Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

Montaż wyłącznika ciśnieniowego to prosty i tani sposób, aby poprawić działanie pompy wodnej. Sprawdź co to za element i dowiedz się jak poprawnie podłączyć go do urządzenia.

Wyłącznik ciśnienia – do czego służy?

Wyłącznik ciśnienia, nazywany także presostatem, to dodatkowe wyposażenie pomp wodnych z zamkniętym zbiornikiem. Odpowiada za automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia w momencie nagłego spadku lub wzrostu ciśnienia w instalacji.

Presostat sprawdza się również w układach sprężonego powietrza, gdzie zapewnia prostsze sterowanie urządzeniami. Chroni je również przed zniszczeniem wskutek pojawienia się zbyt dużego ciśnienia w trakcie pracy.

Jak zainstalować wyłącznik ciśnieniowy?

Jeśli myślisz, że samodzielny montaż wyłącznika ciśnieniowego jest skomplikowany, jesteś w błędzie. Każdy może zainstalować presostat w instalacji, ale przed przystąpieniem do pracy warto posiąść choć podstawową wiedzę.

Sprawdź, jakie ciśnienie powinno być w instalacji wodnej.

Sprawdź jak, krok po kroku, wykonać montaż wyłącznika ciśnieniowego w instalacji z pompą.

Przygotuj mosiężne pięciodrożne wyjście z gwintem zewnętrznym o średnicy ¼ cala, a potem nałóż je na przeponowy zbiornik hydroforowy. Teraz połącz oba elementy jednocalowym wejściem z wewnętrznym gwintem. Na tym etapie szczególnie należy zadbać o szczelność całej instalacji. Aby prawidłowo zabezpieczyć wszystkie gwinty, możesz wykorzystać pakuły nasączone pastą uszczelniającą albo okleić je dobrej jakości taśmą teflonową.

Teraz możesz ściągnąć plastikową pokrywę. Odkręć śrubę mocującą i podłącz wszystkie przewody elektryczne. Następnie przełóż kabel pompy przez specjalny otwór w urządzeniu. Pamiętaj, aby dobrze go unieruchomić, a następnie podłącz odpowiednio wszystkie żyły przewodu do wyłącznika ciśnienia.

Zamontuj teraz kabel zakończony wtyczką, pamiętając o odpowiednim unieruchomieniu tego elementu uszczelką. Gdy podłączysz już wszystkie kable, nałóż na urządzenie plastikową pokrywę i starannie przymocuj ją za pomocą wcześniej odkręcanej śruby.

UWAGA! Nie dokręcaj włącznika ciśnieniowego za pokrywę.

Na koniec ustaw presostat w odpowiedniej pozycji, a potem delikatnie dokręcić nakrętkę kluczem maszynowym.

Parametry presostatu – jak zmieniać?

Pracę wyłącznika ciśnieniowego można regulować, przy pomocy dwóch śrub (małej i dużej) ze sprężynami, które są montowane pod osłoną urządzenia.

Mała śruba pozwala regulować wyłączanie pompy. Jeśli dokręcisz ją w prawo, urządzenie wyłączy się przy zbyt wysokim ciśnieniu.

Duża śruba służy z kolei do zmiany ciśnienia włączania pompy. Dokręcając ten element w prawą stronę zwiększasz ciśnienie, co z kolei powoduje szybsze włączenie pompy w celu wytworzenia wyższego ciśnienia. Dokręcając dużą śrubę w lewo powodujesz natomiast obniżenie ciśnienia przed włączeniem się pompy.

WAŻNE! Ustawiając ciśnienie włączania i wyłączania należy je dobrać w taki sposób, aby nie wymuszać na pompie zbyt dużej liczby cykli na godzinę. W przeciwnym razie może dojść do awarii. 

Zastosowanie wyłączników ciśnieniowych do pomp

Presostaty, niezależnie od swojej budowy, zapewniają pompom wodnym stabilne warunki pracy.

W przypadku zaniku napięcia, chronią urządzenie przed uszkodzeniem na skutek suchobiegu, albo zatrzymania przepływu cieczy. Jeśli nie chcesz, aby Twoja instalacja była narażona na częste skoku ciśnienia, sterowany elektronicznie wyłącznik sprawdzi się znakomicie, ponieważ zawsze gwarantuje płynny start i zatrzymanie pompy.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.