Jaka pompa do ścieków?

Pompy do ścieków to urządzenia służące do tłoczenia brudnej wody zawierającej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z uwagi na to, że są przeznaczone do pracy z agresywną, często kwaśną cieczą, ich komponenty produkuje się z niezwykle trwałych materiałów gwarantujących długą i bezawaryjną eksploatację urządzenia. Chcesz wiedzieć, jak pompa do ścieków sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do użytku prywatnego i przemysłowego.

Rodzaje ścieków i prawidłowy dobór pompy

Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, musisz określić jakość tłoczonej cieczy. Rodzaj ścieków jest bowiem najważniejszym kryterium w kwestii optymalnego wyboru pompy do instalacji. Przeczytaj również: TOP 5 pomp do szamba z rozdrabniaczem.

Przyjmuje się, że istnieją cztery rodzaje ścieków:

  • woda drenażowa,
  • woda deszczowa,
  • woda brudna,
  • ścieki bytowo-gospodarcze.

Zrozumienie różnic pomiędzy rodzajami ścieków, pozwoli wybrać właściwe urządzenie. Oczywiste jest bowiem, że każdy rodzaj ścieków wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia.  W dużym skrócie można przyjąć się, że pompy do wody brudnej nie nadają się do tłoczenia ścieków bytowo-gospodarczych, ale pompa z rozdrabniaczem do ścieków bytowo-gospodarczych może już pracować ze wszystkimi rodzajami cieczy. Jednym z decydujących czynników jest wielkość zanieczyszczeń stałych oraz wydajność urządzenia.

Pompy do ścieków, czyli urządzenia do zadań specjalnych

Jeśli stoisz przed wyborem urządzenia, musisz się przede wszystkim upewnić, że kupujesz rzeczywiście pompę przeznaczoną do ścieków, a nie tylko do brudnej wody. W tym przypadku nie istnieje bowiem żadna droga na skróty. Decydując się na zwykłą pompę zatapialną doprowadzisz tylko do tego, że urządzenie szybko ulegnie awarii, gdyż nie zostało przystosowane do pracy z cieczą zawierającą zanieczyszczenia stałe, typu piasek, żwir, włosy, resztki papieru, czy po prostu fekalia. Poczynione w ten sposób oszczędności szybko stopnieją, a finalnie wydasz więcej na zakup drugiego urządzenia.

Jedno z najważniejszych kryteriów wyboru pompy do ścieków jest rodzaj rozdrabniacza. Urządzenie wyposażone w specjalistyczny nóż tnący poradzi sobie doskonale z tłoczeniem wody zawierającej nawet duże zanieczyszczenia stałe. Jednocześnie można taką pompę zamontować w instalacji z rurociągiem o średnicy nawet poniżej 40 mm lub wykorzystać do transportowania ścieków na znaczną odległość i wysokość.

Znacznie mniejsze znaczenie ma moc pompy do ścieków. Lepiej zwrócić uwagę na jej wydajność oraz materiał, z jakiego wykonano rozdrabniacz. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku stal narzędziowa o podwyższonej odporności na ścieranie.

Rodzaje rozdrabniaczy w pompach do ścieków

Należy pamiętać, że nie wszystkie pompy do ścieków są wyposażone w rozdrabniacz. Dotyczy to jednak wyłącznie pomp ze swobodnym przelotem, które wymagają podłączenia do przewodów o średnicy wynoszącej powyżej 50 mm.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pompy do ścieków z rozdrabniaczem, pamiętaj, że najskuteczniejsze są rozdrabniacze dyskowe. Znajdują się zazwyczaj w pompach do zastosowań profesjonalnych, które są przystosowane do tłoczenia nawet silnie zanieczyszczonej wody. Niemniej jednak, równie dobrym wyborem jest pompa do ścieków z rozdrabniaczem wirnikowym, zabudowanym wewnątrz pompy. Taka konstrukcja przyspiesza tempo tłoczenia ścieków. Jeśli natomiast planujesz pompować standardowe ścieki z miękkimi zanieczyszczeniami biologicznymi, w zupełności wystarczy urządzenie z klasycznym rozdrabniaczem nożowym.

Zapraszamy do sklepu Watermark, gdzie znajdziesz wysokiej jakości pompy do ścieków! Skuteczne i niezawodne rozwiązania dla Twojego systemu odprowadzania ścieków. Odwiedź naszą stronę internetową https://www.sklep-watermark.pl/ i odkryj nasze szerokie spektrum pomp do ścieków.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.