Zbiorniki hydroforowe

Zbiornik hydroforowy jest podstawowym elementem instalacji wodnej. W połączeniu z pompą tworzy wydajny zestaw gwarantujący komfort korzystania z wody. Prawidłowo dobrany, odpowiednio do zapotrzebowania, gwarantuje stałe ciśnienie wody w kranie i warunkuje poprawne działanie pompy. Sprawdź co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup.

Jak dobrać zbiornik hydroforowy?

Wybierając zbiornik hydroforowy, w pierwszej kolejności należy sprawdzić pojemność. To najważniejszy parametr, od którego zależy wydajność całej instalacji. Przyjmuje się, że 30 litrów na jednego domownika gwarantuje komfortowe użytkowanie instalacji hydroforowej.

W przypadku małych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez 1-2 osoby, wystarczający będzie zbiornik o pojemności do 80 litrów. Rodziny (3-5 osób) potrzebują minimum 150 litrów wody, jednak komfortowe użytkowanie zapewnia zazwyczaj zbiornik o pojemności 200-300 litrów.

Sprawdź, jaka jest żywotność zbiorników hydroforowych.

Rodzaje zbiorników hydroforowych

Na rynku dostępne są trzy rodzaje zbiorników hydroforowych – ocynkowane, przeponowe oraz membranowe GWS. Różnią się one między sobą technologią, w jakiej zostały wykonane, a także materiałami zastosowanymi w produkcji.

Wybór konkretnego rozwiązania jest zazwyczaj podyktowany kwestiami indywidualnymi. Każde rozwiązanie posiada bowiem zalety, ale także pewne wady.

Hydroforowe zbiorniki ocynkowane

Są to duże naczynia w całości wykonane z ocynkowanej blachy. Specjalna powłoka skutecznie chroni zbiornik przed niekorzystnym działaniem wilgoci, która może powodować korozję. Zbiorniki ocynkowane uchodzą tym samym za niezniszczalne.

Ich niewątpliwą zaletą jest brak przepony, która wymaga dodatkowych czynności eksploatacyjnych. Praktyczna rurka wodowskazu zamontowana w zbiorniku pokazuje stan wody i powietrza w naczyniu. Zbiorniki ocynkowane występują także w wielu różnych pojemnościach.

Do wad tych urządzeń należy zaliczyć konieczność przeprowadzania częstych kontroli ciśnienia oraz uzupełniania powietrza. Co pewien czas należy także wyrównać ciśnienie panujące w zbiorniku przy użyciu kompresora.

Sprawność zbiornika ocynkowanego dla wody użytkowej wynosi około 25%.

Hydroforowe zbiorniki przeponowe

Zbiorniki przeponowe są wyposażone są w gumową przeponę, która rozdziela ich wnętrze na dwie części. Jedna z nich magazynuje wodę (wnętrze przepony), a druga – część gazowa – to przestrzeń między przeponą o ściankami zbiornika. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia większą sprawność i wydajność zbiornika.

Zastosowanie przepony ogranicza do minimum konieczność kontrolowania i uzupełniania ciśnienia w hydroforze – wystarczy mniej więcej 2 razy w roku. Montaż zbiornika jest łatwy i tani. Nie trzeba bowiem wykonywać specjalnej podbudowy, jak w przypadku zbiornika ocynkowanego. Kolejna zaleta to wysoka wysoka sprawność i wydajność.

Do wad hydroforów przeponowych można zaliczyć ograniczone możliwości montażu. Naczynie nie może być bowiem narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, przez co powinno być zamontowane wewnątrz. Częstym problemem w przypadku tej klasy urządzeń jest także pękanie przepony. Jej wymiana wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami i jest stosunkowo czasochłonna.

Sprawność zbiornika przeponowego dla wody użytkowej wynosi około 40%.

Sprawdź, jakie są objawy uszkodzonej membrany w zbiorniku przeponowym.

Hydroforowe zbiorniki GWS

Amerykańskie zbiorniki hydroforowe GWS (Global Water System) to urządzenia charakteryzujące się wieloma zaletami i niemal pozbawione wad.

Użytkowników tych urządzeń na pewno ucieszy fakt, że producent wyeliminował konieczność uzupełniania poduszki powietrznej. Podwójnie uszczelniony zawór eliminuje ryzyko ubytku powietrza, a tym samym gwarantuje praktycznie 100% bezobsługowość.

Do produkcji zbiorników stosuje się wyjątkowo trwałe materiały maksymalnie zwiększające ich odporność. Polipropylenowa okładzina w komorze wodnej chroni przed korozją i zanieczyszczeniami, a podwójna warstwa lakieru poliuretanowego na epoksydowym podkładzie zabezpiecza naczynie przed oparami solnymi i promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu zbiornik może być zamontowany niemal w każdych warunkach, również na zewnątrz, choć ze względu na niewielkie gabaryty zmieści się także w pomieszczeniu (nawet o połowę mniejszy rozmiar niż w przypadku zbiornika przeponowego).

Maksymalne ciśnienie robocze zbiornika GWS wynosi 10 bar.

Sprawność zbiornika GWS wynosi około 70%, podczas gdy zbiorniki przeponowe mają sprawność na poziomie około 40%, a ocynkowane – zaledwie  25%. Zbiorniki GWS nigdy się też nie pocą przy różnicy temperatur.

Dodatkowo producent zapewnia aż 5 lat gwarancji, przy czym realna trwałość takiego zbiornika wynosi nawet kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.