Jeśli pompa głębinowa jest eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem i została właściwie dobrana, prawdopodobnie będzie działać bezawaryjnie przez wiele lat. Czy to oznacza, że pompy głębinowe są niezniszczalne? Niestety nie. Z różnych powodów ulegają awariom. Sprawdźmy co zrobić, kiedy problem dotyczy silnika.
Silniki w pompach głębinowych
Zanim przejdziemy do kwestii wymiany lub naprawy silnika w pompie, warto przypomnieć podstawowe informacje na ten temat.
Producenci pomp stosują silniki olejowe lub wodne. Ta druga nazwa bywa nieco myląca, gdyż w rzeczywistości silniki wodne są wypełnione specjalnym płynem (a nie wodą) odpowiadającym za skuteczne smarowanie. W silnikach olejowych jako medium chłodzące stosuje się natomiast nietoksyczny olej. Dzięki temu, w razie awarii, gdy dojdzie do wycieku oleju, woda w źródle nie zostanie zanieczyszczona w sposób uniemożliwiający korzystanie z niej.
W Polsce najczęściej spotyka się pompy głębinowe wyposażone w silniki olejowe. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w niższych cenach takich urządzeń. Droższe pompy z silnikiem wodnym są z kolei przeznaczone do pracy w trudniejszych warunkach środowiskowych, szczególnie gdy urządzenie będzie potencjalnie tłoczyć wodę w bardzo niskich temperaturach (dochodzących nawet do -15°C).
Ponadto silniki do pomp głębinowych różnią się między sobą rodzajem zasilania (230V lub 400V) oraz mocą. Decydując się na zakup pompy do konkretnej studni, warto zwrócić uwagę na klasę silnika. Sprawdź też koniecznie, ile prądu zużywa pompa głębinowa.
Przyczyny awarii silnika w pompie głębinowej
Pompa głębinowa, choć w zamyśle producentów jest urządzeniem bezawaryjnym, może się zepsuć choćby z uwagi na trywialne zużycie materiałów. Przyczyna problemu tkwi też niekiedy w środowisku pracy. Mocno zapiaszczona woda ze studni często prowadzi do zatarcia silnika i w efekcie do awarii. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się modele antypiaskowe z wbudowanymi zabezpieczeniami. Pompa przeznaczona do tłoczenia czystej wody, w takich warunkach nie popracuje niestety zbyt długo. Do awarii silnika może także dojść z powodu pracy na sucho. W tym przypadku wina leży zazwyczaj po stronie użytkownika, który zainwestował w zbyt mocną pompę, która osuszyła źródło lub nie zwrócił uwagi na mocno obniżone lustro wody w trakcie poboru.
To jednak nie wszystko. Pompy głębinowe są zazwyczaj wyposażone w silniki o stosunkowo wysokiej wrażliwości na skoki napięcia w sieci. W praktyce jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii. Można tego uniknąć tylko w jeden sposób. Już w pierwszym dniu pracy pompy trzeba zamontować specjalistyczne zabezpieczenie.
Wymiana lub przezwojenie
Jeśli dojdzie do uszkodzenia silnika w pompie głębinowej, mamy w zasadzie trzy wyjścia. Można wymienić całą pompę głębinową lub tylko silnik. Trzecia opcja to oddanie jednostki do przezwojenia w profesjonalnym serwisie. Najmniej kosztowne jest trzecie rozwiązanie dlatego często decydują się na nie właściciele drogich pomp, z tzw. górnej półki cenowej.
Niestety takie postępowanie nie daje 100% pewności, że problem zostanie skutecznie i na trwałe wyeliminowany. Co więcej, gwarancja na przezwojenie jest zazwyczaj bardzo krótka i wynosi maksymalnie 6 miesięcy. Do tego dochodzą jeszcze zazwyczaj wysokie koszty transportu pompy do serwisu i ponownego montażu urządzenia w studni. Tym sposobem, początkowo świetna inwestycja może się okazać zupełnie nieopłacalna. W związku z powyższym wydaje się, że zakup nowego silnika (objętego dwuletnią gwarancją od producenta) jest znacznie lepszym wyjściem z trudnej sytuacji.
Korzyści wynikające z wymiany silnika w pompie głębinowej
Wymiana silnika oznacza w dużym uproszczeniu, że mamy niemal nową pompę. Jednocześnie przy okazji można dokonać przeglądu hydrauliki urządzenia i ewentualnie wymienić tanie elementy, które uległy zużyciu. Silnik ma bez wątpienia największy wpływ na sprawność całej pompy i w trakcie pracy jest też najmocniej eksploatowany.
Decydując się na wymianę silnika, można kupić oryginalny egzemplarz, który znajdował się pierwotnie w pompie lub wybrać taki o wyższej klasie. Choć dobór nowej jednostki nie jest skomplikowany, na pewno warto skonsultować to ze specjalistą. Należy przy tym pamiętać, że większość silników przeznaczonych do pomp głębinowych jest wytwarzana w tak zwanym standardzie NEMA. W praktyce oznacza to, że urządzenia tego typu są uniwersalne i można je stosować zamiennie w różnych modelach pomp.