Pompy hydroforowe

Pompa hydroforowa to urządzenie wykorzystywane do tłoczenia wody i usprawniania działania systemów jej dystrybucji. Niekiedy jest nazywana pompą samozasysającą lub napowierzchniową. Znajduje szerokie zastosowanie m.in. w instalacjach hydroforowych oraz w systemach nawadniających do podlewania działek, ogrodów czy niewielkich upraw w gospodarstwach rolnych. To jednak nie wszystko. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym urządzeniu.

Co oznacza hydrofor?

Mianem hydroforu określa się dwie rzeczy. W pierwszym przypadku jest to potoczna i stosunkowo często stosowana nazwa całego zestawu hydroforowego odpowiadającego za utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej.

Druga definicja dotyczy samego zbiornika ciśnieniowego będącego element układu, który tworzy razem z pompą samozasysającą, presostatem i zaworami. System ma za zadanie zapobiegać zbyt częstemu załączaniu się i wyłączaniu pompy, aby nie została zbyt szybko wyeksploatowana.

Pompa hydroforowa tłoczy ciecz bezpośrednio do zbiornika.

Sprawdź, jaką pompę hydroforową wybrać – ze zbiornikiem czy bez?

Pompy hydroforowe – charakterystyka

Typowa pompa hydroforowa może zasysać wodę z maksymalnej głębokości 8 metrów. Ponadto jest to urządzenie wyjątkowo proste w obsłudze i montażu. Wystarczy bowiem podłączyć wąż ssący i umieścić jego końcówkę w zbiorniku, a następnie uruchomić pompę i rozpocząć tłoczenie wody.

Pompy hydroforowe to urządzenia o stosunkowo złożonej konstrukcji. Ich pracę definiują takie parametry jak:

  • ilość wirników oznaczająca liczbę elementów odpowiedzialnych za bezpośrednie tłoczenie cieczy,
  • ciśnienie określające maksymalną wartość dla zbiornika hydroforowego,
  • wydajność oznaczająca ilość litrów wody, która zostanie przepompowana do zbiornika hydroforowego w jednostce czasu,
  • wysokość pompowania oznaczająca maksymalne ciśnienie, jakie może uzyskać pompa,
  • moc nominalna określając średnią wartość mocy pobieranej przez urządzenie,
  • napięcie zasilania rozróżniające pompy hydroforowe na jednofazowe zasilane napięciem o wartości 230 V oraz trójfazowe zasilane prądem   400 V.

Pompa hydroforowa – zasada działania

Do poznania ogólnego mechanizmu działania pompy hydroforowej wystarczy podstawowa znajomość fizyki.

Proces pompowania opiera się bowiem na wytwarzaniu odpowiedniego podciśnienia. Woda jest wpychana do pustej rury (opróżnionej z powietrza) przez ciśnienie atmosferyczne równe ciśnieniu wywieranemu przez słup wody o gęstości 1000 kg/m3 i wysokości 10 metrów.

Maksymalna głębokość, z której w teorii można zassać wodę to zatem 10 metrów, jednak pompa hydroforowa nigdy nie będzie w stanie wytworzyć całkowitej próżni. W związku z tym maksymalna głębokość, z której urządzenie jest w stanie zasysać wodę to w praktyce około 6-7 metrów.

Hydroforowe pompy jednostopniowe i wielostopniowe

Jednostopniowe samozasysające pompy hydroforowe to urządzenia, które charakteryzują się  relatywnie dobrą wydajnością oraz ciśnieniem. Sprawdzają się w jednorodzinnych gospodarstwach domowych i na działkach. Ich wydajność wynosi z reguły 35 – 60 l/min.

Wielostopniowa pompa hydroforowa może być natomiast wyposażona w dwa lub więcej wirników. Wówczas nazywana jest dwustopniową (w zależnośći od liczby wirników) i osiąga zazwyczaj dużą wydajność i wysokie ciśnienie. Takie urządzenie może z powodzeniem zaopatrywać w wodę domowy hydrofor, ale sprawdzi się również jako element zestawu hydroforowego w instalacjach automatycznego nawadniania. Wydajność hydroforowych pomp dwustopniowych  wynosi zazwyczaj nie mniej niż 50-60 l/min –  im więcej wirników, tym wyższe ciśnienie i lepsza wydajność.

Jaką pompę hydroforową wybrać?

Polski rynek pomp hydroforowych jest obecnie bardzo rozbudowany, bowiem aktywnie działają na nim zarówno producenci, jak i importerzy – oferujący urządzenia w różnych przedziałach cenowych i o bardzo zróżnicowanych parametrach roboczych.

Decydując się na zakup hydroforowej pompy do wody warto wziąć pod uwagę model od renomowanego producenta, który oferuje urządzenia wysokiej jakości, a jednocześnie zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także  stały dostęp do części zamiennych.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.