki posiadają nakładki ze srebrotlenku kadmu.

.

  • SwitchMatic 2 230 V tropic

Elektroniczny wyłącznik ciśnieniowy SwitchMatic 2 dostępny jest w wariancie jednofazowym (zasilanie 230 V) oraz trójfazowym (400 V).  Poprzez kontrolę załączania i wyłączania,  presostat zapewnia wysoki poziom ochrony pompy jednofazowej do 2,2kW (3 HP).

Ten nowoczesny wyłącznik ciśnieniowy został zintegrowany z manometrem cyfrowym, dzięki czemu zapewnia intuicyjne programowanie ciśnienia załączania i wyłączania pompy przy użyciu cyfrowego wyświetlacza.

Elektronika SwitchMatic 2 została pokryta specjalistycznym żelem zapewniającym ochronę przed wilgocią. Dzięki temu presostat można zamontować np. w kręgach studziennych oraz wszędzie tam, gdzie występuje duża wilgotność i amplitudy temperatur. 

SwitchMatic 2 można także stosować jako różnicowy czujnik ciśnienia, który chroni jednocześnie pompę przed przeciążeniem i suchobiegiem.

SwitchMatic, w odróżnieniu od zwykłych presostatów, posiada dodatkowe funkcje takie jak zabezpieczenie przed brakiem wody, zbyt częstym włączaniem i wyłączaniem, a także zabezpieczenie termiczne i wbudowany cyfrowy wyświetlacz.

WAŻNE: Presostat SwitchMatic 2 współpracuje z pompami głębinowymi oraz pompami samozasysającymi, przy czym nadaje się tylko do czystej wody.

  • SwitchMatic 2T 400V

Podobnie jak poprzedni model, SwitchMatic 2T jest zintegrowany z manometrem cyfrowym, jednak kontroluje załączanie i wyłączanie pompy trójfazowej do 4,4 kW (5,5 HP).

Urządzenie może pracować w charakterze różnicowego czujnika ciśnienia, albo na minimalnym i maksymalnym ciśnieniu. Jest wyposażony w czytnik prądu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu kontroluje ciśnienie chroniąc pompę przed awarią w wyniku zbyt częstego załączania i wyłączania, zaniku czy asymetrii fazy, przeciążenia, albo pracy na sucho.

Wyłączniki ciśnieniowe – podsumowanie

Wybór presostatu to kwestia indywidualna i trudno jednoznacznie określić, który model jest najlepszy. Jeśli szukasz urządzenia, które sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach, wybierz presostat od renomowanego producenta, zaprojektowany i wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.