Pompy głębinowe pracują zazwyczaj w mało sprzyjających warunkach, w związku z czym są narażone na uszkodzenia i – w efekcie awarie. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, należy też rozważyć zastosowanie dedykowanych zabezpieczeń, które wyeliminują albo przynajmniej zminimalizują ryzyko trwałego uszkodzenia pompy. Suchobieg, asymetria faz, przeciążenie, gwałtowny wzrost napięcia, urwanie wału czy uszkodzenie łożysk to problemy, które można rozwiązać. Trzeba tylko znać odpowiedni sposób!
Zagrożenia dla pompy głębinowej
Istnieje dość długa lista czynników, które mogą spowodować uszkodzenie pompy. Niektóre z nich występują stosunkowo często, inne sporadyczne – wszystkie natomiast powodują zatrzymanie pompy, a w konsekwencji brak dostępu do świeżej wody.
Jakie zagrożenia czyhają na pompę głębinową?
Bez wątpienia należy tutaj wymieniać takie czynniki ryzyka jak praca na sucho (tzw. suchobieg), zanik lub asymetria fazy, przeciążenie instalacji, przepięcie, spadek lub nagły wzrost napięcia, zablokowanie lub urwanie wału oraz uszkodzenie łożysk. To oczywiście nie wszystko trudności, jakie może napotkać pompa, ale na pewno jedne z najbardziej charakterystycznych.
Aby skutecznie chronić pompę podczas pracy, warto wybrać takie zabezpieczenie, które gwarantuje kompleksową ochronę przed maksymalnie dużą liczbą zagrożeń. Choć nie można zagwarantować pompie idealnych warunków pracy, wiele sytuacji można przewidzieć i spróbować im przeciwdziałać.
Zabezpieczenia do pompy głębinowej – dlaczego warto?
Rodzaj potencjalnego zabezpieczenia jest uzależniony od typu pompy i warunków, w których pracuje urządzenie.
Pompa głębinowa w toku normalnego użytkowania jest narażona na działanie niekorzystnych czynników, które stopniowo obniżają jej sprawność i podnoszą koszty użytkowa. Wraz z upływem czasu może więc dojść do awarii, a co za tym idzie następuje przerwa w dostawie wody. Taka sytuacja może być bardzo uciążliwa w domu jednorodzinnym i mocno kłopotliwa w zakładzie produkcyjnym albo w gospodarstwie rolnym. Można temu zapobiegać stosując odpowiednie zabezpieczenia.
Ich wybór jest aktualnie dość szeroki, więc można bez problemu znaleźć urządzenie, które spełni wszystkie wymagania i nie zrujnuje budżetu.
Typy zabezpieczeń do pompy głębinowej
Nowoczesne zabezpieczenia do pomp chronią kompleksowo przed kilkoma zagrożeniami jednocześnie albo są dedykowane jednemu czynnikowi ryzyka.
Zabezpieczenie przed pracą na sucho
Do suchobiegu dochodzi wówczas, gdy lustro wody znajduje się poniżej jednostki napędowej. Silnik pompy oraz hydraulika pompy nie mają wtedy odpowiedniego chłodzenia i często ulegają zatarciu. W przypadku podstawowych modeli zazwyczaj oznacza to tylko jedno – konieczność wymiany całej pompy.
Sprawdź, czy opłaca się wymieniać silnik w pompie.
W kwestii zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem, istnieje mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, które należy dobierać w oparciu o model pompy i warunki, w których urządzenie pracuje na co dzień.
Falowniki
Falownik utrzymuje stałe ciśnienie wody w instalacji wodociągowej, a jednocześnie chroni silnik przed zbyt intensywnym użytkowaniem. Moduluje jego prędkość obrotową w zależności od aktualnych potrzeb. Zastosowanie falownika w instalacji gwarantuje także spore oszczędności energii elektrycznej i tym samym niższe rachunki za prąd.
Zabezpieczenia elektryczne
Aby wydłużyć żywotność pompy głębinowej można także stosować indywidualne zabezpieczenia elektryczne. Zaliczamy do nich czujniki zaniku fazy eliminujące pojedyncze zagrożenia, takie jak zbyt wysokie napięcie.
Wszystko w jednym – kompleksowe zabezpieczenie pompy głębinowej
Zabezpieczenia chroniące pompę przed kilkoma zagrożeniami (np. przez suchobiegiem, asymetrią lub brakiem fazy, przeciążeniem, itp.) to obowiązkowy zakup w przypadku profesjonalnych systemów projektowanych na potrzeby rozbudowanych instalacji nawadniających w przemyśle lub rolnictwie. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku pomp trójfazowych, ale można też znaleźć na rynku rozwiązania dedykowane pompom obsługiwanym przez silniki jednofazowe zasilane prądem 230 V.
Na rynku możemy spotkać wiele zabezpieczeń do pomp głębinowych. Do najbardziej sprawdzonych możemy zaliczyć :
- elektroniczny wyłącznik ciśnienia switch matic 2 230V oraz – dla wersji 400V – switch matic 2T 400V,
- zabezpieczenie i sterowanie pomp firmy Omnigena typu SMART,
- sondy ZNS,
- zabezpieczenie LCS firmy Hydro-Vacuum Grudziądz.
– do pomp głębinowych jednofazowych pracujących bez zbiornika również dobrym zabezpieczeniem będą wyłączniki przepływowe np BRIO Sk-13 firmy Omnigena, Easy smal firmy Pedrollo oraz Optimatic i Digimatic firmy Coelbo