Pompy zatapialne o dużej wydajności

Klasyczne pompy zatapialne to urządzenia stosowane do tłoczenia wody lub ścieków. Wbrew obiegowej opinii, dostępne na rynku modele sprawdzają się nie tylko do zastosowań domowych, czy półprofesjonalnych. Dzięki wyjątkowo szerokiemu asortymentowi pomp zatapialnych, każdy inwestor znajdzie urządzenie o dużej wydajności przystosowane do pracy w przemyśle, budownictwie i rolnictwie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź czym charakteryzuje się wydajna pompa zatapialna.

Pompa zatapialna o dużej wydajności – konstrukcja urządzenia

Wysokowydajne pompy zatapialne projektuje się z myślą o naprawdę wymagających warunkach pracy. Podstawą sukcesu są zatem mocny silnik oraz dobrej jakości podzespoły odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego korpus, obudowa oraz pokrywa pompy zatapialnej są zazwyczaj zrobione z odpornej na korozję stali nierdzewnej i technopolimerów, a elementy zewnętrzne powstają między innymi z żeliwa.

Najbardziej charakterystycznym elementem pompy zatapialnej jest specjalistyczny wirnik o dużej wydajności, dzięki któremu urządzenie może bezpiecznie tłoczyć ciecz z zanieczyszczeniami stałymi o różnej wielkości bez ryzyka zatkania lub uszkodzenia poszczególnych elementów.

Niektóre pompy zatapialne o dużej wydajności są wyposażone w rozdrabniacz. Element o wyglądzie noża jest umieszczony u wlotu wody do urządzenia. Rozdrabniacz, obracając się wokół własnej osi, kruszy znajdujące się w cieczy cząstki stałe i tym samym zabezpiecza wirnik przed uszkodzeniem.

Pompy zatapialne o dużej wydajności – urządzenia do zadań specjalnych

Pompy zatapialne o wydajności ponad 1000 litrów na minutę, mają różne zastosowania. Sprawdzają się do tłoczenia czystej i brudnej wody, w tym gnojowicy i szamba. Bywają też używane do odwadniania wykopów przygotowanych pod budowę. Prawda jest jednak taka, że pompa zatapialna o dużej wydajności pozwala szybko pozbyć się niechcianej wody praktycznie z każdego miejsca.

Pompy zatapialne o dużej wydajności sprawdzają się także w przypadku usuwania wody z intensywnych opadów atmosferycznych. W sytuacji podtopienia lub zalania szybkie wypompowanie cieczy ogranicza negatywne skutki wynikające z obecności niechcianej wody w piwnicy czy w garażu.

Intensywne nawadnianie upraw rolnych, a także osuszanie rowów melioracyjnych to tylko niektóre z możliwych sposobów na wykorzystanie pompy zatapialnej w rolnictwie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj także: Rodzaje i zastosowania pomp zatapialnych.

Najbardziej wydajne pompy zatapialne wykorzystuje się zatem do:

  • usuwania wody z zalanych budynków i pomieszczeń,
  • tłoczenia cieczy pomiędzy zbiornikami,
  • osuszania wykopów,
  • nawadniania ogrodów i pól uprawnych,
  • pozyskiwania wody ze stawów, rzek, jezior lub  innych zbiorników,
  • odwadniania działek i dróg gruntowych.

Pompa zatapialna o dużej wydajności – jak wybrać urządzenie?

Decydując się na zakup pompy zatapialnej należy zwrócić uwagę na standardowe parametry, wskazywane przez producentów w charakterystyce urządzenia, w tym moc, wydajność oraz wysokość podnoszenia wody. Pompy zatapialne o dużej wydajności różnią się między sobą również napięciem zasilania, ale wszystkie łączy jedna cecha, a mianowicie zdolność tłoczenia dużych ilości cieczy. Jednak zanim kupisz urządzenie, musisz określić do czego konkretnie będzie służyć urządzenie. Wbrew pozorom, to znacznie ważniejsza kwestia niż dobór odpowiednich parametrów roboczych.

Do tłoczenia czystej wody wystarczy klasyczna pompa zatapialna o dużej wydajności. Nie ma bowiem potrzeby inwestować w urządzenie o specjalnie wzmocnionej konstrukcji. To także doskonała okazja, aby nieco zaoszczędzić. Takie pompy nie można jednak używać do tłoczenia  brudnej wody, gdyż może to skutkować trudną do usunięcia awarią. Jeśli pompa zatapialna będzie pracować w trudnych warunkach, wówczas należy rozważyć zakup modelu z wirnikiem o specjalnej konstrukcji i wyposażonym dodatkowo w rozdrabniacz.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.