Zbiornik ocynkowany, przeponowy czy bezobsługowy membranowy GWS?

Zbiornik hydroforowy to zaraz obok pompy do wody, najważniejszy element przydomowej instalacji wodnej. Na rynku od lat królują dwa typy tych urządzeń – zbiorniki ocynkowane i przeponowe. Dużą popularnością cieszą się także bezobsługowe zbiorniki membranowe. Zasada działania hydroforów jest bardzo podobna, ale różnią się one budową, pojemnościami, a także przystosowaniem do warunków pracy. Który zbiornik warto wybrać i dlaczego?

Do czego służy hydrofor?

Aby dokonać oceny przydatności poszczególnych hydroforów, warto najpierw poznać ich funkcje i zastosowanie. 

Zbiorniki hydroforowe popularnie nazywane hydroforami zestaw urządzeń gwarantujących  stałe ciśnienie wody i większą czynną objętość instalacji wodociągowej. Zastosowanie odpowiednio dobranych zbiorników hydroforowych bardzo często wydłuża życie instalacji, a także gwarantują bezawaryjne działanie pompy do wody, która może wówczas pracować rzadziej.

Co wchodzi w skład każdego zestawy hydroforowego?

  • zbiornik ciśnieniowy wypełniony częściowo wodą, a częściowo powietrzem,
  • manometr  do pomiaru ciśnienia,
  • pompa wirnikowa z silnikiem elektrycznym,
  • presostat odpowiadający za automatyczne włączanie i wyłączanie zasilania pompy,
  • zawór odcinający, zawór zwrotny i zawór bezpieczeństwa.

W przypadku zbiorników hydroforowych, najważniejsza różnica polega na sposobie przechowywania wody i podłączenia do instalacji.

Hydrofory przeponowe

We wnętrzu zbiorników przeponowych zamontowana jest jak sama nazwa wskazuje – przepona (gumowy worek). Wykonana najczęściej z gumy, rozdziela wnętrze zbiornika na dwie części. Woda magazynowana jest wówczas w przeponie. Przestrzeń, która znajduje się między zewnętrzną a wewnętrzną ścianą przepony wypełnia powietrze wtłaczane do środka pod odpowiednim ciśnieniem.

Zbiorniki przeponowe są dostępne w różnych rozmiarach. Zazwyczaj stosuje się modele o pojemności 20 l, 50 l lub 300 l, a nawet 500 l.

Jakie są zalety zbiorników z przeponą? W porównaniu do ich ocynkowanych odpowiedników, generują znacznie mniej uciążliwego hałasu. Z uwagi na to, że pompa z osprzętem może być zamontowana na zbiorniku, hydrofory przeponowe gwarantują także dobrą mobilność. To jednak nie wszystko. Przepona redukuje do zera kontakt wody ze ściankami zbiornika, a zatem ryzyko wystąpienia korozji jest minimalne. 

Nie oznacza to bynajmniej, że hydrofory ocynkowane mają same zalety. Decydując się na taki model, należy pamiętać o regularnym dopompowywaniu powietrza i okresowej wymianie zużytej (przetartej lub pękniętej) przepony.

Hydrofory ocynkowane

W porównaniu do hydroforów przepnowych, zbiorniki ocynkowane mają zazwyczaj większe pojemności, w niektórych modelach nawet 1000 l! Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie istnieje ogromne zapotrzebowanie na wodę, na przykład w zakładach produkcyjnych.

Sprawdzają się zarówno z pompami samozasysającymi, jak i z pompami głębinowymi. Ponadto ten rodzaj hydroforu nie ma gumowej przepony, dzięki temu minimalizują się koszty eksploatacji i wymiany części.

W tego typu urządzeniach woda ma bezpośredni kontakt ze ściankami zbiornika, co naraża zbiornik na korozję. Większość firm dostępnych na rynku nie oferuje aktualnie żadnej powłoki zabezpieczającej zbiornik od wewnętrznej strony. Wiele osób postrzega hydrofory ocynkowane jako dość kłopotliwą część swojej instalacji. Wszystko dlatego, że w przypadku montażu takich zbiorników zachodzi potrzeba przygotowania pomieszczenia z utwardzoną podstawą do pompy do tłoczenia wody.

Bezobsługowe hydrofory membranowe GWS

Zbiorniki tego typu nigdy nie wymagają kontroli poduszki powietrznej oraz nie pocą się przy różnicy temperatur. Co więcej mają dwukrotnie większą powierzchnię użytkową od zbiorników przeponowych i trzykrotnie większą od zbiorników ocynkowanych. Tym samym, dla pięcioosobowej rodziny, zamiast ocynkowanego zbiornika o pojemności 300 l lub przeponowego o pojemności 150-200 l, wystarczy kupić hydrofor membranowy GWS o pojemności 100 l. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo cennego miejsca.

Zbiorniki tego typu doskonale sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach, na przykład w kręgach studziennych, gdzie panuje wilgoć oraz duża różnica temperatur. Jedyny minus tych urządzeń to stosunkowo wysoka cena – nawet dwukrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych zbiorników. Biorąc jednak pod uwagę ich bezobsługowość, długi okres eksploatacji, a także pięcioletnią gwarancję od producenta – zbiorniki GWS z pewnością zasługują na pierwsze miejsce wśród  hydroforów.  

Wybór za każdym razem powinien być podyktowany dogłębną analizą,  także konsultacją ze specjalistami w tej dziedzinie. Warto mieć świadomość, że niewłaściwie dobrany hydrofor nie dość, że nie gwarantuje stałego i komfortowego korzystania z wody na cele bytowe, to jednocześnie może sprawiać kłopoty w trakcie eksploatacji. Zapraszamy też do zapoznania się z naszym tekstem dotyczącym wyboru najlepszego zbiornika hydroforowego do domu rodzinnego – dzięki niemu wybór odpowiedniego zbiornika będzie jeszcze prostszy.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.